گزارش شماره ۴۷- تاریخچه انتخابات در ایالت مونتانا آمریکا کیوان شکوری


ایالت مونتانا به مرکزیت هلنا (Helena) با داشتن طبیعتی زیبا و یخچال های طبیعی در شمال غربی آمریکا قرار دارد که در تاریخ ۸ نوامبر ۱۸۸۹ بعنوان چهل و یکمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. این ایالت یکی از مراکز بزرگ اسب موستانگ (Mustangs Horse) می باشد.
طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۱.۰۶۸.۷۷۸ تن می باشد، که ترکیب جمعیتی آن از ۸۵.۹ درصد سفید پوست، ۶.۷ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۴.۱ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۰.۹ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۶ درصد سیاه پوست، ۰.۱ بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۸ درصد از دیگر نژادها تشکیل شده است.
مونتانا علاوه بر نفت، زغال سنگ، طلا و نقره دارای کشاورزی، دامپروری، جنگلداری و بطورکلی منابع طبیعی خوبی می باشد. در زمینه تولید گندم، جو، عدس، یونجه، گاو، لوبیا، لبنیات، آبجو و مخصوصا آب جو بشکه ای و پرورش گاو از ایالت های برتر می باشد.
پارک ملی یخچال طبیعی (Glacier National Park) با داشتن یخچال های طبیعی و آبشارهای زیبا، استراحتگاه آسمان بزرگ (Big Sky Resort) که در واقع یکی از بهترین پیست های اسکی در سطح کشور می باشد، مرکز کشف خرس های گریزلی و گرگ های خاکستری (The Grizzly and Wolf Discovery Center)، پارک ایالتی غارهای کلارک و لوئیز (Lewis and Clark Caverns State Park)، موزه جهانی معدن (The World Museum of Mining) با تورهای زیر زمینی معدن، مجموعه موزه راسل (The C.M. Russell Museum Complex) هنرمند و نویسنده آمریکایی مشهور به هنرمند گاوچران، موزه راکی ها (Museum of the Rockies) که در واقع موزه دایناسور می باشد و بنای یادبود ملی Little Bighorn Battlefield که محل جنگ خونین سال ۱۸۷۶ بین ارتش ایالات متحده آمریکا و سرخ پوستان، همگی مجموعه ای از تفریحات و سرگرمی های عالی را برای هر گردشگری را فراهم می کند.
فیلیپ بردلی برد (Phillip Bradley Bird) تهیه کننده، کارگردان، فیلم نامه نویس و انیماتور یا همان پویانما، ویلیام اورت لاکی (William Everett Luckey) خواننده، نوازنده، آهنگساز، کاریکاتوریست و انیماتور، چارلز ماریون راسل (Charles Marion Russell) هنرمندی که بالاتر درباره آن توضیح داده شد همگی از شخصیت های مشهور متولد این ایالت هستند.
از سال ۱۸۹۲ تاکنون که اکتبر ۲۰۲۰ میلادی می باشد، ۳۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت مونتانا برگزار شده است که ۲۱ دوره حزب جمهوری خواه و ۱۱ دوره دموکرات برنده آرای الکترال این ایالت شدند. برای بررسی این انتخابات را به دو بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۸۹۲ الی ۱۹۴۸ می باشد که ۱۵ دوره این انتخابات برگزار شد که دموکرات ها ۹ دوره و جمهوری خواهان شش دوره برنده آرای الکترال شدند. بخش دوم از انتخابات سال ۱۹۵۲ الی اکتبر ۲۰۲۰ می باشد که ۱۷ دوره این انتخابات برگزار و بغیر از سال های ۱۹۶۴ و ۱۹۹۲ که دموکرات ها برنده شدند، بقیه ۱۵ دوره را جمهوری خواهان برنده آرای الکترال این ایالت شدند. جمهوری خواهان هم در طول تاریخ این انتخابات با ۲۱ دوره برتر و هم برنده شش دوره اخیر این انتخابات می باشند.
