بايگاني بخش زنان - ۲۰۱۰


ثبت ۴۵۸ ازدواج زیر ۱۴سال در هرمزگان

آفتاب: ازدواج‌های زیر ۱۰ سال در شهر‌های بندرعباس، میناب و قشم هر کدام یک مورد و در شهر جاسک دو مورد بوده است. براساس آمارهای رسمی بیش از ۹۰۰ هزار کودک متاهل در کشور وجود دارد که ۸۵ درصد آنها دختر هستند.آتی‌نیوز گزارش داده است که ازدواج کودکان دختر ۹ ساله در ایران، براساس ماده ۱۲۱۰ قانون مدنى مصوب ۱۳۶۰ صورت می‌گیرد. بر اساس موازین شرعی، پسران در پایان ۱۵ سالگی و دختران در پایان ۹ سالگی از نظر جنسی بالغ محسوب می‌شوند.

مهریه باید پایین بیاید

 ولی لازم نیست زنان را به پای آن قربانی کرد.

 شبکه ایران زنان , توران ولی مراد

 دبیر ائتلاف اسلامی زنان

نسرین ستوده را دریابیم

 پشتیبانی از فراخوان تحصن درمقابل سازمان ملل – ژنو

 نیره توحیدی

الهه منصوريان قهرمان جام جهانی ووشو شد

 مهدی رستم پور

 «الهه منصوريان» بانوی ۴۸ کيلوگرمی در رشته ساندا، اولين مدال طلای تيم ملی ووشوی ايران را در جام جهانی ۲۰۱۰ که در شهر چونگ چينگ کشور چين برگزار می شود، کسب کرد.

افزايش پنجاه درصدی سارقان زن در ایران

 معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي: در 8 ماهه گذشته 50.3 درصد افزايش دردستگيري سارقان زن را شاهد هستيم.

امکانات محدود بلای جان ورزش بانوان

نخستین بانوی پرچمدار ایران در بازیهای المپیک با انتقاد از بی مهریهای موجود نسبت به ورزش بانوان گفت: امکانات محدود، ورزش بانوان را مهجور کرده است. سالها از روزی که یک بانوی ایرانی و از خطه آذربایجان، پرچم سه رنگ ایران اسلامی را در میدان مسابقات المپیک آتلانتا برافراشت، می گذرد.

"زنان ایرانی؛ شیشه پاک می کنند،

شیشه می کشند"

الناز محمدی

 یکی از این موضوعات که برعکس پیشرفت‌های دیگری که زنان در سال‌های اخیر در زندگی‌شان داشته‌اند، مثبت نیست، واردشدنشان به تولید و توزیع موادمخدر جدید است که دیگر دارد به یک مسئله جدی اجتماعی وحتی امنیتی تبدیل می‌شود.

ده هزار نامه اعتراضی به چندهمسری و روایتی «چهل تکه»

مصاحبه صدای آلمان با محبوبه عباس قلی زاده

چرا «لایحه حمایت از خانواده» طرح می‌شود تا این همه کشمکش براه اندازد؟ آیا این لایحه که حتی در میان زنان محافظه‌کار مخالفان سرسختی دارد، فقط برای تحقیر زنان و پاسخ به زیاده‌خواهی مردانه است یا برآمده از سیاستی دیگر؟

سرانجام نابرابري هاي قانوني

 معصومه ضيا

گاهي اوقات مشكلات قانوني كه بر سر راه جدايي زوجها از هم قرار مي گيرد مي تواند فجايعي باور نكردني را به وجود بياورد .اين مشكلات فقط خاص زنان نيست و مردان را نيز مي تواند درگير كند تا جايي كه به پايان يافتن زندگي افراد منتهي شود.

احمدی‌نژاد: باید سن ازدواج را برای دختران به 16 سال برسانیم.

 یک استاديار دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران در واکنش به سخنان احمدی نژاد:

ازدواج دختر 16 ساله سنت زندگي قبيله‌اي است، نه جوامع شهر‌نشين

معاينه بارداری 30 هزار دانشجوی جديد

 25درصد بارداري ها در کشور ناخواسته است

  23 درصد دختران زير 20 سال در معرض حاملگي زودرس هستند.

جمع‌بندي مواد جنجالي لايحه حمايت از خانواده؛

 بررسي 3ماده جنجالي لايحه حمايت از خانواده در كميسيون قضايي مجلس

همچنان كه مرد مي‌تواند زن را از ادامه فعاليت در شغلي كه منافع خانواده را تهديد مي‌كند، بازدارد، زن نيز مي‌تواند اين كار را انجام دهد و در اين زمينه در لايحه حمايت از خانواده حقوق متقابلي براي زن و مرد در نظر گرفته شد.

