دکتر باوند: روحانی باید به شورای امنیت برود و امریکا را متهم کند


داود هرمیداس باوند استاد دانشگاه و دیپلمات پیشین ایران معتقد است: «ایران باید با مطالب مستدل به جلسه شورای امنیت برود و آمریکا را متهم کند که با خروج از برجام و نقض تعهدات بین‌المللی، پیامدهای بسیار نگران‌کننده و فاجعه‌باری برای منطقه ایجاد کرده است.»

رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد اواخر ماه جاری میلادی ریاست نشست شورای امنیت درباره ایران را بر عهده بگیرد. این جلسه در حاشیه هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار خواهد شد. برخی اخبار حاکی از آن است که احتمالا نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز در این نشست حضور خواهد یافت. نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل گفته است رئیس‌جمهور ایران می‌تواند در این نشست که همزمان با مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شود حضور داشته باشد.

با این حال برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که احتمالا حسن روحانی در این نشست حضور نخواهد یافت. موافقان این اقدام می گویند حضور روحانی در این جلسه به ترامپ و ادعاهای وی مشروعیت خواهد داد. در مقابل برخی دیگر معتقدند رئیس جمهور ایران باید از این فرصت برای اعلام مواضع ایران استفاده کند.

دکتر داوود هرمیداس باوند استاد حقوق بین‌الملل و دیپلمات پیشین ایران در این باره به خبرنگار پرشیا دایجست می گوید: «اصولا جلسات شورای امنیت سازمان ملل با ریاست رئیس جمهور کشور خاصی برگزار نمی‌شود؛ ولی چون این دفعه نوبت آمریکا بوده است، ترامپ از این کرسی استفاده خواهد کرد تا مطالبی را علیه ایران مطرح کند.»

وی ادامه داد: «من معتقدم ایران می‌تواند در جلسه شورای امنیت شرکت کند و توپ را به زمین آمریکا برگرداند، چون طبق منشور سازمان ملل وقتی موضوعی در شورای امنیت مطرح می‌شود که به نحوی با منافع کشوری ارتباط دارد، آن کشور حق دارد در جلسه مذکور حضور یافته و در مقابل ادعاها صحبت کند.»

وی افزود: «بنابراین ایران باید از این فرصت استفاده کرده و با حضور در جلسه شورای امنیت، آمریکا را متهم کند که درباره ایران بر خلاف تعهدات بین‌المللی رفتار کرده است. چراکه میان ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت به اضافه آلمان در رابطه با حفظ صلح و امنیت بین‌المللی توافقی انجام گرفته است که آمریکا بر خلاف عرف بین‌الملل و منشور سازمان ملل و نادیده انگاشتن تصمیمات یا تاییدات شورای امنیت، اقدام به نقض تعهدات خود نموده و در راستای ایجاد یک بحران و تشنجی جدید در خاورمیانه رفتار کرده است.»

باوند اظهار کرد: «نرفتن روحانی به نشست شورای امنیت سامان ملل دردی را دوا نمی‌کند. لذا ایران باید با مطالب مستدل به این جلسه برود، توپ را به زمین آمریکا برگرداند و آمریکا را متهم کند که با خروج از برجام و نقض تعهدات بین‌المللی، پیامدهای بسیار نگران‌کننده و فاجعه‌باری برای منطقه ایجاد کرده است.»

این دیپلمات پیشین ایران با اشاره به حضور دکتر مصدق در شورای امنیت و دفاع از حق ایران در برابر انگلستان در موضوع ملی شدن صنعت نفت، اظهار کرد: «تاریخ نشان داده که نباید عقب نشینی کرد؛ مخصوصا الان که ترامپ در مظان اتهام قرار دارد. پس به جای اینکه به او اجازه دهیم که مطالب غیرواقعی علیه ایران را بازگو کند؛ باید برویم و از این فرصت گرانبها استفاده کنیم. بگوییم شخصی که آمده و این ادعاها را عنوان می‌کند، خودش ناقض یک توافقنامه مهم بین‌المللی است.»

پرشیا دایجست

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است