کاهش ساعت کار زنان از 44 به 36 ساعت در هفته


رئیس مرکز امور زنان و خانواده با بیان اینکه ساعت کار زنان از 44 به 36 ساعت در هفته کاهش می یابد گفت: این قانون شامل زنانی که کودک کمتر از هفت سال و یا فرزند معلول دارند و یا اینکه سرپرست خانواده هستند می شود.

به گزارش مهر، مریم مجتهدزاده در نشست خبری پیش از ظهر دوشنبه در پاسخ به خبرنگار مهر در ارتباط با نگرانیهای جامعه زنان از اجرای قانون کاهش ساعت کاری و خانه نشین کردن زنان، تصریح کرد: وظیفه مرکز امور زنان و خانواده این است که شرایط را برای حضور زنان در اجتماع فراهم کند و اینکه گفته می شود هدف از کاهش ساعت کاری زنان خانه نشین کردن آنها صحت ندارد چرا که با توجه به فشار مضاعفی که به زنان با توجه به نقشهای متفاوتشان وارد می شود، باید تسهیلاتی برای آنها پیش بینی شود.

وی با بیان این که این مرکز مراجعه های مکرری را از سوی زنان داشته که خواستار تقلیل ساعت کاری بودند، افزود: در ابتدا لایحه کاهش ساعت کاری زنان از 44 به 36 ساعت با اختصاص تمامی حقوق و مزایا تنظیم شد ولی برای اجرا با مشکلاتی مواجه شد، مانند اینکه به دلیل استفاده زنان از سرویس محل کار خود، در صورت کم شدن ساعت کاری روزانه برای رفت و آمد با مشکل مواجه می شدند.

مجتهدزاده استفاده نکردن از مدیریتهای زنان و یا ممنوعیت جذب زنان را از دیگر اشکالات اجرایی طرح دانست و گفت: هر طرح اجرایی ممکن است نواقص و محاسنی داشته باشد.

وی اظهار داشت: پس از بررسی مشکلات اولیه طرح، قرار شد کاهش ساعت کار به زنانی تعلق گیرد که کودک کمتر از هفت سال و یا فرزند معلول دارند و یا این که سرپرست خانواده هستند و نحوه کاهش ساعت کار که به صورت روزانه و یا مرخصی هفتگی باشد به اختیار کارفرما گذاشته شد.

وی تاکید کرد: این قانون شامل تمامی زنان چه در بخشهای دولتی و چه خصوصی و همچنین زنان کارگر می شود.

ساخت مجتمع های تفریحی بانوان در تمامی شهرهای کشور

رئیس مرکز امور زنان و خانواده و مشاور رئیس جمهور در ادامه این نشست گفت: ساخت مجتمعهای فرهنگی تفریحی مختص بانوان در تمامی شهرهای کشور در هیئت دولت تصویب شده و هم اکنون چند نمونه از این مجتمعها در شهرستانهایی مانند زنجان ساخته شده است.

به گفته وی، در این مجتمعها با توجه به هدف دولت برای ازدواج آسان جوانان، سالنهایی برای ازدواج نیز در نظر گرفته شده است.

مجتهدزاده با بیان این که هم اکنون در شهرهای زنجان و یکی دو شهرستان دیگر کشور این مجتمعهای فرهنگی ساخته شده است، گفت: در هر سفر استانی هیئت دولت، ساخت این مجتمعها برای آن استان به تصویب می رسد و ساخت آنها توسط کمیته پیگیری مصوبات استانی نیز نظارت و پیگیری می شود.

سجادی معاون آموزش و پژوهش مرکز امور زنان و خانواده نیز در ادامه این نشست گفت: این مرکز فرهنگسازی و مقابله با آسیبهای اجتماعی را در بخش زنان و خانواده بر عهده دارد و آموزشهای این دو مرکز به صورت فردی و اجتماعی و حضوری و غیرحضوری است.

وی ادامه داد: آموزشهای حضوری در قالب طرح های مختلف و برگزاری دوره های تخصصی مانند طرح حکمت و معرفت است که در آن بصیرت دادن به افراد و زنان جامعه را مد نظر داریم و با اساتید معارف و با کمک مشاوران فرهنگی این طرح اجرا می شود.

سجادی با بیان این که همچنین طرح مدیریت فرهنگی و راه های مقابله با عرفانهای کاذب که با برگزاری نشستهای تخصصی دنبال می شود، گفت: طرح رحمت که در دولت نهم بنا گذاشته شده و در دولت دهم نیز استمرار یافت. همچنین در تمامی نقاط دور و نزدیک کشور این طرح با کمک حوزه های علمیه و مربیان سطح دو به بالا برای اقشار مختلف جامعه از جمله زنان خانه دار و فرهنگیان اجرا می شود.

وی با بیان این که آموزشهای غیرحضوری و مجازی زنان شاغا به صورت رسمی از طرف دولت به اجرا درآمده است، بیان داشت: در حال حاضر دور سوم آموزشها برای تمامی شاغلان دستگاههای مختلف با 38 ساعت ضمن خدمت اجرا می شود که این آموزشها در ارتباط با تعامل با همسر، تربیت فرزندان و مقابله با مشکلات فرهنگی خانواده است.

به گفته معاون آموزشی و پژوهشی مرکز امور زنان و خانواده، پروژهای مطالعاتی مختلفی از جمله پژوهش در زمینه مسئولیتهای مدنی به صورت مشترک در کشورهای ایران، مصر و اروپایی، طرح مطالعاتی سن ازدواج و پیامدهای آن، بحث پوشش زنان در این مرکز انجام شده که بسیاری از آنها به صورت کتاب درآمده است.

وی ادامه داد: همچنین طرح بسیار تاثیرگذار نظام حقوقی زنان که در صورت تکمیل، تصویب بسیاری از طرحها و لوایح را در مجلس تسهیل می کند از برنامه های در دست اجرای این مرکز است.