حمایت علی خامنه ای از رئیس پیشین قوهخامنه‌ای: لاریجانی آغازگر مبارزه با فساد بود
رهبر جمهوری اسلامی از “اهانت و ظلم” به صادق لاریجانی درجریان دادگاه اکبر طبری گلایه کرد و رئیس سابق قوه قضاییه را آغازگر مبارزه با فساد در دستگاه خواند. خامنه‌ای در این دلجویی، لاریجانی را یکی از “بزرگان پاکدست” نامید.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی تصویری که به مناسبت “روز قوه قضاییه” انجام شد، از “بزرگان پاکدست قبلی” در این قوه تمجید کرد و از مردم و جوانان خواست مراقب قضاوت‌ها و اظهارنظرها در باره دادگاه اخیر باشند.

خامنه‌ای در دلجویی از صادق لاریجانی گفت: «حرکت مبارزه با فساد که اکنون در قوه قضاییه به خوبی مشاهده می‌شود و خود را نشان داده است، از دوره آقای آملی لاریجانی آغاز شد و ایشان هم در داخل و هم در بیرون قوه، شروع‌کننده آن بودند و این‌ها نباید از نظر دور باشد.»

رهبر جمهوری اسلامی مسائل مطروحه در حاشیه دادگاه طبری را “اهانت و ظلم” خواند توصیه کرد که در این زمینه “تعدی” و “جوسازی رسانه‌ای” نشود. او گفت: «… به افراد معاند که به دنبال گرفتن انتقام از مواضع انقلابی و محکم و قاطع فلان شخصیت هستند کاری ندارم.»

در جریان محاکمه اکبر طبری و رسیدگی به پرونده فساد در قوه قضاییه، رئیس وقت قوه قضاییه و معاون اول او نیز زیر ذره‌بین رفته‌اند.

اکبر طبری در دوران ریاست هاشمی شاهرودی و لاریجانی بر قوه قضاییه، مدیر کل امور مالی و معاون اجرایی این قوه بود. او که بعد از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی برکنار شد، به اعمال نفود در پرونده‌های کلان اقتصادی طی دو دهه و دریافت رشوه‌های نجومی متهم است.

محسنی اژه‌ای، سخنگو و معاون اول قوه قضاییه به تازگی گفته که تخلف طبری برای صادق لاریجانی و معاونان او محرز نشده بود.

فساد طبری و همدستان او در قوه قضائیه ایران سال‌ها موضوع گزارش‌های جسته و گریخته روزنامه‌نگارانی بود که خبر از رشوه‌خواری و فساد سیستماتیک در دستگاه قضایی ایران می‌دادند. قوه قضائیه در زمان ریاست صادق لاریجانی حاضر به رسیدگی به این اتهامات نبود.

صادق لاریجانی هم اینک رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای نگهبان و مجلس خبرگان است. دفتر او پس از عزل اکبر طبری، در بیانیه‌ای به تکذیب ماوقع پرداخت: «برخی از اتهامات مطرح درمورد معاون اجرایی حوزه ریاست قبلاً در دادسرا بررسی شده و کذب بودن آن محرز شده بود. رئیس قوه قضاییه پیشین هم خود مستقلاً آنها را بررسی و خلاف بودن آنها برای وی محرز شده بود. مدعیان اگر مدعی وجود اتهاماتی دیگر هستند چرا در طول ده سال آنها را با رئیس قوه قضاییه در میان نگذاشته‌اند؟»

صادق لاریجانی در بخشی از نامه‌ای که در منازعه با محمد یزدی نوشت، آورده بود: «اگر بازداشت اکبر طبری، پروژه‌ای علیه او و خانواده لاریجانی‌ها باشد، سینه او نیز “خزانه الاسرار اتهامات مجموعه‌ای از معاونان، قائم مقامان و آقازاده‌های مسئولان و شخصیت‌هاست”.

دادگاه اکبر طبری در عین حال از نگاه بسیاری از ناظران، نشانه اختلاف در دستگاه قضایی و بخشی از تسویه حساب سیاسی در درون ساختار حکومت جمهوری اسلامی دانسته می‌شود. رهبر جمهوری اسلامی در حالی از صادق لاریجانی استمالت کرده که هم‌زمان با دادگاه طبری، مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران از رئیس سابق قوه قضاییه خواسته از مناصب خودش استعفا دهد تا راه بازداشت و محاکمه‌اش هموار شود.

دویچه وله فارسی

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است