گزارش شماره ۳۰- تاریخچه انتخابات در ایالت پنسیلوانیا آمریکا کیوان شکوری


ایالت پنسیلوانیا به مرکزیت شهر هریسبورگ در شمال شرقی آمریکا یکی از ۱۳ ایالت اولیه بودند که بر علیه استعمار انگلستان قیام کردند. این ایالت نقش بسیار مهمی در استقلال آمریکا داشت و شهر فیلادلفیلا در این ایالت اولین پایتخت ایالات متحده آمریکا بود که اعلامیه استقلال و اولین قانون اساسی آمریکا در تالار استقلال این شهر نوشته شد. نهایتا در ۱۲ دسامبر سال ۱۷۸۷ میلادی بعنوان دومین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست.
جمعیت این ایالت ۱۲.۸۰۱.۹۸۹ تن می باشد که ۷۵.۷ درصد سفید پوست، ۱۲ درصد سیاه پوست، ۷.۸ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۳.۸ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۴ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۱ درصد از دیگر نژادها تشکیل شده است.
تقریبا ۶۰ درصد زمین های ایالت پوشیده از جنگل است و در تولید چوب های سخت، رتبه اول در کشور را دارد. گندم، جو، سیب، گیلاس، هلو، انگور، پنیر، بستنی، کره، گوشت، مرغ و ماهی از دیگر تولیدات این ایالت می باشد و در زمینه قارچ، شیر و تخم مرغ نیز از تولید کنندگان برتر کشور است. در کنار این تولیدات، پنسیلوانیا با تولید عمده چوب شور ، چیپس ، شیرینی و شکلات بعنوان پایتخت غذای میان وعده جهان شناخته می شود. شرکت هرشی (Hershey) از بزرگترین تولیدکنندگان شکلات. کیک، کلوچه و نوشیدنی در جهان مستقر در شهر هرشی این ایالت است. صنایع فلزی و الکترونیکی، ماشین آلات و استخراج زغال سنگ، سنگ آهک، نفت و گاز طبیعی از دیگر محصولات این ایالت می باشد.
پنسیلوانیا و مخصوصا شهر فیلادلفیلا بخاطر نقش اساسی که در جریان انقلاب آمریکا، تصویب قانون اساسی و جنگ داخلی داشت دارای پتانسیل گردشگری بسیار خوبی است که از مکان های مهم آن می توان، تالار استقلال در شهر فیلادلفیلا، پارک گتیسبورگ که محل یکی از جنگ های داخلی آمریکا در سال ۱۸۶۳ میلادی می باشد که طی سه روزه جان ۵۱۰۰۰ نفر را گرفت و Valley Forge یکی از اردوگاه های نیروهای آمریکایی در جریان جنگ های انقلاب آمریکا بر علیه استعمارگران انگلیسی بود و یا مکان هایی مانند: پارک هرشی، موزه هنر فیلادلفیلا، موزه قطار شهر استراسبورگ (Strasburg) و گردش با قطار قدیمی زغال سنگی در میان مزارع و پارک Presque نام برد.
از مشاهیر این ایالت می توان پیروان مذهب آمیش را نام برد که شعبه ای از پروتستان ها محسوب می شود. آمیش ها اعتقادی به استفاده از تکنولوژی، صنعت و پیشرفت های روز مثل: برق، بیمه و مزایای تامین اجتماعی ندارند. به ارتش نمی پیوندند، اکثرا اتومبیل استفاده نمی کنند و با اسب و درشکه رفت و آمد می کنند. از دیگر مشاهیر این ایالت جوبایدن معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا است که متولد این ایالت می باشد.
از سال ۱۷۸۹ تاکنون ۵۸ دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا برگزار شده است که پنسیلوانیا در همه ۵۸ دوره شرکت کرده است که ۲۶ دوره جمهوری خواهان، ۱۹ دوره دموکرات ها، شش دوره جمهوری خواهان دموکراتیک، دو دوره حزب فدرالیست، دو دوره حزب ویگ (Whig Party)، یک دوره حزب ترقی خواه (Progressive) و دو دوره هم آرای الکترال بین احزاب فدرالیست و جمهوری خواهان دموکراتیک تقسیم شد.
