جهان به دلیل اپپدمی کرونا با «قحطی تاریخی» روبروست


سازمان ملل می‌گوید جهان به دلیل اپیدمی ویروس کرونا در معرض خطر قحطی “در ابعاد تاریخی” قرار دارد.

دیوید بیزلی، رئیس برنامه غذای جهانی (WFP)، گفت که برای پرهیز از فاجعه باید فورا دست به کار شد.

این سازمان در گزارشی تخمین می‌زند که شمار کسانی که از گرسنگی رنج می‌برند ممکن است از ۱۳۵ میلیون نفر به بیش از ۲۵۰ میلیون نفر برسد.

“دبلیو اف پی” می‌گوید جمعیت ۱۰ کشوری که جنگ زده، یا دچار بحران اقتصادی و تبعات تغییرات اقلیمی هستند بیشتر در معرض این خطر قرار دارند.

چهارمین گزارش سالانه جهانی درباره بحران آذوقه به خصوص وضعیت در یمن، جمهوری دمکراتیک کنگو، افغانستان، ونزوئلا، اتیوپی، سودان جنوبی، سودان، سوریه، نیجریه و‌هائیتی را شکننده می‌داند.

براساس این گزارش در سودان جنوبی ۶۱ درصد جمعیت سال پیش دستخوش بحران غذایی بود.

حتی پیش از اپیدمی جاری، بخش‌هایی از شرق آفریقا و جنوب آسیا به دلیل خشکسالی و بدترین هجوم ملخ‌ها در چند دهه اخیر با کمبود شدید مواد غذایی روبرو بودند.

آقای بیزلی در سخنانی از طریق تماس ویدئویی در شورای امنیت سازمان ملل گفت که جهان باید “عاقلانه و به سرعت وارد عمل شود.”

او گفت: “ممکن است ظرف فقط چند ماه با چندین قحطی در ابعاد تاریخی روبرو شویم. واقعیت است که وقت با ما یار نیست.”

او همچنین گفت: “به باور من با تخصص و شراکتی که داریم، می‌توانیم تیم‌ها و برنامه‌های لازم را بچینیم تا مطمئن شویم اپیدمی جهانی کووید-۱۹ به یک بحران غذایی و فاجعه انسانی بدل نشود.”

رئیس برنامه غذای جهانی که به تازگی پس از ابتلا به کووید-۱۹ بهبود یافته گفت که بشر با بحرانی که از زمان جنگ جهانی دوم سابقه ندارد روبروست.

او همچنین در مصاحبه‌ای ابراز واهمه کرد که اگر سازمان ملل موفق به تهیه بودجه و آذوقه بیشتری نشود ۳۰ میلیون نفر یا بیشتر ظرف چند ماه جان خود را از دست بدهند. اما مشکل این است که کشورهای اهداکننده خود به دلیل اپیدمی با تقبل هزینه‌های گزاف مالی روبرو هستند.

آقای بیزلی می‌گوید کسی به او نگفته کشورش به آسیب پذیرترین‌ها پشت خواهد کرد، اما اذعان کرد که کشورها ابتدا باید به نیازهای داخلی خود رسیدگی کنند.

او هشدار داد: “به نحوی از انحا جهان این هزینه را پرداخت خواهد کرد” بنابراین به گفته او بهتر است جهانیان با تکیه بر فاکت‌ها، نه ترس، با هم همکاری کنند.

برنامه غذای جهانی پیشتر در ماه جاری گفت که به زودی کمک به بخش‌هایی از یمن که تحت کنترل شورشیان حوثی است را به دلیل بحران بودجه قطع خواهد کرد.

او گفت برخی اهداکنندگان آن را به خاطر نگرانی از سد شدن راه کمک‌ها از سوی نیروهای حوثی قطع کرده‌اند.

این برنامه ماهانه به بیش از ۱۲ میلیون یمنی غذا می‌رساند که ۸۰ درصد آنها در نواحی تحت کنترل حوثی‌ها زندگی می‌کنند.

یمن پیشتر در ماه جاری اولین مورد ابتلا به این ویروس را گزارش کرد و سازمان‌های امدادرسانی خطار می‌دهند که بیماری می‌تواند فورا کمر نظام ضعیف بهداشتی این کشور را خم کند.

Iran emrooz

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است