عباسعلی کدخدایی٬ سخنگوی سابق شورای نگهبان: رهبر سال ۸۸ دستور آزادی دانشجویان را صادر نکرد


kadkhodai-abbasaliعباسعلی کدخدایی٬ سخنگوی سابق شورای نگهبان می‌گوید در جریان حوادث سال ۸۸ علی خامنه‌ای با آزاد کردن دانشجویان بازداشت‌ شده مخالفت کرد٬ رهبر در برخی انتخابات مصلحت می‌داند که شورای نگهبان صلاحیت افرادی را تائید کند و شخصا مسئله رد صلاحیت‌ها را پیگیری می‌کند.

آقای کدخدایی این اظهارات را در گفتگو با خبرگزاری تسنیم بیان کرده است.

مهم‌ترین گزاره‌های این گفتگو:
● برخی از مسئولان عالی‌رتبه از این وضعیت {سوریه} ناامید شده بودند و فقط مقاومت و شجاعت رهبری بود که این مسئله را پیش می‌برد.

● در قضیه سال ۸۸ رهبری به هیچ وجه حاضر نبود که از اجرای قانون مماشات کند و در این زمینه با وجود اینکه بعضی از مسئولین پیشنهادهایی داشتند ولی همیشه پیشنهاد رهبری تأکید بر اجرای قانون بود.

● {در جلسه‌ نمایندگان نامزد‌ها با رهبر در سال ۸۸} که از اعضای ستادها {در سال ۸۸} یک تبعیض ناروا {آزادی دانشجویان} را از حضرت آقا می‌خواستند. ایشان فرمودند مگر فرقی بین دانشجو و غیردانشجوست که دانشجویان آزاد شوند و غیر دانشجویان حبس باشند.

● من در طول مدتی که در شورای نگهبان بودم دخالت و دستور خاصی را از ایشان نمی‌دیدم.

● اگر جایی لازم باشد شورای نگهبان نظر ایشان را اخذ کند، خب به طریق متعارفی نظر ایشان اخذ و براساس آن نظر عمل می‌شود.

● برخی از آقایان در آن زمان {سال ۸۸} خود را کنار کشیده بودند. اگر نگوییم در جبهه معترضین و فتنه‌گران وارد شده بودند ولی واقعا خود را کنار کشیده بودند.

● این حرکت حضرت آقا درخطبه‌های نماز جمعه {۲۹ تیر ۸۸} بین معترضین دلسوز و کسانی که سوءنیت داشتند، تفکیک ایجاد کرد. همان‌گونه که دیدید کسانی که سوءنیت داشتند و جدا شدند.

● با آن تعبیری که ایشان در مورد بصیرت داشتند٬ نهایتا منجر شد به نهم دی که ورود مردم بود و اتمام غائله فتنه و دستگاه قضایی نیز با بعضی از آنها برخورد کردند و آن وضعیت هم حاصل شد.

● ما نیازمند نیروی انتظامی برای مقابله با مردم نیستیم، نیروی انتظامی ما فقط برای مقابله با دشمن است و مشکل ما مشکل مردم نبود، یک عده‌ای فریب خوردند و خود مردم به صحنه آمدند.

● رهبری به برخی از بزرگان شورای نگهبان گفته‌اند که اگر دلایل رد صلاحیت و یا عدم تأیید شخصی اظهاراتی بوده که نسبت به وی شده، شورای نگهبان این نظر را نادیده بگیرد.

● رهبری فعلی مکانی که اکنون دارند کجاست؟ ریاست جمهوری قدیم. اقتضایش این است که وقتی رهبر شدند جای بهتری باشند و اکنون در یک منطقه پایین شهر تهران هستند که خیلی هم پایین است ولی ایشان حاضر نشدند جدا شوند.

● زمانی که حسینیه امام خمینی خواست تشکیل شود٬ خیلی از آقایان پیشنهاد می‌دادند که جایی وسیع، خلوت و جایی که دور از آلودگی باشد ولی ایشان به هیچ وجه نپذیرفتند و همان جا ادامه دادند و  آن تشکیلاتی که مربوط به رهبری است را در همان جا به کار بردند.

● در مباحثی که همیشه به مسئولین تأکید می‌کنند، ساده زیستی است که خودشان همین تأکید را هم دارند و رعایت می‌کنند. اکنون که به دفتر ایشان بروید بخش‌های دفتر ایشان از اینجا (دفتر شورای نگهبان) ساده‌تر است.

● گاهی رفت‌و‌آمدهای ایشان بسیار ساده، بدون تشریفات و بدون هیچ‌گونه موانع خاصی است که حالا در آن حدی که اقتضاء مسائل امنیتی و مانند این‌ها است، بقیه آن تشریفات خاصی نیست.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است