پروانه سلحشوری: بین دولت و ملت شکاف شدیدی وجود دارد


نماینده تهران در یک مصاحبه به جایگاه غیرمردمی صدا و سیما، بی‌اعتمادی مردم به نهادهای قدرت و قصور مجلس در افزایش مرحله به مرحله بنزین پرداخته است. او می‌گوید در تصمیم‌گیری‌ها، مردم افرادی فرض می‌شوند که هیچ نمی‌دانند.

عضو فراکسیون امید، فراکسیون زنان و کمیسیون فرهنگی مجلس دهم در مصاحبه ‌با خبرگزاری ایلنا، صدا و سیمای جمهوری اسلامی را جزیره‌ای خوانده که تنها اخبار مختص به عده‌ای خاص را پوشش می‌دهد و متعلق به مردم نیست.

پروانه سلحشوری در این گفت‌وگو که مضمون آن، واکنش جامعه به تصمیم ‌دولت درباره افزایش بهای بنزین است، عنوان می‌کند که در ایران اقناع افکار عمومی جایگاهی ندارد: «در کشورهایی که دموکراتیک هستند و از رسانه‌های صوتی و تصویری آزاد برخوردارند، معمولا بدون در نظر گرفتن افکار جمعی، چنین تصمیمات مهمی صورت نمی‌گیرد. به نوعی آنها از قبل برای اخذ تصمیمات مختلف نظرسنجی‌هایی دارند که در آنها با مردم صحبت شده و آماده‌سازی صورت می‌گیرد. اما در سیستم کشور ما که وضعیتی تقریبا در دنیا منحصر به فرد در دنیا دارد، اساسا اقناع افکار عمومی جایگاهی ندارد. یعنی برای دست‌اندرکاران مهم نیست که افکار عمومی و مردم از تصمیمات مختلف رضایت داشته باشند.»

این نماینده مجلس اذعان می‌کند که در ایران، مردم ناگزیرند از تصمیمات افرادی تبعیت کنند که خود را “دانایان کشور” می‌دانند: «در مورد همین افزایش قیمت بنزین، اگر به جای تصمیم ناگهانی، به صورت علمی با مردم صحبت می‌شد، شاید آنها هم تا حدی اقناع می‌شدند و این همه آسیب به کشور وارد نمی‌شد. باید بگویم تصمیم‌گیری‌ها به صورتی انجام می‌شود که اساسا در آنها مردم به صورت افرادی که چیزی نمی‌دانند، فرض می‌شوند. به نوعی که انگار، چینش قدرتی وجود دارد که فکر می‌کند دانایان کشور هستند و خیر و صلاح کشور را تشخیص می‌دهند.»

او می‌گوید بین دولت و ملت “شکاف شدیدی” وجود دارد و “آگاهی سازی به روش موجود، چیزی نیست که به درد مردم بخورد”. خانم سلحشوری خاطرنشان کرده که روی آوردن مردم به رسانه‌های خارج از کشور ناشی از بی‌کیفیتی و بی‌محتوا بودن برنامه‌های صدا و سیماست.

“مجلس هم مقصر است”

عضو فراکسیون امید مجلس دهم، در انتقاد از نحوه اطلاع رسانی دولت در طرح‌های مختلف و در مقایسه دوران خاتمی و احمدی‌نژاد با یکدیگر گفته است: «در زمان آقای خاتمی اصولا طرح مخاطره آمیزی نداشتیم و کشور در یک روال طبیعی کار می‌کرد. اگر چه برای آقای خاتمی دردسر درست می‌شد و تیر ۷۸ شاهد اعتراضات دانشجویی بودیم ولی به این صورتی که با آقای روحانی مخالفت می‌شود نبود.»

سلحشوری افزوده در زمان احمدی‌نژاد هم قیمت بنزین بالا رفت و از لیتری ۱۰۰ تومان در نرخ سهمیه‌ای به ۴۰۰ و لیتری ۷۰۰ تومان بنزین آزاد رسید: «ما شاهد یک افزایش چهار برابری و ۷ برابری بودیم در حالی که در زمان آقای روحانی پس از یک وقفه بسیار طولانی افزایش قیمت بنزین داشتیم.»

او از این که این کار باید طی شش هفت سال انجام می‌گرفت و یکباره صورت گرفت، ابراز تاسف کرده و مجلسی‌ها را در این امر مقصر دانسته است: « ما هم در دو سه سال اخیر اجازه افزایش قیمت را ندادیم. ما در آن زمان مخالف افزایش قیمت بنزین بودیم، چراکه می‌گفتیم، افزایش قیمت مصادف با افزایش سایر قیمت‌هاست.»

پروانه سلحشوری در مقایسه دوران احمدی‌نژاد با دوران روحانی، به امکان دور زدن تحریم‌ها اشاره کرده است: «هم‌چنبن ما هنوز باقی‌مانده‌ای از دوران طلایی آقای خاتمی را داشتیم و قیمت نفت هم بسیار بالا بود. یعنی وضعیت بحرانی نشده بود که اعتراضات خیلی گسترده شود… چند جایی را آتش زدند ولی یک نصفه روز بیشتر طول نکشید و نارضایتی شیوع نیافت…»

نماینده مردم تهران در این مصاحبه یادآوری کرده که حتی طرح سه فوریتی عدم افزایش قیمت‌ها در مجلس نیز کمکی به جلوگیری از گرانی اقلام دیگر نمی‌کند: «مگر اقتصاد دستوری است؟ شما نمی‌توانید به راننده تاکسی بگویید مسافر را با همان کرایه‌ای به مقصد برساند که با بنزین هزار تومانی می‌رساند.» او گفته که مردم همه چیز را به صورت ملموس تجربه می‌کنند و هر کوشش برای اقناع افکار عمومی درباره موضوع گرانی بی‌فایده خواهد بود.

پروانه سلحشوری که از نمایندگان فعال در توییتر است، از زمان اتصال دوباره اینترنت هنوز پستی منتشر نکرده است. او در آخرین توییت که تاریخ ۲۵ آبان را دارد نوشته بود: «هم‌وطنان عزیز مدت‌هاست مجلس در راس امور نیست. این موضوع در جلسه سران سه قوه تصمیم‌گیری شده. همین یک رکن دمکراسی را نیم‌بند داشتیم که فاتحه آن هم خوانده شد. مجلس بعدی را تعطیل کنید. خودش اقتصاد مقاومتی است…».

DW

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است