میعاد گاه جدال های مذهبی در یمن: رضا علوی


150323_4
خاورمیانه دوران گذار به جدال های مذهبی را طی می کند . در سوریه ؛ جبهه آلنصرت وابسته به القاعده با داعشیان و شیعیان دولت بشار[ و حکومت اسلامی ایران ] در سه جبهه متفاوت در حال رویارویی هستند . در تکریت عراق نیز شیعیان سپاه بدر [ با یاری شیعیان سپاه قدس ایران ] در حال رزمیدن با داعشیان هستند . اما گمان بر این است که یمن ، رزمگاه اصلی جدال های مذهبی این سه جریان ( حوثی‌ های شیعه ، القاعده و داعش ) در خاورمیانه می باشد . چرا ؟

راز و رمز های حوثی‌ها
تابستان سال ۲۰۱۴ به آخر نرسیده بود که حوثی‌ها از شمال یمن راهی صنعا شدند و پایتخت را زیر سلطه خود گر فتند . دولت بهم ریخته “هادی ” به سمت عدن در جنوب شهر گریخت و ارتش ، پادگان ها ر ا به حوثی‌ها سپردند و در نقاط متفاوت یمن پراکنده شدند . القاعده یمن که در جنوب مستقر بود راهی شمال شد و باشیوه همیشگی خود آغاز به بمب گذاری در گذرگا ه ها و مسا جد در صنعا ( مقر سلطه حوثی‌ها ) شدند .
حوثی‌ها شیعه زیدی * هستند .
در اوایل دهه ۱۹۹۰ در استان صعده واقع در شمال یمن، پاره ای از ساکنان آن منطقه که شیعه زیدی بودند ، نگران نفوذ و گسترش وهابیت در یمن از سوی عربستان سعودی [ که در شما ل یمن قرار دارند ] بودند . در آن سال ها گروه انصار الله در یمن با هدف رزمیدن با گسترش وهابیت سعودی ها پایه ریزی شد . در سال ها بعد ، رهبری این جریان در اختیار “حسین الحوثی ” قرار گرفت و به نام ” حوثی‌ها ” مشهور شدند . پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، این گروه وارد فاز مبارزه مسلحانه بر علیه دولت علی عبدالله صالح رئیس جمهور وقت شدند . هر چند که در سال ۲۰۰۴ ، “حسین الحوثی ” و شمار فراوانی از حوثی‌ها کشته شدند ، اما در پایان یک جنگ شش ساله ، دامنه قدرت حوثی‌ها گسترش یافت . حوثی‌ها زاده و برآمده از جنگ هستند . علی عبدالله صالح یک سال پیش از به قدرت رسین خمینی در ایران بر مسند ریاست جمهوری نشست . وی دشمنی سر سختانه ای با حوثی‌ها دا شت . پس از فرو پاشی دولت صالح در سال ۲۰۱۱ ، حوثی‌ها میدان را خالی یافته و شروع به جولان دادند . و اکنون چندین ده هزار نیرو در اختیار دارند .
منصور هادی رئیس جمهور کنونی با ارتش وارفته به عدن گریخت و دستان حوثی‌ها را برای هر گونه قدرت نمایی باز گذاشت . حوثی‌ها همچون انقلاب اسلامی ایران ” کمیته های انقلاب ” راه انداختند و بر پایتخت مسلط شدند . تنها کشوری که اکنون آنان را برسمیت می شناسد جمهوری اسلامی ایران است . اکنون ۲۸ پرواز در هفته صنعا را به تهران پیوند می دهد . حوثی‌ها شیعه با پشتوانه جمهوری اسلامی ایران امکانات مانور بیشتر در یمن را دارا هستند . “عبدالملک الحوثی ” اکنون رهبری این گروه را دارا است .

یمن کشوری در حال تجزیه
یمن دارای پیشنیه تاریخی تجزیه نیز هست . تا پیش از سال ۱۹۹۰ دوکشور جمهوری عربی یمن (یمن شمالی) و جمهوری دمکراتیک یمن (یمن جنوبی) در یک سرزمین جای گزین بودند . در سال ۱۹۹۰ طی پیمانی این دو کشور با هم متحد شدند و جمهوری یمن بوجود آمد. مجددا در سال ۱۹۹۴ جنگ خونینی برای تجزیه یمن در گرفت ، که سرانجام شمالی‌ها بر جنوبی‌ها چیره شدند و اتحاد پابرجا ماند.
القاعده یمن ؛ ترکیبی از القاعده عربستان و یمن می باشد . سازمانی است مخوف که آموزش بسیاری از اعضای ” جبهه آلنصرت ” را در اختیار دارد . آموزش کده های القاعده یمن بی باک ترین و خونخوارترین نیروها را راهی جبهه های سوریه و عراق می نماید .
“استان البیضاء ” پیش از این پایگاه القاعده در یمن بود. اما در نبرد خونینی که با حوثی‌ها داشتند ، این استان را به حوثی‌ها واگذار کردند . هر دو طرف تلفات سنگینی دادند. آنان با سلاح سنگین به جان هم افتادند و حمام خون در شهر ” رداع ” راه انداختند . هردو طرف بخشی از شهر را نابود کردند . بخشی از قبایل سنی متحد القاعده‌اند و پاره ای دیگرشیفته داعشیان هستند
افزون بر این در اطراف عدن پایگاه هایی از داعش در حال فعالیت هست . جنوب یمن پشت جبهه داعشیان می باشد . جوانان دلباخته داعش از اروپا ، عربستان و اردن و … راهی جنوب یمن برای آموزش های نظامی می شوند .
داعشیان اکنون در چندین جبهه در حال ستیز هستند . جبهه “سوریه – عراق ” آنان را گرفتاتر از آن کرده است که نیروی مناسب راهی یمن نمایند ، اما بدون تردید در آینده اقدام به نابودی حوثی‌ها و القاعده یمن خواهند کرد .
اکنون یمن به چهار پاره تقسیم شده است . حوثی‌ها در شمال ، القاعده یمن و داعشیان وطرفداران منصور هادی رئیس جمهوردر جنوب و شرق ، درحال تاختن و نابودی و سوزاندن سرزمین کهن یمن هستند .

۲۴ مارچ ۲۰۱۴
rezaalavim@yahoo.com
=================
پی نوشت :
* زیدیه یکی از فرقه‌های شیعه است که نامشان را از زید بن علی گرفته‌اند. زیدیان برخلاف دوازده‌امامی‌ها، زید بن علی را به‌جای برادرش محمد باقر امام پنجم می‌دانند و در امامت علی بن ابی طالب، حسن بن علی، حسین بن علی و زین العابدین بیمار با دیگر شیعیان هم‌نظرند. سکونتگاه زیدیان کشور یمن است که حدود ۴۵٪ جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند. مکتب فقهی زیدیان به مذهب حنفی نزدیک است و شباهت‌هایی هم با مذهب جعفری دارد. در کلام و الهیات به معتزله نزدیک‌اند. یکی از اختلاف‌های مهم زیدیان و دوازده‌امامی‌ها این است که به عصمت امامان معتقد نیستند و معتقدند هر یک از فرزندان حسن و حسین می‌تواند به مقام امامت برسد. پس امامت را ارثی نمی‌دانند. همچنین معتقدند امام باید قادر به جنگ و دفاع باشد بنابراین امامت مهدی غایب را نمی‌پذیرند.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است