واکاوی علل متفاوت بودن آمارهای ازدواج و طلاق

مروري بر اين آمارها که نمونه اي از آمارهاي متفاوت و حتي گاه متناقص در حوزه ازدواج و طلاق است، نشان مي دهد که با گذشت سال ها، نظام آماردهي به ويژه در مورد طلاق و ازدواج از هماهنگي و يکنواختي برخوردار نيست.

گفت و گو با محبوبه عباسقلی زاده ،فعال جنبش زنان

جنبش سبز ، همگرایی زنان و زهرا رهنورد

به نظر من یکی از بزرگترین فرصت ها برای جنبش زنان این است که خودش را به طور روزمره در مبارزات مردم برای دمکراسی داخل کرده و این مبارزات را فمنیزه کرده و رنگ و بوی زنانه به آن بدهد

دنیای وارونه‌ای است، دنیایی که موکل باید از وکیلش دفاع کند!

 مریم حسین خواه

دنیای وارونه‌ای است، دنیایی که موکل باید از وکیلش دفاع کند، اما در همین دنیای وارونه منی که نسرین ستوده وکیلم بود و در تمام روزهای زندان و دادگاه و پس لرزه‌های پس از آن مثل یک کوه پشتم ایستاد ودلم قرص بود به بودنش، حالا باید از او دفاع کنم و شهادت دهم که نسرین جز در راه حق و برابرخواهی قدمی برنداشته است و زندان سزاوار او نیست.

نسل جديد فمینیست‌های ایرانی در جنبش زنان ایران

 نوشین کشاورز نیا

نقد چهره‌های قدرتمند از هر نسل، قدرت و یا همان مقاومت است. مقاومت در برابر مناسبات قدرت آنگاه ارزشمند است كه از مرزهای جنبش فراتر رود و عرصه‌های مختلف نظام استبدادی را دربرگیرد. به عبارت دیگر پروسه‌ی دموكراتیزه كردن جنبش به جامعه تسری یابد.

بیشتر جرایم زنان در ایران جیب بری است

 آموزش فوتبال ساحلی برای زنان در تهران

 فعال حقوق زنان و کودکان به شش سال حبس محکوم شد

موزه ای به نام زنان در تهران راه اندازی می شود

خشونتهاي خانگي بايد در دادگاه‌‌هاي خانواده بررسي شود

براي اولين بارلايحه پيشنهادي قوه قضاييه تحت عنوان حمايت خانواده به خوبي اين نياز را درك كرده و به آن پاسخ داده بود. در يك اقدام ابتكاري و نوآورانه درماده 5 آن لايحه "رسيدگي به جرايم جنحه اي و خلافي مربوط به امورخانواده كه فيمابين زوجين واقع شده است در صلاحيت دادگاه خانواده دانسته شده است."

برای نسرین ستوده ، ناجی پروانه ها

مثل پروانه ای در مشت

شیرین اردلان

الهه امانی : اگرچه فضای کنونی جامعه ایران حوزهٔ عمومی‌ را برای حضور فعالان محدود کرده است اما نبض جنبش زنان همچنان پرتوان می‌‌زند.
از همه درآمدهای نفتی فقط چند متر طناب نصيب گردن او شد

 فرزانه روستایی

 سهيلا قديري تنهاترين و بي پناه ترين ايراني که زندان هاي کشور تاکنون به خود ديده، ديروز اعدام شد. نه کسي را داشت که براي اعدام نشدنش به دادستان التماس کند و نه حتي بيرون در زندان اوين کسي منتظر بود تا انجام اعدام را به اطلاعش برسانند. کسي بدن بي جان او را تحويل نمي گيرد و هيچ ختمي به خاطر او برگزار نمي شود.

چون حجاب، پرچم رژیم اسلامی شده است, گفتگو با شهلا شفیق، درباره‌ی

یکسان‌سازی پوشش برای مکان‌های تحصیلی و مذهبی در ایران

 دولت، قانون الحاق يک تبصره به ماده (946) قانون مدني اصلاحي 1387 مصوب در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي و بدون ارائه نظر از سوي شوراي نگهبان در مهلت‌هاي مقرر، براي اجراء ابلاغ شد.

بر اساس ماده 946 قانون مدني اصلاحي 6 بهمن 1387، زوج از تمام اموال زوجه ارث مي‌برد و زوجه در صورت فرزنددار بودن زوج، يک هشتم از عين اموال منقول و يک هشتم از قيمت اموال غيرمنقول اعم از عرصه و اعيان ارث مي‌برد و در صورتي که زوج هيچ فرزندي نداشته باشد سهم زوجه يک چهارم از همه اموال به ترتيب ياد شده خواهد بود.