برای بررسی بهتره این انتخابات را به دو بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۷۸۹ الی ۱۹۱۲ می باشد که ۳۲ دوره از این انتخابات برگزار شده و جمهوری خواهان با ۱۳ دوره در مقابل دموکرات ها با شش دوره برتر هستند و بقیه نیز مربوط به احزاب دیگر می باشد. در بخش دوم از سال ۱۹۱۶ الی سبتامبر ۲۰۲۰ تعداد ۲۶ دوره از این انتخابات برگزار شد که ۱۳ دوره جمهوری خواهان و ۱۳ دوره دموکرات ها برنده این انتخابات شدند و چینش این دوره ها به اینگونه بود که تا سال ۱۹۸۸ نتیجه انتخابات بین دو حزب در حال گردش بود اما بعد از آن یعنی شش دوره پایانی این بخش دموکرات ها برنده پنج دوره و جمهوری خواهان برنده انتخابات سال ۲۰۱۶ شدند که این نشان از تغییر گرایش مردم ایالت پنسیلوانیا به سمت جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری دارد. جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در پنسیلوانیا دست برتر را دارند و در حال حاضر نیز آخرین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در این ایالت را برنده شدند.
در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در پنسیلوانیا از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۵۶.۷ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۲۱.۶ آرا شد.
از حزب دموکرات دونالد ترامپ با ۵۶.۷ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۲۱.۶ آرا شد.
در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ با ۴۸.۲ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۷.۵ درصد آرا شد و ۲۰ رای الکترال این ایالت را برنده شد.
مجموع کسانی که به مقام سناتوری ایالت پنسیلوانیا در مجلس سنا آمریکا برگزیده شدند ۵۷ تن می باشند که یک تن از اینها بنام William Scott Vare (۱۹۲۷ میلادی) با عضویت در حزب جمهوری خواه، پس از انتخابات به اتهام تقلب و فساد از مجلس سنا برکنار شد. اما مابقی ۵۶ سناتور به شرح زیر می باشند: ۲۵ تن جمهوری خواه، ۱۲ تن دموکرات، هفت تن جمهوری خواهان دموکراتیک، سه تن جکسونی ها، یک تن فدرالیست، یک تن ویگ (Whig)، یک تن حزب طرفداران دولت (Pro-Administration Party)، یک تن ضد دولت (Anti-Administration party) و پنج تن سناتورهایی که در طول دوران کاری خود تغییر حزب دادند که یک تن با عضویت در احزاب جکسونی ها و دموکرات، یک تن دموکرات و جمهوری خواه، یک تن طرفداران دولت و فدرالیست، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و کرافورد (CRR) و یک تن با عضویت در آدامز و ضد جکسونی ها بودند. نکته خاصی در این انتخابات نیست و همانطور که آمار نشان می دهد جمهوری خواهان با ۲۵ سناتور برتر از دموکرات ها با ۱۲ سناتور هستند و در حال حاضر Robert P. Casey Jr. از حزب دموکرات و Patrick Toomey از حزب جمهوری خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت می باشند و این نشان از گرایش های سیاسی متفاوت و مساوی برای انتخابات سنا در این ایالت می باشد.
Arlen Specter (۱۹۸۱-۲۰۱۱) با عضویت در احزاب دموکرات و جمهوری خواه و ۳۰ سال حضور در سنا و Boies Penrose (۱۸۹۷-۱۹۲۱) از حزب جمهوری خواه با ۲۴ سال حضور در مجلس سنا بعنوان با سابقه ترین سناتورهای ایالت پنسیلوانیا در مجلس سنا آمریکا ثبت شده اند.
ایالت پنسیلوانیا در طول تاریخ تا به امروز ۱۰۳۸ نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا داشته است که از این تعداد ۳۹۱ تن جمهوری خواه، ۳۲۷ تن دموکرات، ۸۳ تن جمهوری خواهان دموکرات، ۴۷ تن حزب ویگ (Whig)، ۴۰ تن جکسونی ها، ۲۵ تن فدرالیست، ۱۰ تن حزب ضد فراماسون ها، شش تن حزب طرفداران دولت، پنج تن ضد جکسونی ها، پنج تن جمهوری خواهان مستقل، چهار تن حزب آمریکائیان بومی یا Know Nothing Party، چهار تن حزب مخالف (opposition party)، سه تن آدامز (Adams)، دو تن حزب ضد دولت، یک تن فدرالیست آدامز کلای (Adams-Clay Federalist)، یک تن دموکرات مستقل، یک تن ضد لکامپتون دموکرات (Anti-Lecompton Democrat)، یک تن Greenback Party و ۷۲ تن نمایندگانی بودند که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که ۱۱ تن با عضویت در احزاب جکسونی ها و دموکرات، هفت تن حزب مخالف و جمهوری خواه، پنج تن ضد فراماسون ها و ویگ (Whig)، پنج تن دموکرات و جمهوری خواه، پنج تن با عضویت جمهوری خواهان دموکراتیک و جکسونی ها و جکسونی های جمهوری خواه، چهار