نامه اتحاد جمهوری خواهان ایران به نخست‌وزیر سوئد


آقای استفان لوفوِن نخست‌وزیر سوئد!

با خرسندی اطلاع یافتیم که بزودی شما در رأس هیأتی از مسئولان سیاسی و اقتصادی سوئد در تهران با مسئولان دولت ایران ملاقات خواهید کرد. دیداری در این سطح، در این شرایط بغرنج جهانی، بسیار مفید و سازنده است و آرزوی ما این است که هر دو کشور از این طریق گامی بلند در مسیر بهسازی مناسبات و همکاری متقابل سازنده به پیش بردارند.

اتحاد جمهوریخواهان ایران، که برای دموکراسی و آزادی و رفاه اجتماعی در ایران تلاش میکند، ضمن استقبال از این دیدار از فرصت استفاده کرده و موارد عمده‌ای را که در رابطه با چنین دیداری مورد توجه است طرح میکند.

همانگونه که دولت سوئد و دولت ایران پیش از این اعلام کرده‌اند، توافق بین‌المللی در زمینه‌ی برنامه‌ی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، برجام، برای بهسازی مناسبات میان دولتهای ذینفع و تأمین صلح و بازگرداندن آرامش به منطقه بحران زده‌ی خاورمیانه دارای اهمیت بسیار است. نظر به برخی فشارها در دولت آقای ترامپ و برخی از دولتهای منطقه علیه این توافقنامه، بسیار مهم میدانیم که آقای نخست‌وزیر به مناسبت این دیدار باردیگر حمایت خود را از برجام اعلام کند و در صورت امکان همنظری دو دولت در این باره به گونه رسمی مورد تأکید قرار گیرد.

مسأله‌ی دیگری که امروز مورد توجه مردم ایران است و از دولت سوئد انتظار حمایت دارند منع سفر ایرانیان به آمریکا توسط آقای ترامپ است. امید ما این است که آقای نخست وزیر حمایت دولت سوئد از حق دموکراتیک مردم برای سفر و ضرورت رفع تبعیض در این زمینه را مطرح کنند. روشن است که چنین اقداماتی میتوانند پیامدهای وخیمی برای دموکراسی و حقوق بشر در مقیاس جهانی داشته باشند. چنین سیاست‌هایی از سوی دولت ایالات متحد آمریکا غیر قابل قبول و به کلی با اصول دموکراسی در این کشور بزرگ مغایر است.
آقای نخست وزیر!
برای مردم و دولت سوئد نقض آزادیهای سیاسی و حقوق بشر توسط حکومت ایران شناخته شده است. تلاش دولتهای آزادی ستیز برای حذف بحث آزادی و حقوق بشر از میز مذاکرات سیاسی و اقتصادی آشکار است. انتظار مرم ما از جوامع و دولتهای دموکرات حمایت از حقوق دموکراتیک مردم در چارچوب منشور حقوق بشر است. اتحاد جمهوریخواهان ایران به عنوان یک تشکل آزادیخواه و دموکرات، خواهان آزدای همه‌ی زندانیان سیاسی، پایان یافتن هرگونه تعقیب و بازداشت به دلایل عقیدتی و سیاسی و رعایت آزادی و دموکراسی برای همه‌ی مردم با هر عقیده و مذهب و نظر است. باعث شادمانی خواهد شد که در تهران این نیازهای دموکراتیک جامعه‌ی ما نادیده گرفته نشوند.
باردیگر اعلام میکنیم ما از گسترش مناسبات میان دو کشور حمایت میکنیم و آن را به سود دو کشور میدانیم. باشد که سوئد و ایران به یک سان از بسط این مناسبات استقبال کرده و بهره مند و خرسند گردند.

با آرزوی موفقیت برای آقای نخست‌وزیر و همراهان

اتحاد جمهوریخواهان ایران
استکهلم
دوم فوریه ۲۰۱۷

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است