ماراتن زنان علیه لایحه‌ی موسوم به"حمایت از خانواده"

در یک فیلم ویدیوئی نوشین احمدی خراسانی پروسه‌ی بحث گروه‌ها و تشکل‌های زنان در مورد این لایحه، بویژه مواد مربوط به صیغه و چند همسری را به تصویر کشیده است. سیمین بهبهانی، مریم بهروزی، توران ولی‌مراد، فائزه هاشمی، مینو مرتاضی لنگرودی و فریده‌ غیرت از جمله زنانی هستند که از نگاه شرع و یا از دیدگاه اجتماعی به نقد لایحه می‌پردازند.

مواد مخدر مهمترین علت بزهکاری زنان است

 یک آسیب شناس علوم رفتاری با بیان اینکه مواد مخدر و سرقت مهمترین علت جرایم زنان بزهکار است گفت: بیشتر بانوان توسط همسران یا مردانی که با آنها رابطه عطفی دارند به اعتیاد کشیده می شوند.

بررسی حق طلاق در قوانین ایران

 به بهانه نظریه تعدیل قانون حق طلاق

 لیلا علی کرمی

پنجاه فعال حقوق برابر با پنج هزار امضا در مجلس

بیش از 5000 امضا در اعتراض به تصویب و ترویج قانون چندهمسری برای مردان به مجلس تحویل داده شد

جنبش زنان ایران در جستجوی هویت: اسلامی یا سکولار

 سهیلا وحدتی

 طرح روشن خواسته های زنان از سوی همه نامزدهای ریاست جمهوری در آخرین دوره انتخابات ریاست جمهوری نشان داد که خواسته های زنان قابل انکار نیست. تظاهرات اخیر جنبش سبز نیز شاهد این واقعیت بوده که زنان یکی از مولفه های اصلی جنبش دمکراسی خواهی در ایران هستند.

زندگی مجردی دختران و رشد 30 درصدی آن
به گزارش رهوا به گفته مجید امیدی مدیر کل فرهنگی سازمان ملی جوانان آمار روی آوردن جوانان به زندگی مجردی در 6 کلانشهر تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، تبریز و اهواز به 30 درصد رسیده است و غم انگیزتر آنکه روز به روز دختران جوان تعداد بیشتری از این جامعه آماری را تشکیل می دهند.
دفاعیه 38 نفر از موکلان از وکیل شان : ستوده شایسته تقدیر است نه تهدید و بازداشت

ما جمعی از موکلان و دوستداران نسرین ستوده که نه تنها موکل او، که همگام او در جنبش زنان یا دیگری فعالیت های حقوق بشری بوده ایم، در دفاع از وکیل مان به بازداشت و نقض حقوق این مدافع حقوق بشر اعتراض داریم و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط او هستیم.

نسیم سرابندی دبیر کمیسیون زنان تحکیم: رابطه ما بین جنبش زنان و دانشجویی تا حدودی همکاری متقابل و دو سویه نبوده و نیست

 زینب پیغمبرزاده

حمایت از خانواده"؛ به نام زنان، به کام مردان

"گفتگو بی بی سی با نسرین ستوده، زیبا میرحسینی و مهرداد درویش پور"

هیچ چیز واقعی تر از تبعیض نیست

 سامره پاریاب

درخشان ترین دستاورد کمپین علاوه بر افزایش آگاهی جنسیتی در میان زنان و آشنایی آنان با قوانین تبعیض آمیز،غیر انسانی و کژکارکرد موجود، آموختن فرهنگ اعتراض مدنی و مسالمت آمیز به آنان و افزایش امیدشان به تغییر است.

انتقاد از برخورد با دوچرخه سواری زنان ، معصومه ابتکار

متاسفانه به دلیل برخوردهای غلط با این مسئله و طی سال‌های اخیر، دوچرخه‌سواری زنان تبدیل به یک معضل سیاسی شده و جوانان را دچار سرگردانی‌های مضاعف کرده است.

تصويب ازدواج مجدد: بازگشت به عصر جاهليت!

 فاطمه گوارايي

ما زنان در مسير احقاق حق جامعه زنان و رفع هرگونه تبعيض از زن ايراني به مقاومت جهت لغو آن به تمامي توان ادامه خواهيم داد

گسترش مخالفت‌ها با لایحه «حمایت از خانواده» در آستانه طرح آن در مجلس

همچنین فاطمه راکعى، دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش نیز خواستار حذف ماده‌هاى مربوط به ازدواج مجدد و ازدواج موقت مردان از لایحه حمایت از خانواده شده و از این لایحه با عنوان تلاشى براى «قانونى کردن ازدواج مجدد و ازدواج موقت» یاد کرده است.

