هیات سیاسی اجرائی اتحاد جمهوریخواهان ایران: فرارسیدن نوروز ۱۳۹۷‌ را به همه‌ی هموطنان گرامی در ایران و سراسر جهان تبریک می گوئیم.


پیام شادباش نوروزی
به مناسبت فرارسیدن سال ۱۳۹۷

سالی که گذشت، سال افزایش تنش ها در منطقه، سال فشار های اقتصادی و سیاسی بیشتر بر مردم کشور ما بود. سالی که در آن، اعتراضات مردم به شرائط دشوار زندگی شان، عقب افتادن پرداخت دستمزدها، اخراج ها و بی حقوقی حاکم بر جامعه و محیط کار و زندگی، با سرکوب مواجه شد. فضای امنیتی هم چنان تشدید شد. فعالان مدنی همچنان زیر فشار قرار دارند. بازداشت روزنامه نگاران، دگر اندیشان و فعالان جنبش های مدنی ادامه یافت. اقلیت های مذهبی و دگر اندیشان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

اما درعین حال، اعتراضات گسترده‌ی مردم، تجمعات سراسری معلمان، اعتصابات کارگران، پرستاران، تجمعات مال باختگان و دیگر لایه‌های اجتماعی به جان آمده، به خصوص خیزش های دی ماه ۱۳۹۶در بیش از ۸۰ شهر در اقصی نقاط کشور‌ و مبارزات زنان بر علیه حجاب اجباری نشان داد که امید به تغییر هنوز زنده است و مقاومت در برابر سرکوب و اختناق در اعماق جامعه ریشه دوانده است.

اتحاد جمهوریخواهان ایران امیدوار است که سال ۱۳۹۷ سال به ثمر نشستن مبارزات مدنی مردم در جهت بهبود وضعیت اقتصادی خود و تامین حقوق شهروندی، سال آزادی زندانیان سیاسی، مدنی و مطبوعاتی، سال عقب نشینی استبداد، سال کاهش دامنه فقر و بیکاری در کشور و به ثمر رسیدن تلاش هایی باشد که برای ایجاد یک جامعه دمکراتیک و متکی بر اراده آزاد شهروندان کشور صورت می گیرد.

سال گذشته سال تشدید جنگ و ادامه‌ی خشونت در منطقه بود. ادامه جنگ در سوریه، بیش از نیمی از جمعیت این کشور را آواره و صد ها هزار نفر را قربانی کرده است. هنوز، چشم اندازی برای صلح موجود نیست. در یمن، جنگ داخلی و مداخله‌ی خارجی ادامه دارد. در عراق، علیرغم شکست داعش صلح و امنیت برقرار نشده است. در افغانستان، علاوه بر طالبان، داعش هم جای پایی باز کرده است. تحولات در ایالات متحده آمریکا، در جهت تشدید این تنش ها پیش می رود.

ما امیدواریم که نیروهای مدافع صلح در منطقه‌ی بحرانی خاورمیانه، فرصت و امکان مهار جنگ ها و خشونت های جاری در سوریه، یمن ، عراق، افغانستان را پیدا کنند و سیاست خارجی کشور ما در جهت حفظ صلح و امنیت در منطقه و عادی سازی مناسبات با همه کشورها بر اساس منافع متقابل تغییر کند.

عید نوروز را با ارجگذاری بر مبارزات خستگی ناپذیر زنان و مردان آزاده ای که برای ایجاد جامعه ای متکی بر اراده جمهور مردم تلاش می کنند، با درود به فعالان سیاسی، مدنی و مطبوعاتی در بند و همدردی با خانواده های آنان و با ادای احترام به خاطره‌ی جانباختگان راه آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی، به همگان شادباش می گوئیم و برای همه‌ی هموطنان، نوروزی شاد و نوبهاری خجسته آرزو می کنیم.

هیات سیاسی اجرائی
اتحاد جمهریخواهان ایران
۲۹ اسفند ۱۳۹۶- ۲۰ مارس ۲۰۱۸

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است