نظر رکسانا صابری درباره زنان ایرانی

صابری که اخیرا کتابی با نام رکسانا صابری، بین دو جها منتشر کرده است و خاطرات زندگی خود در ایران و آمریکا را در این کتاب تشریح کرده، در مصاحبه با آتلانتیک درباره وضعیت زنان در ایران گفت: زنان ایران از بسیاری از حقوق و آزادی های اجتماعی که در کشورهای دیگر خارومیانه از آن خبری نیست، برخوردارند. زنان ایرانی در سال های اخیر به صورت فعال تری وارد فعالیت ها و عرصه های اجتماعی شده اند.

وی افزود: در ایران بیش از ۶۵ درصد ورودی دانشگاه ها را زنان و دختران تشکیل می دهند با این حال از نظر کسب مشاغل اجتماعی و سیاسی هنوز خیلی از مردان عقب تر هستند.

صابری درباره نقش زنان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری گفت: زنان در انتخابات سال گذشته در ایران نقش بسیار فعالی بازی کردند و حتی در جریان اعتراضات خیابانی پس از انتخابات نیز نقش زنان کاملا برجسته بود و زنان حتی بسیاری از همسران و برادران و خانواده خود را تشویق به حضور در خیابان می کردند.

با این حال صابری افزود که به لحاظ قانونی و حقوق مدنی، زنان در ایران دارای محدودیت ها و تبعیض هایی هستند که به صورت فعالانه در تلاشند تا حقوق خود را بازیابند.

صابری در پاسخ به سوالی درباره دلایل ترویج عمل جراحی زیبایی بینی در بین زنان ایرانی گفت: شاید یک دلیل رواج این عمل زیبایی این باشد که زنان در ایران همه اندامشان را می پوشانند و تنها صورت آنها بیرون و بدون پوشش است و از این رو زنان ایرانی مایلند تا همان عضوی از بدنشان که پوشیده نیست در بهترین حالت زیبایی باشد.

این روزنامه نگار ایرانی آمریکایی در ادامه گفت: زنان ایرانی بسیار شیک پوش و مجلل هستند و عموما در میهمانی ها و محافل خصوصی روی پوشش و نوع آرایششان بسیار دقت و تاکید دارند و سعی می کنند شیک ترین لباس ها و بهترین آراستگی را داشته باشند.

صابری در پاسخ به سوالی درباره اینکه: آمریکایی ها چه درسی را می توانند از فرهنگ و سبک زندگی ایرانیان بیاموزند؟ گفت: هنر ایرانی ها در زندگی کردن در محدودیت ها و شکوفا کردن استعدادها در عین وجود محدودیت ها و مشکلات فراوان است.

وی افزود: ایرانی ها در سال های اخیر سعی کرده اند محدودیت ها را با خلاقیت های خاص خودشان دور بزنند و برای معضلات و محدودیت هایی که وجود دارد راهکارهایی پیدا کنند.

صابری هنر دیگر ایرانیان را خواندن حدیث مفصل از نکات مجمل می خواند و می گوید که ایرانی ها خیلی خوب و خیلی زود مطالب را درک کرده و با وجود محدودیت های فراوان در اطلاع رسانی آزاد به اخبار و اطلاعات صحیح دسترسی پیدا می کنند.

http://www.iranpressnews.com/zanan/etc/2010/16736.htm