توزیع زنان مجرد بین مردان زن دار و پولدار در لایحه حمایت از خانواده!

 مینو مرتاضی

به این ترتیب چیزی از آمار طلاق کم نخواهد شد. هر قدر ظلم قانونی بیشتر شود، راه های انحرافی گریز از قانون و دور زدن آن بیشتر خواهد شد و مطمئنا این چیزی نیست که شما بخواهید و یا برای آن آمده باشید.

انتقال از پایتخت با پایمال کردن حق زنان , مریم مالک

ینجا جای یک سوال همچنان باقی است: تا چه حد در سیاست گذاری های انجام شده از سوی دولت به مساله زنان کارمند توجه شده است؟ آیا این انتقال اجباری، باعث خانه نشینی بیشتر زنان و تشدید وضعیت فرودست آنان، آن هم با از دست دادن استقلال اقتصادی و پایگاه اجتماعی زنان نمی شود؟

تاثیر جنبش زنان بر جنبش سبز؛ یا تاکید بر کمپین یک میلیون امضاء

نیلوفر انسان

 وجود آنکه پس از انتخابات و در سال گذشته سخت گیری درباره حجاب به دلیل التهاب موجود در جامعه کم رنگ شده بود اما برخورد با زنان به بهانه حجاب و پر رنگ شدن گفتمان رسمی حجاب در یک ماه اخیر شدید تر از همیشه دیده می شود

با توجه به شرایط روز قوانین مدنی ایران با نگاه کرامت انسانی اسلام به زن منطبق نیست

 گفتگو با توران ولی مراد

 تهیه و تنظیم: مریم رحمانی

دستاوردهای جنبش زنان و کمپین یک میلیون امضا

در گفت‌وگو با فریبا داودی مهاجر

کمپین، مشروعیتش را از یک شکاف اجتماعی می‌گیرد

گزارشی در باره امنيت اجتماعی

 زنان کفش هاي پاشنه دار چاقوهاي ضامن دار

 مهسا علي بيگي

آزار خياباني، سرقت، تجاوز و... تجربه تلخ بخش بزرگي از زنان است و براي بخشي که از شر اين معضلات در امان مانده اند يک تهديد هميشگي محسوب مي شود; تهديدي که مانع آنها براي مشارکت در زندگي اجتماعي خواهد بود.

قرار نیست شاخ غول را بشکنیم،

ملکه تن و فکر خود باش

  فاطمه بیرانوند

ما باید خود ساخته شویم و این خود ساختگی ها را به درون اجتماع تسری و گسترش دهیم.از بالا به پائین شاید حالیه امکان پذیر نباشد اما از فرد به اجتماع به عهده خود ماست .مسئول اش، قانون گذارش، کمیته اجرایی اش، داور و ناظرش، همه و همه، فقط خود ما هستیم.

مدیر دفتر حمایت از زنان و کودکان دادگستری سیستان و بلوچستان:

 زنان استان از نداشتن قدرت بیان در استیفاء حقوق، ‌عدم تمکن مالی در استخدام وکیل، ازدواج‌های اجباری، ازدواج در سنین پایین و چند همسری رنج می‌برند.

چشم به راه آزادی

 برای محبوبه کرمی

چهار ماه براي تك تك بازجويان زندان اوين و حتي زندانبانان هم كافي است كه صداقت و مقاومت تو را در خواست حقوق زنان بشناسند.در دیار غم زدگان است كه تحمل را می آموزیم و صبر را پیشه میكنیم. و تو چه شگفت انگیز آن را به تمرین نشسته ای محبوبه جان.

میدان هفت تیر بدون ساکن بن بست رضوی اش ,  شیرین اردلان

...مسعود باستانی را هم با دست گچ گرفته می بینیم. آمده خودش را معرفی کند، تا همسرش را آزاد کنند. او را می گیرند و همسرش را هم آزاد نمی کنند...

من نگران جواد توسليان، زنداني غير رسمي هستم، همو که هر روز وحشت زده تر و پژمرده تر مي شود

 نسرین ستوده

کنکاشی در هویت جنبشی و رفتار جنبشی ما

پروین اردلان

برای تارا نجد احمدی، کاوه کرمانشاهی و محبوبه کرمی که اهمیت دادن به حاشیه های بی قدرت را از آنان آموختم

فاطمه صادقي: جنبش سبز، جنبش بي دينان عليه دينداران نيست

ترانه صفایی

گفت و گو با فاطمه صادقي با هدف نزديك شدن به روزهاي تاريخ ساز 22 خرداد در حيات سياسي و اجتماعي مردم ايران انجام شد. به خاطر تسلط او در تحليل مسائل زنان بخشي از گفت و گو به طرح سوال‌هايي با هدف بررسي وضعيت جنبش زنان و ارتباط اين جنبش با جنبش سبز معطوف شد و در بخش ديگر وضعيت جنبش سبز در سالي كه گذشت مورد ارزيابي و بررسي قرار گرفت.

