شماری از زنان احزاب اصلاح‌طلب به فدریکا موگرینی، آنگلا مرکل و ترزا می، نامه نوشتند


عالیجنابان،
گذشته از اینکه عرصه روابط بین‌الملل همواره صحنه تنازع دولت‌ها برای کسب حقوق و امتیازات مشروع و گاه نامشروع بوده ‌است. جهان کنونی جهانی است که هر لحظه در گوشه‌ای از آن بیم جنگ و خشونتی دیگر می ‌رود و در این صحنه بیشترین آسیب به زنان و کودکانی می ‌رسد که بنابر واقعیت‌های دنیای امروز توان کمتری برای دفاع از خود دارند.
امروز در عصر جنگ‌های نیابتی، شاهد صرف بیشترین بودجه برای تولید سلاح در کشورهای به ظاهر مدعی صلح هستیم. دولت‌هایی که به بهانه افتتاح سفارت خود در بیت المقدس بی‌ اعتنا به نقش خود در روند صلح، به تعهدات بین‌المللی پشت کرده و وفای به عهدی که نزد همه انسان‌ها با هر دین و مسلکی مطلوب و محترم است با خروج بی پروا از توافقات، خدشه ‌دار کرده و آشکارا در روند تعهدات بین المللی خلل ایجاد می ‌کنند.
تجربه تاریخ بشر گویای این واقعیت است که همواره مقاومت، ایستادگی و مداخله انسان‌های نوعدوست، مدافع صلح و مخالف جنگ و خشونت مانع از تداوم درگیری و وارد شدن دنیا در جنگ جهانی دیگری شده است. نقش زنان به دلیل ویژگی‌های ذاتی در کاهش این خشونت ها و منازعات نقشی بی بدیل و غیر قابل انکار است. زنان و مادرانی مسئول و فعال در عرصه سیاسی و در جامعه مدنی که با اقدام های خود مانع از شکل گیری خشونت و جنگ شده و ‌بعد از هر جنگ نیز با وجود آسیب‌های مضاعفی که متوجه آنها بوده است، التیام بخش و مرهمی بر زخم‌های عمیق همنوعان خود بوده‌اند.
جمهوری اسلامی ایران با طرح گفت وگوی تمدن ها ثابت کرد اراده‌ای معطوف به برابری، احترام، گفت وگو و تفاهم دارد؛ توافق برجام محصول همین نگرش در جمهوری اسلامی ایران بود؛ برجام به عنوان خواست و ‌مطالبه همه شهروندان ایرانی اعم از زنان و مردان بود که دولت جمهوری اسلامی به نمایندگی از آنها با تاکید بر دیپلماسی سازنده با جامعه جهانی پس از ماه‌ها مذاکره و گفت وگو با کشورهای گروه ۱+۵ آن را پیگیری و به سرانجام رساند.
برجام توافقی بین‌المللی و چند جانبه با پشتوانه محکم در حقوق بین‌الملل به واسطه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می باشد. جمهوری اسلامی ایران به رغم بدعهدی‌ها و کارشکنی‌های ریاست جمهوری فعلی آمریکا، نشان داده‌ که به همه مفاد آن پایبند بوده‌ است.
بر کسی پوشیده نیست که نقش دولتِ ‌زنان مسئول در اتحادیه اروپا، در تحقق این توافقنامه غیر قابل چشم‌ پوشی و در همه مقاطع آن نقشی تعیین کننده و موثر بوده ‌است.
با خروج یکجانبه دولت آمریکا از این توافقنامه، تکرار عهدشکنی‌ها و‌ بی توجهی این دولت به پیامدهای زیانبار آن، آزمون جدیدی پیش روی کشورهای اروپایی برای پایبندی به این توافق و تلاش برای حصول دستاوردهای ملموس آن فراهم شده است. موضع آگاهانه و به موقع رئیس جمهوری ایران مبنی بر پایبندی دولت ایران به حفظ برجام یکی از مطالبات اصلی شهروندانی است که در انتخابات ۲۹اردیبهشت ماه ۹۶ به او رای دادند. از این پس نیز این دولت و دستگاه دیپلماسی ایران است که به نمایندگی از مردم‌ ایران اجرای کامل برجام را پیگیری خواهد کرد.
ما مدافع صلح، حقوق بشر و مردمسالاری در ایران، به سهم خود از هرگونه تعامل سازنده با جهان که از یک سو مسیر صلح و آرامش و دوری از جنگ را هموار‌تر کند و از سوی دیگر تامین‌ کننده منافع ملی کشورمان باشد، استقبال می کنیم؛ بدیهی است تداوم و یا از سرگیری برخی تحریم ها بیشترین فشار را بر مردم ایران وارد می کند، در حالی که یکی از محورهای اصلی توافق برجام، رفع تحریم‌های مختلف علیه ایران بوده ‌است.
ما ضمن محکوم کردن اقدام دولت آمریکا در پشت پا زدن به توافقی که درچارچوب اصول و مقاصد منشور ملل متحد منعقد شده ‌است، از شما انتظار داریم به عنوان اعضای موثر اتحادیه اروپا در گروه ۵ با سیاست‌ورزی زنانه، از همه توان خود برای حفظ برجام و تحقق دستاوردهای آن استفاده کنید.
به اعتقاد امضاکنندگان این نامه، تحقق جامعه امن جهانی توام با صلح و عدالت و عبور از بحران‌ های کنونی که توسط برخی قدرتمندان جنگ ‌طلب ایجاد شده‌ است، بدون ایفای نقش موثر شخصیت‌های مخالف جنگ و مدافع صلح، به خصوص زنان صلح‌ طلب در همه کشورها امکان پذیر نیست.
فاطمه راکعی دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش، زهرا شجاعی دبیرکل مجمع زنان اصلاح ‌طلب، ژاله فرامرزیان دبیرکل انجمن روزنامه ‌نگاران زن و شهیندخت مولاوردی دبیر کل جمعیت دفاع از حقوق بشر

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است