در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ برگزار شده در مونتانا از حزب دموکرات برنی سندرز با ۵۱.۱ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۴.۶ درصد آرا شد. از حزب جمهوری خواه نیز دونالد ترامپ با ۷۳.۷ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۹.۴ درصد آرا شد.
در انتخابات نهایی ریاست جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۶ برگزار شده در حوزه انتخابیه مونتانا، دونالد ترامپ با ۵۵.۶ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۵.۴ درصد آرا شد و سه رای الکترال این ایالت را به سبد جمهوری خواهان ریخت.
از سال ۱۸۹۰ تاکنون ۲۲ تن به مقام سناتوری ایالت مونتانا در مجلس سنا آمریکا رسیدند، که ۱۴ تن دموکرات (Democratic)، هفت تن جمهوری خواه (Republican) و یک تن با تغییر حزب در دوران کاری خود عضو احزاب جمهوری خواه و جمهوری خواه نقره ای (Republican and Silver Republican Party) بودند. با اینکه دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند، اما در سال های اخیر رقابت بین دو حزب نزدیک شده و یکی از سناتورهای حال حاضر این ایالت استیون دیوید دِینز (Steven David Daines) از حزب جمهوری خواه و دیگری ریموند جان تستر (Raymond Jon Tester) از حزب دموکرات می باشد.
مَکس وِل سی بِن باکِس (Maxwell Sieben Baucus) ۱۹۷۸ الی ۲۰۱۴ با ۳۶ سال حضور در مجلس سنا و جیمز ادوارد مُری (James Edward Murray) ۱۹۳۴ الی ۱۹۶۱ با ۲۷ سال حضور در مجلس سنا و هر دو از حزب دموکرات، با سابقه ترین سناتورهای تاریخ ایالت مونتانا هستند.
از سال ۱۸۸۹ تاکنون ۳۵ تن به عنوان نماینده از ایالت مونتانا راهی مجلس نمایندگان آمریکا شده اند که ۱۸ تن جمهوری خواه، ۱۵ تن دموکرات، یک تن حزب مردم گرا یا پوپولیست (People’s or Populist Party) و یک تن با تغییر حزب در دوران کاری خود عضو احزاب جمهوری خواه و جمهوری خواه نقره ای (Republican and Silver Republican Party) بودند. در طول تاریخ این انتخابات جمهوری خواهان از نظر تعداد نماینده برتر، اما تعداد دوره هایی که نمایندگان دموکرات رای آوردند با اختلاف خیلی کمی نسبت به جمهوری خواهان برتر هستند. بطور کلی رقابت بین دو حزب خیلی نزیک بوده و تنها نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوری خواه می باشد.
از سال ۱۸۸۹ تاکنون ۲۳ تن به عنوان فرماندار راهی فرمانداری ایالت مونتانا شده اند، که از این تعداد ۱۳ تن دموکرات، ۹ تن جمهوری خواه و یک تن با تغییر حزب در دوران کاری خود عضو احزاب دموکرات و پوپولیست بودند. با آمار ارائه شده مشاهده می کنیم که دموکرات های مونتانا در طول تاریخ انتخابات فرمانداری برتر و از سال ۲۰۰۵ تاکنون فرمانداری تحت اختیار دموکرات ها می باشد. استیو بولِک (Steve Bullock) از حزب دموکرات، فرماندار حال حاضر این ایالت می باشد.

نتیجه: با توجه به اینکه جمهوری خواهان مونتانا در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری برتر و شش دوره اخیر این انتخابات را نیز برنده شدند و دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا، مجلس نمایندگان و فرمانداری برتر اما از دو سناتور حال حاضر این ایالت یک تن دموکرات و یک تن جمهوری خواه، تنها نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان جمهوری خواه و فرماندار حال حاضر ایالت از حزب دموکرات می باشد می توان نتیجه گرفت که در طول تاریخ کفه ترازو کمی بسمت دموکرات ها سنگین تر است، هم اکنون نیز رقابت بین دو حزب نزدیک بوده ولی با کمی گرایش بیشتر به جمهوری خواهان می باشد.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است