تبعیض جنسیتی محصول جهل است

 گفتگو با صدیقه وسمقی

اگر در قانون اساسی راهکارهایی پیش بینی شده بود که نظام نو پای جمهوری اسلامی بتواند، خود را نقد و باز نگری کند و خطاها را بشناسد و اصلاح کند و در این طریق مردم و کارشناسان، مشارکت داشته باشند، به نقطه فعلی نمی رسید.

نظر رکسانا صابری درباره زنان ایرانی

 ”زنان ایران از بسیاری از حقوق و آزادی های اجتماعی که در کشورهای دیگر خارومیانه از آن خبری نیست، برخوردارند. زنان ایرانی در سال های اخیر به صورت فعال تری وارد فعالیت ها و عرصه های اجتماعی شده اند.”

زبانِ تازیانه

 مسیح علی نژاد

  روز تولد سارا توسلی، امسال با روز مادر "همزمان" شده است؛ سیزدهم خرداد.  هدیه ای که حاکمیت به یک مادر داده است، چه می تواند باشد؟ محکومیت به شش سال زندان و 74 ضربه تازیانه.

نویسندگان نامه های ممنوعه

 مسیح علی نژاد

یک دانشجوی شهرستانی که اینک جهانی شده است. توکلی از جنس ما بود، نه سیاسی و نه هنرمند، به قول مادرش همه هنرش انتقاد است و مقاومت در زندان.

زنــان مـيهن بر عـــليه طـــرح يكسان سازي حجاب بپا ميخيزند

آري زنان غيور و شجاع ميهن ما همگي ساختار شكن هستند و ساختار نابرابري و زن ستيزي اين نظام را تا نابودي تماميتش در هم خواهند شكست .

بی توجهی فمینیسم ایرانی به استقلال اقتصادی زن

مینا سعدادی

بی جهت نیست که فمینیسم ایرانی در آمار و مطبوعات خود به کرات از آمار چشمگیر زنان تحصیلکرده نام می برد، اما به ندرت توجهی به آمار نازل مشارکت زنان در تولید و کار اجتماعی می کند.

میانگین سن ازدواج  میان دختران در کشور رو به افزایش است.

 بسیاری کارشناسان، علت اصلی را در رشد تحصیلات دختران می جو یند. تغییر سبک زندگی یا بازنگری در نقش های سنتی نیز از دیگر دلایل تاخیر در ازدواج جوانان ایرانی معرفی می شوند.

در برابر اعدام کردها سکوت نکنیم تا جشن کودتاگران تکمیل شود

     مسیح علی‌نژاد

اگرچه ما را ملت متکبر و نژاد پرستی معرفی می کنند اما ما ملت متکبری نیستیم، نه در برابر کردها و نه حتی در برابر افغان ها. ما فقط همان گونه که حاکمیت جمهوری اسلامی می خواهد سالهاست که با سوء تفاهمی عمیق به هم نگاه می کنیم و هر کدام در برابر مرگ دیگری سکوت می کنیم. کاش جنبش این سکوت را بشکند تا جشن حاکمیت برای مرگ معترضان متکثر تکمیل نشود.

شیرین علم هولی در کمال ناباوری به همراه 4 تن دیگر اعدام شد

شیرین علم هولی یکی از قربانیان خشونت در دستگاه قضایی ایران است که از بدو دستگیری همواره با او به روالی ناعادلانه برخورد شده و در نهایت نیز در کمال ناباوری و بدون هیچ اطلاع قبلی و بر خلاف تمام موازین قانونی اعدام گردید.

بررسی عملکرد سه ساله «کمپین یک میلیون امضاء» : بازگو کننده خواسته های زنان بوده ایم ؟

 فروغ سمیع نیا

هزینه‌های آشکار و پنهان جنبش زنان ایران
گفت‌وگو با آذر نصر و برادر محبوبه کرمی

آنجا که ظلم جاری است، مبارزه ریشه در خاک دارد. جنبش زنان ایران با وجود سرکوب‌های عریان و برهنه‌ی دهه‌ی اول انقلاب باز سر از خاک برکشید، جوان‌های است که بسیاری آن را آبیاری می‌کنند، برخی به آن دل می‌بندند، عده‌ای خود را با آن تعریف می‌کنند و بخشی آن را جزو هویت‌شان می‌دانند، گروهی در مورد آن قلم می‌زنند و جوانان بسیاری در کمپین‌های مختلف‌اش فعالاند.