تن حزب ضد دولت و جمهوری خواهان دموکراتیک، سه تن حزب جمهوری خواه و پیشرو (Progressive Party)، سه تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان متمایل به جکسون (Democratic Republican and Jackson Republican) ، دو تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جکسونی ها، دو تن جکسونی های جمهوری خواه و جکسونی ها، دو تن حزب طرفداران دولت و فدرالیست، دو تن فدرالیست و جکسونی های فدرالیست و جکسونی ها، دو تن ضد جکسونی ها و ویگ (Whig)، دو تن ویگ و جمهوری خواه، دو تن دموکرات و جمهوری خواهان دموکراتیک، دو تن با عضویت در احزاب ویگ و مخالف و جمهوری خواه، یک تن جمهوری خواهان متمایل به جکسون و آدامز ( Jackson Republican and Adams)، یک تن آدامز و حزب ویگ، یک تن دموکرات مستقل و ویگ، یک تن جکسونیان و ویگ، یک تن حزب ویگ و مخالف (Whig and opposition party)، یک تن آدامز و ضد جکسونی ها، یک تن جمهوری خواه و جمهوری خواه مستقل، یک تن خاک آزاد و ویگ، یک تن با عضویت در سه حزب طرفداران دولت و مخالفان دولت و جمهوری خواهان دموکراتیک، یک تن با عضویت در احزاب فدرالیست و ضد جکسونی ها و ویگ، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و فدرال متمایل به جکسون (Democratic Republican and Jackson Federalist)، یک تن دموکرات ضد لکامپتون و جمهوری خواه (Anti-Lecompton Democratic Party and Republican) و نهایتا یک نماینده بنام Andrew Stewart (۱۸۲۱-۱۸۴۸) با عضویت در احزاب آدامز، ضد فراماسون ها، جمهوری خواهان متمایل به جکسون، جکسونی ها، جمهوری خواه و ویگ می باشد. ۱۰ تن هم نمایندگانی می باشند که اسامی احزاب آنها مشخص نیست و یا بر اساس منابع مورد استفاده ما مشخص نیست.
جمهوری خواهان با ۳۹۱ نماینده در برابر دموکرات ها با ۳۲۷ نماینده در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا در حوزه پنسیلوانیا دست برتر را دارند اما در حال حاضر از ۱۸ کرسی این ایالت در مجلس نمایندگان هر کدام از این دوحزب ۹ کرسی سهم برده اند و نکته خاص دیگری در این انتخابات وجود ندارد.
از سال ۱۷۸۷ تابحال ۴۷ تن به مقام فرمانداری ایالت پنسیلوانیا رسیدند که بعضا بیش از یک دوره در این مقام بودند که ۲۵ تن جمهوری خواه، ۱۳ تن دموکرات، پنج تن جمهوری خواهان دموکراتیک، یک تن فدرالیست، یک تن ضد ماسون، یک تن حزب ویگ (Whig Party) و یک تن با عضویت در دوحزب ویگ و جمهوری خواه بودند. در میان این فرمانداران Thomas Mifflin از حزب فدرالیست بعنوان اولین فرماندار پنسیلوانیا، اولین مدیر کمپ ارتش قاره ای (مسئول تهیه آذوقه) یا نیروهای داوطلب مستعمرات سیزده‌گانه آمریکا در جنگ با ارتش بریتانیا در جریان انقلاب آمریکا بود. همانطور که آمار نشان می دهد، جمهوری خواهان با ۲۵ فرماندار دست برتر را در طول تاریخ این انتخابات دارند اما Tom Wolf فرماندار حال حاضر این ایالت از حزب دموکرات می باشد.

نتیجه: با توجه به اینکه جمهوری خواهان پنسیلوانیا در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۲۶ دوره برتر هستند و آخرین دوره برگزار شده این انتخابات را نیز برنده شدند و جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات سنا با ۲۵ سناتور دست برتر را دارند اما از دو سناتور حال حاضر این ایالت یک تن از حزب جمهوری خواه و یک تن از حزب دموکرات می باشند و مجددا جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا در حوزه انتخابیه پنسیلوانیا با ۳۹۱ نماینده دست برتر را دارند و از ۱۸ نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا جمهوری خواهان و دموکرات ها هر کدام ۹ سهم دارند و نهایتا جمهوری خواهان با ۲۵ فرماندار در تاریخ انتخابات فرمانداری این ایالت برتر هستند و فرماندار حال حاضر این ایالت از حزب دموکرات می باشد، می توان گفت این ایالت در طول تاریخ گرایش بیشتری به جمهوری خواه ها داشته است اما الان بطور کلی هر دو حزب مدعی هستند و برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو باید دو نکته را در نظر بگیریم که آخرین دوره این انتخابات را جمهوری خواهان در سال ۲۰۱۶ برنده شدند که نشان از آخرین گرایش مردم این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری دازد و از طرف دیگر پنسیلوانیا زادگاه جو بایدن می باشد و بر روی آرا مردم تاثیر گذار است.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است