بمناسبت روز جهانی منع کار کودکان، ده سال زندان برای یک فعال حقوق کودکان


مادر امید علی شناس: از همه برای تغییر حکم ۱۰ سال زندان فرزندم کمک می خواهم

مادر امید علی شناس، فعال حقوق کودک به کمپین بین اللملی حقوق بشر در ایران گفت فرزندش با دو اتهام «اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی بر ضد کشور» و «توهین به رهبری» به ۱۰ سال حبس محکوم شده است. مادر این جوان ۳۲ ساله گفت: «پس از شنیدن این حکم همگی ما در شوکه هستیم. این حکم ناعادلانه و ظلمانه است. فعالیت های امید چیزی نبوده که به ۱۰ سال حبس ختم شود.»

سیمین عیوض زاده به کمپین گفت: «حکم روز ۲۳ اردبیهشت ماه امسال به وکیلش ابلاغ شد و چند روز پس از آن هم در زندان اوین به خود امید. در حال حاضر وکیلش لایحه اعتراضی خود را نوشته و قرار است پس از پایان تعطیلات درخواست تجدیدنظر کند. اما با این حکم بالا واقعا نگرانیم که در تجدید نظر حکم خیلی کمتر نشود.»

خانم عیوض زاده همچنین گفت: «همیشه به من می گفتند که اطلاع رسانی نکنید چون به نفع امید است اما نتیجه اش ده سال حبس برای بچه ام شد حالا دیگر من سکوت نمی کنم و از همه برای تغییر حکم سنگین فرزندم کمک می خواهم. من آزادی او را پس از ده ماه بازداشت می خواهم.»

امید علی شناس، متولد ۱۳۶۲، مهندس عمران و فعال حقوق کودکان و مدنی روز ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ در خانه اش توسط ماموران امنیتی دستگیر شد. او نزدیک به ۹ ماه در بند ۲–الف سپاه پاسداران در زندان اوین در بازداشت موقت بود. دادگاه او در تاریخ ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۳ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد و روز ۲۳ اردبیهشت ۱۳۹۴ حکم به وکیلش ابلاغ شد. این زندانی جوان هم اکنون در بند ۸ زندان اوین به سر می برد.

سیمین عیوض زاده با اظهار اینکه حال امید پس از شنیدن حکم نامساعد است به کمپین گفت: «امید بسیار ناراحت است. اصلا انتظار چنین حکمی را نداشت. اوایل بازداشت که می گفتند تا یکی دو هفته دیگر آزاد می شود و بعد هم یکبار بازپرس پرونده به خود امید گفته بود که نهایت مجازاتش بین ۶ ماه تا یکسال حبس خواهد بود و حالا نزدیک به ده ماه بازداشت با چنین حکم سنگینی مواجه شده است.»

خانم عیوض زاده ادامه داد: «امید فعال حقوق کودک بود، به کودکان کار نقاشی آموزش می داد، نمایشگاه نقاشی برایشان ترتیب می داد و همین طور از چند خانواده زندانیان سیاسی و اعدامی ملاقات کرده بود بر اساس این فعالیت ها دستگیرش کردند. روز دستگیری ماموران هارد کامپیوتر، سی دی ها، فلاش و موبایلش را توقیف کردند و بعد بر اساس اطلاعاتی که از آنها استخراج کردند اتهام ها را برایشان ساختند.»

مادر امید علی شناس ادامه داد: «مثلا به دلیل جوک های که در موبایلش دیده بودند اتهام توهین به رهبری برایش درست شد در حالیکه این جوک ها در گوشی نصف ایرانی ها وجود دارد و امید هیچ عملی که باعث توهین شود نداشته است.»

خانم عیوض زاده با اظهار اینکه هنوز وسایل برده شده از خانه را ماموران تحویل نداده اند به کمپین گفت: «وقتی داشتند وسایل امید را می بردند گفتند که سه روز بعد می توانیم تحویل بگیریم اما تاکنون من دو بار مراجعه کردم و یک بار هم وکیل امید نامه نوشته اما در جواب گفته اند که به درخواست ما رسیدگی می شود.»

iranemrooz

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است