اعتراض به عضويت ایران در کميسيون مقام زن

 نزديک به ۲۵۰ تن از فعالان حقوق زن در ايران و شماری از سازمان های بين المللی با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل مخالفت خود با عضويت دولت ايران در « کميسيون مقام زن » را اعلام کردند.

زنان در برابر یک نامزد بدنام
مسیح علی نژاد

بار دیگر آزمون سختی در پیش است. دولت جمهوری اسلامی پرونده قطوری از خشونت و تبعیض علیه زنان را زیر بغل گرفته است و راهی مجامع بین المللی شده است تا مدافع زنان جهان باشد.

کاهش ساعت کار زنان از 44 به 36 ساعت در هفته

رئیس مرکز امور زنان و خانواده با بیان اینکه ساعت کار زنان از 44 به 36 ساعت در هفته کاهش می یابد گفت: این قانون شامل زنانی که کودک کمتر از هفت سال و یا فرزند معلول دارند و یا اینکه سرپرست خانواده هستند می شود.

رهنورد: بايد پروژه ناتمام دموکراسی را به پايان برسانيم
زهرا رهنورد كه در نشست همگرايي سبز گروه‌هاي مختلف زنان حاضر شده بود به ضرورت پيگيري مطالبات زنان اشاره و تاكيد كرد:«‌پروژه ناتمام دموكراسي در ايران بايد با حضور قوي و همه جانبه زنان پيگيري شود.
نافرمانی مدنی زنان در مبارزه با استبداد
درماندگی حکومت در کنترل زنان مترقی        
حكومت چه كار مي‌خواهد بكند؟»

"حجاب" زیر ذره‌بین

به همبستگی جنبش زنان با جنبش سبز، بسیار حساس اند
مصاحبه مجله «مهرنامه» با نوشین احمدی خراسانی

هرچقدر حرکت ها به طور ناگهانی شتاب بگیرد و افراط گرایانه شود احتمال سرکوب و شکست، نزدیک تر می شود. بنابراین اگر یک حرکت اجتماعی مشخص بخواهد تغییر ایجاد کند به نظرم مهم ترین مسئله آن است که از خواسته های اولیه و بنیادین خود فراتر نرود

برنامه توسعه و سهم زنان

دکتر ناهید توسلی

به‌طور كلي و با يك بررسي آماري مي‌توانيم دريابيم كه زنان در جامعه ما از وضعيت اجتماعي بسيار نازلي برخوردارند. زنان، تحت هيچ عنوان تامين اقتصادي و اجتماعي ندارند.

سال ۸۸، در آینه جنبش زنان

آسیه امینی

برخلاف تصور بسیاری از نویسندگان و تحلیلگران مسائل زنان، گروه مادران عزادار، مادرانی نبودند که فرزندانشان در خیابانها یا در زندان شهید شده بودند بلکه گروهی از زنان بودند که اجازه ندادند صدای خانواده های شهید داده، در هیاهوی اعتراض و سرکوب و تهدید گم شود.

زنان ِ ایران ، بر پا دارندگانِ آیین ِ نوروزی

اسماعیل خویی

در باز اندیشیدن به هر نوروزی از گذشته های خود، که در یادِ من مانده است ، این حقیقت بر من آشکار تر می گردد که، در خانواده ی ما زنان بوده اند به راستی که، هر ساله، زمینه را برای برگزارشدن ِ آیین نوروزی فراهم می آورده اند.

نوروز چهل زن در زندان؛ بهار اوین سبز تر از بهار بازجویان است

مسیح علی نژاد

بهاری که در آن سبز، صاحب فصل باشد، تنها برای کسانی دلنشین است که جرم سنگین سبز بودن را به جان می خرند و به زندان بان و بازجویان برای آزادی در یک بهار کاذب التماس نمی کنند.

تلاش بیش از 30 سال فعالان جنبش زنان برای احقاق حق مبارک باد

مینو مرتاضی

تا وقتی زنان نتوانند مفاهیمی چون دموکراسی، قدرت، سیاست، عدالت، آزادی، مدنیت، حکومت و حتی عشق را از معنای اعتباری که براساس تفاوتهای بیولوژیک و خصوصیات ذاتی به آنها بخشیده می شود، رها سازند، و به آنها معانی نوینی خارج از چارچوب خصوصیات ذاتی، «معانی انسانی و فرا جنسیتی» ببخشند، نمی توانندبه تحقق برابری امیدوار باشند.

