ده هزار شورشی خارجی از جمله اعضای القاعده در افغانستان حضور دارند


افغانستان

‌مقام‌های امنیتی افغانستان می‌گویند که حدود ده هزار شورشی خارجی مربوط به گروه‌های مختلف از جمله حدود ۳۰۰ عضو شبکه القاعده “تحت حمایت طالبان” در افغانستان فعال هستند.

طالبان این ادعا را تکذیب کرده و می‌گویند روابط شان را با القاعده قطع کرده‌اند.

بر اساس اطلاعات امنیت ملی افغانستان گروه‌های شورشی خارجی از جمله تحریک اسلامی ازبکستان، انصارالله تاجیکستان، نهضت اسلامی تاجیکستان، گروه ترکستان شرقی که عمدتا چینی هستند و چندین گروه خارجی از جمله از پاکستان در این کشور فعالیت دارند.

این نهاد می‌گوید که این افراد در آینده می‌توانند تهدید مستقیم برای کشورهای مطبوع شان باشند.

براساس گفته‌های مقام‌های امنیتی افغانستان شورشیان مربوط به کشورهای آسیای میانه در ولایات شمال شرق و شمال افغانستان فعالند و گروه‌های پاکستانی نیز بیشتر در ولایات شرقی حضور دارند.

امنیت ملی گفته که شمار افراد شبکه القاعده در مرز با پاکستان در ترددند و شماری در جریان عملیات‌ها کشته شده‌اند.

حزب ترکستان اسلامی
توضیح تصویر، دو سال قبل تصاویری از فعالیت گروه مسلح ‘حزب ترکستان اسلامی’ در افغانستان منتشر شد

افغانستان در روزهای گذشته برای اولین بار میزبان کنفرانس دو روزه زیر عنوان “کنفرانس منطقه‌ای مبارزه علیه تروریسم” بود. وزیران و روسای امنیت ملی و سرویس‌های اطلاعاتی هشت کشور به ویژه کشورهای آسیای میانه در این نشست حضور داشتند.

امنیت ملی افغانستان می‌گوید که در این نشست برای رفع “تهدیدهای مشترک تروریستی” نقشه‌ راه و سازوکار مشترک برنامه ‌ریزی شده است.

یک مقام این اداره می‌گوید اگر کشورهای منطقه به ویژه کشورهای آسیای میانه در سرکوب هراس‌افگنی همکاری نکنند، شورشیان این کشورها که در برخی مناطق افغانستان فعالند و “در آینده درد سر بزرگی” برای این کشورها خواهند شد.

در نشست کابل وزیران و روسای امنیت ملی و سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، پاکستان، آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان و ترکمنستان حضور داشتند، اما نمایندگان ایران و چین در این نشست حضور نداشتند.

امنیت ملی افغانستان گفته که بحث عمده با مسئولان اطلاعاتی این کشورها این بود که تعریف مشترک از “تروریسم” در منطقه به وجود بیاید.

به گفته این اداره تفاوت قایل شدن و طبقه‌هایی مثل “تروریست خوب و تروریست بد” می‌تواند برای همه عواقب ناگوار داشته باشد.

امنیت ملی در اعلامیه‌ای نیز گفته که شریک کردن اطلاعات و مدارک با نهادهای مشابه منطقه و فراتر در مورد حضور و فعالیت گسترده “گروه‌های تروریستی” در قلمرو افغانستان در امر تحکیم ثبات و آرامش این کشورها نیز کمک کننده است.

BBC

 

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است