نامه نسرین ستوده و محمد سیف‌زاده درباره محاکمه معترضان


دوستان و فعالان حقوق بشر
ملت شریف ایران

همچنانکه می‌دانید، طی دوماه و نیم گذشته پس از خیزش مردم در اثر اقدامات غیرقانونی مکرر مامورانی که باید حافظ و نگهبان قانون می‌شدند، تعداد زیادی از هموطنان مان بازداشت و روانه‌ی زندان شده‌اند.

همچنانکه می‌دانید این افراد از حق قانونی خود، حق اجتماعات و راهپیمایی که در اعلامیه جهانی حقوق بشر و اصل ۲۷ قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است، استفاده کرده‌اند. اما اکنون نه تنها در خیابان یا بازداشتگاه‌ها مورد اذیت و آزار غیرقانونی قرار می‌گیرند، بلکه سایه‌ی هولناک احکام اعدام نیز بر سر آن‌ها سنگینی می‌کند.

از آنجا که اکثر این افراد در دادگاه‌های انقلاب محکوم شده‌اند که فاقد وجاهت قانونی هستند و از آنجا که این افراد از حق داشتن وکیل مستقل محروم بوده‌اند و همچنین به دلیل فقدان دادرسی عادلانه در قوه قضاییه و بی‌طرف نبودن قضات رسیدگی کننده، احکام صادره به هیچوجه قانونی و قابل دفاع نیستند. بویژه آنکه حق حیات تعدادی از هموطنان‌مان را وجه‌المصالحه‌ی قدرت حاکم قرار داده‌اند.

همچنانکه بسیاری از وکلا و فعالان مدنی در سراسر دنیا خواسته‌اند، ما امضا کنندگان این نامه نیز، به عنوان کسانی که طعم تلخ زندان را چشیده‌ایم و دغدغه‌ای جز رعایت حقوق انسان‌ها نداریم، رئیس فعلی قوه قضائیه را که در حال حاضر قدرت اعمال حاکمیت در این قوه را در اختیار خود قرار داده است، با وظایف قانونی‌اش روبرو می‌کنیم و ضمن تاکید بر ازادی بی‌قید و شرط کلیه‌ی بازداشت شدگان، اکیدا می‌خواهیم تا ضمن جلوگیری از هرنوع اقدام غیرقانونی و ادامه‌ی بازداشت معترضان، به ویژه این اطمینان روشن و واضح به مردم داده شود که هیچیک از هموطنان‌مان اعم از کرد و بلوچ و لر و ترک و فارس زبان در معرض صدور یا اجرای حکم اعدام قرار نمی‌‌گیرند.

چنین اطمینانی می‌تواند در آینده‌ی ایران نقش به سزایی در پایان دادن به مجازات اعدام و هر نوع مجازات سالب زندگی انسان‌ها ایفا نماید و آغازی باشد بر پایان دادن به مجازاتی که در سراسر دنیا مطرود شده است.

نسرین ستوده، سید محمد سیف زاده

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است