اعطای جایزۀ "شهروند- نت" به زنان برابری خواه ایران

نوشتۀ ناصر اعتمادی

سازمان گزارشگران بدون مرز با همکاری "گوگل" بزرگترین جستجوگر جهانی اینترنت، طی مراسمی در پاریس جایزۀ اول "شهروند-نت" را به فعالان زن ایرانی که سایت انترنتی "تغییر برای برابری" را پایه گذاشته اند اهدا کرد.

سعید لیلاز سربلند شد!

 ژیلا بنی یعقوب

برای چندمین بار از مقامات قضایی کشورم نپرسم که آیا وعده انقلابی که پدران ما کردند این بود که زندان های طولانی برای روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی باعث افتخار باشد و حکم های سبک و تبرئه موجب سرافکندگی.

جنبش سبز را به نامش بخوانیم

شادی صدر

 من ابتدا از خودم و بعد از آن از همه دوستانم، که با وجود مشارکت در این جنبش و پرداختن هزینه های جمعی و فردی برای آن، تنها از ترس آنکه هویتشان، به عنوان یک معتقد به لزوم سکولاریسم مثلا با اصلاح طلبان دینی یکسان شمرده نشود، از به کار گیری اصطلاح جنبش سبز در تمام ۸ ماه گذشته پرهیز داشته اند، انتقاد می کنم

قطعنامه پایانی" جمعی از فعالان جنبش زنان در گردهمایی سبز به مناسبت ۸ مارس"

بعد از ظهر شانزدهم اسفند ‫۱۳۸۸ تهران پایتخت ایران شاهد برگزاری مراسمی صمیمانه با حضور: زهرا رهنورد، مینو مرتاضی، شهلا لاهیجی، فاطمه راکعی، نوشین احمدی خراسانی، منصوره شجاعی، فرزانه طاهری، نسرین ستوده، فریده ماشینی، فاطمه گوارایی، شهلا فروزان فر، پرستو سرمدی، مرضیه آذرافزا، و تعدادی دیگر از فعالان جنبش زنان و خانواده های زندانیان وقایع اخیر به مناسبت فرا رسیدن «روز جهانی زن»، برگزار شد.  /  گزارش تصویری از مراسم این روز

شادی صدر یکی از برندگان جایزه "شجاعت زنان" در سال ۲۰۱۰‬

 شبکه سراسری همکاری زنان ایرانی: شادی صدر، فعال حقوق زنان و وکیل دادگستری، برنده جایزه ویژه ای شده که وزارت امور خارجه آمریکا سالانه به ده زن در سراسر جهان، اعطا می کند.

مقاومت مردم ایران رو به افزایش است. جنبش دموکراتیک ایران در روز عاشورا دستکم هشت نفر کشته و هزار نفر باز داشتی داشت, پروین اردلان

برگردان م جمشیدی

‫۲۹ بهمن، روز ستایش زن در فرهنگ ایران زمین

‫یک هدیه زیبای دیگر فرهنگ ایرانی به جهان، سپندارمذگان جشن بزرگداشت زن است. روزی که ایرانیان از هزاران سال پیش زنان و مادران خود را گرامی می داشته اند و آنان را سروران خانواده می شمردند، نه جزو اموال و بردگان مردان در فرهنگ هایی دیگر.  /  کورش زعیم

اعتراض ۱۲۰۰ مدافع حقوق برابر به لایحه حمایت از خانواده: نگذاريم لايحه ضد خانواده در مجلس به تصويب برسد

‫کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، در اقدامی عجولانه و نابخردانه مواد ۲۳ و ۲۵ لایحه به اصطلاح «حمایت از خانواده» را با اعمال تغییراتی بی فایده و غیر موثر برای حمایت از نهاد خانواده، به تصویب رساند. این لایحه، نه تنها از قانون ۳۵ سال پیش یعنی قانون مصوب سال ۱۳۵۳ بسیار عقب تر است، بلکه قصد دارد چندهمسری مردان را قانونی کند

در هفته منتهی به ‫۲۲ بهمن،
حداقل ‫۲۱ زن فعال در حوزه های مختلف خبری، هنری، فمینیستی و... بازداشت شدند
  مادرانی که درغیاب فرزندان سیاسی شدند

انتظار طولانی مادران برای فرزندانی که در بند دارند و حضور پیوسته در دادگاه انقلاب، دادسرا و زندان اوین و آشنایی با خانواده های سایر زندانیان در این راهروها، بتدریج شیوه زندگی مادران را تغییر داده است و غیر سیاسی ترین زنان را از حریم امن خانه به حضور در عرصه سیاست کشانده است.

 زنان زنداني در انتظار پايان اين مساوات مخوف

علي رغم تمام تلاش هايي که براي ثبت اسامي زنان زنداني توسط نهادهاي حقوق بشري انجام شده هنوز مشخص نيست که چه تعداد از زنان به دليل فعاليتهايشان پس از انتخابات رياست جمهوري بازداشت شده اند.برمبناي مشاهدات زناني که به تازگي از زندان اوين بيرون آمده اند ازدحام زندانيان زن به حدي است که در سلول هاي انفرادي بند امينتي ۲۰۹ بين ۳ تا ۴ زنداني نگهداري مي شوند ...

 زنان از انقلاب بهمن تا جنبش سبز; از حضور تود‌ه‌وار تا حضور بارز خودآگاه

حضور چشمگير زنان در صفوف اعتراضي مردم ايران پس از انتخابات رياست جمهوري اخير، بسياري از ناظران را متوجه خود ساخت. اما اين اولين حضور زنان در اعتراضات نبود. سال ۱۳۵۷ نيز دنيا شاهد همين صحنه‌ها بود. تفاوت اين دو حضور چيست؟

از ريشه هاي خشونت در ايران: تجاوز به زنان

آزاده دواچي

تجاوز و خشونت متعاقب با آن هميشه عليه زنان نبوده است بلکه گاهي به عنوان ابزاري براي سرکوب و کنترل ديگر افراد جامعه هم به کار مي رود . در بسياري از موارد در جنگهاي قديم هم وقتي دشمنان به يک شهر حمله مي کردند براي ضربه زدن بيشتر به دشمنان ، به زنان آنها تجاوز مي کردند.

براي زنان بند ‫۲۰۹

ح. فرزان

زنان بند 209 محروم از حقوق قانوني و بديهي خود هستند. ممنوع الملاقات شده اند، روزهاي طولاني بدون تماس با خانواده شان به سر برده اند و بدون دسترسي به وكلاي خود بار سنگين اتهامات بي اساس و بازجويي هاي سنگين را تحمل مي كنند

برخوردها قهري‌تر شده؛ اتهامات بي‌اساس

 کمپين دفاع از فعالان جنبش زنان

 مصاحبه با آيدا سعادت

دختران و زنان بازداشتي

تحت فشارهاي طاقت فرساي بازجويان وزارت اطلاعات قرار دارند

تعدادي زيادي از دختران و زنان دستگير شده روز عاشورا در بند قرنطينه و متادون زندان اوين تحت فشارها و شرايط غير انساني قرار دارند.

شوهرداري؛ جهاد اصلي زنان

 فروغ.ن.تميمي

در فرداي پيروزي انقلاب، اسلامي شدن جامعه در دستور کار روحانيت قرارگرفت. براي آيت الله خميني، اسلامي شدن جامعه بدون بازنگري و دگرگوني سياست‌هاي جنسيتي تدوين شده در دوره‌ي پهلوي معنايي نداشت.

عدالت و قانون حمايت خانواده

 دکتر ناهيد توسلي

يکي از موارد پرسش برانگيز ديگر اين است که چرا کميسيون حقوقي و قضائي مجلس تنها به ارائه جزئيات حقوقي ماده 23 پرداخته و به امور قضايي آن نپرداخته است؟

ترس دولت کودتا از پيوند فعالان حقوق زنان با جنبش سبز

آيدا قجر

وقتي حقوق مدني شهروندان رعايت شود و طي آن مردم بتوانند در مورد چگونگي حکومت تصميم بگيرند، … رابطه اي مکمل در جهت توسعه شکل مي گيرد که بر اساس آن توسعه نيروي انساني، توسعه اقتصادي را موجب مي شود و توسعه اقتصادي، توسعه نيروي انساني را پيش مي برد.

ما راهمان روشن است

نگار انسان

 اميد به جهاني سرشار از برابري براي زنان ، مردان، کودکان سرزمين مان آرزويي زيباست که در دلهاي ما نقش بسته و تا تحقق اهدافمان دست از تلاش روشن مان بر نمي داريم.

مخالفت عضو جامعه روحانيت مبارز با قانوني شدن ازدواج مجدد مردان

سيد محمد‌مهدي طباطبايي , در رابطه با ماده 23 لايحه حمايت از خانواده: اين ماده را ديده‌ام اما چون نماينده مجلس نيستم نقشي در تصويب يا عدم تصويب آن ندارم.اين ماده  نه تنها کمکي به بهبود وضعيت خانواده‌ها نمي‌کند بلکه روابط خانوادگي را هم به هم مي‌زند.

خشونت در مقابل بي خشونت

براي سميه رشيدي

پرستو الهياري


تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .