جمعیت امام علی چیست و چرا نهادهای امنیتی را نگران کرده؟این موسسه از نمادهای مذهبی استفاده می‌کنند مانند این طرح برای رساندن غذا به خانه فقرا
خیریه ‘جمعیت امام علی ‘ یکی از بزرگ‌ترین نهادهای غیردولتی ایران با بیش از ده هزار عضو است که برای کمک به کودکان و خانواده‌های فقیر فعالیت می‌کند.

دیشب، یکشنبه اول تیر ماه، بعد از حدود دو دهه فعالیت، دفتر جمعیت امام علی پلمپ شد و موسس و دو نفر دیگر از مدیران آن بازداشت شدند.

چطور تاسیس شد؟
جمعیت امام علی بیش از بیست سال پیش در سال ۱۳۷۸ در وزارت کشور ثبت شد و یک سال بعد با عضویت در شورای امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، یک نهاد فعال بین‌المللی شد.

این نهاد که بر فعالیت دانشجویی خود تاکید می‌کند، در دانشگاه‌های صنعتی شریف و تهران دفتر رسمی دارد و بیش از نیمی از ده هزار عضو آن، دانشجو هستند.

بازداشت موسس و دو عضو جمعیت خیریه امام علی در ایران
جمعیت امام علی: اعضایمان تهدید و بازخواست شده‌اند
سال ۱۳۸۴ دفتر مرکزی این نهاد در جنوب شهر تهران، محله مولوی، با نام “خانه ایرانی” افتتاح شد. اکنون شعبه‌های این موسسه در سایر محله‌های فقیر مانند خاک سفید، دروازه غار، لب خط، فرحزاد تهران و سایر شهرها مانند مشهد، اصفهان، شیراز، بندرعباس و … فعالیت دارند.

یکی از شعارهای این موسسه این است: گرسنگی سهم کودکان نیست.

شارمین میمندی‌نژاد کیست؟
شارمین میمندی‌نژاد‌، بنیان‌گذار خیریه جمعیت امام علی، نمایشنامه‌نویس و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشکده هنر دانشگاه تهران است و در همین دانشگاه تئاتر و تئاتر درمانی درس می‌داده و سابقه کار تئاتر در صدا و سیمای ایران را دارد.

او که شب اول تیرماه ۱۳۹۹ بازداشت شد، بارها در سخنرانی‌های خود گفته دغدغه‌اش کودکان و فقر اقتصادی و فرهنگی نهادینه شده در خانواده‌های ایرانی است.

آقای میمندی ۲۱ سال پیش با کمک دانشجویان دانشگاه شریف جمعیت امام علی را در این دانشگاه با “هدف امدادرسانی هوشمندانه” و “آگاهی‌رسانی” در جامعه تاسیس کرد و سپس آن را گسترش داد.

جمعیت امام علی چه کارهایی کرده است؟
این نهاد در اساسنامه خود تاکید کرده که با رعایت کامل قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند و اعضایش به قانون اساسی ایران اعتقاد دارند.

در مرامنامه اخلاقی جمعیت آمده که به حقوق بشر، برابری، صلح و آزادی ادیان احترام می‌گذارد. همچنین گفته شده که هیچ کس حق ندارد از اعضا درباره مذهب آنان بپرسد و همه فارغ از عقیده و مذهب می‌توانند عضو شوند.

با این حال نام بیشتر پروژه‌های خیریه این سازمان از اسلام گرفته شده است؛ مثلا کوچه‌گردان عاشق نام طرحی در ماه رمضان است که به تقلید از امام اول شیعیان به خانه فقرا مواد غذایی می‌رساند. یا آیین طفلان مسلم فرآیند تامین وثیقه برای آزادی از زندان و کمک به نوجوانان زندانی و حمایت از آنها بعد از آزادی است.

یکی از طرح‌های این موسسه برگزاری مسابقات فوتبال در سطح کشور برای کودکان محله‌های محروم است که به نام لیگ پرشین شناخته می‌شود.

این سازمان می‌گوید از ۳۵۰۰ کودک و خانواده‌هایشان حمایت می‌کند.

کودکان کار و محروم از تحصیل عمده حوزه فعالیت جمعیت امام علی بوده است
چرا پلمپ شد؟
هنوز در باره اتهام‌های مدیران این موسسه توضیح رسمی داده نشده اما خبرگزاری تسنیم، نزدیک به نهادهای امنیتی، بدون ذکر نام کامل موسس خیریه گفته او “در سال‌های اخیر با تشکیل موسسه‌ای خیریه و در پوشش اقدامات عام‌المنفعه اقدام به شبکه‌سازی برای نفوذ در سطوح مختلف افکار عمومی کرده است.”

بسیاری از اعضای این موسسه می‌گویند مدیران در این سال‌ها همواره سعی کرده‌اند از حاشیه‌های سیاسی فاصله بگیرند و مستقل عمل کنند.

اما بیست سال فعالیت گسترده و مستمر در کشوری که نهادهای مدنی آن با فشار زیاد حکومت معمولا مجبور به توقف فعالیت می‌شوند، این تردید را برای بعضی ایجاد کرده بود که جمعیت امام علی با حمایت اشخاص حقیقی یا حقوقی بانفوذ تاکنون بسته نشده بود.

لیگ فوتبال پرشین از کودکان مناطق محروم در رسانه‌های داخلی بازتاب زیادی داشته است
چرا نهادهای امنیتی نگران فعالیت موسسه امام علی بوده‌اند؟
جمعیت امام علی به دلیل وسعت حوزه کارش دسترسی زیادی به مناطق فقیرنشین ایران دارد. هر کدام از ده هزار عضو مجموعه با گروه‌های زیادی در ارتباط هستند. شماری از چهره‌های معروف هنری و فرهنگی هم از این خیریه حمایت می‌کنند که خود یک شبکه وسیع آگاهی‌رسانی را تشکیل می‌دهد.

این خیریه در طول سال‌ها گزارش‌های متعددی از آزار جنسی، تجاوز و مرگ کودکان کار، اعتیاد نوزادان و ازدواج اجباری کودکان منتشر کرده که از نگاه شماری از حامیان حکومت “سیاه‌نمایی” و دادن بهانه به “دشمن” برای تبلیغ منفی علیه جمهوری اسلامی ایران است.

سال گذشته، انتشار یک ویدئو در توئیتر وزارت خارجه اسرائیل برای این نهاد دردسرساز شد و شماری از اعضای جمعیت امام علی احضار شدند. ویدئو در انتقاد از کمک‌های ایران به سوریه و فلسطین به جای مردم سیل‌زده بود و آنها متهم شده بودند که آن را به اسرائیل فرستاده‌اند در حالی که این ویدئو پیش از انتشار در توییتر وزارت خارجه اسرائیل، در شبکه‌های اجتماعی نشر شده بود.

در سیل مرگبار فروردین ماه ۱۳۹۸ نهادهای نظامی ایران هم حضور فعال داشتند و عده‌ای در مناطق آسیب‌دیده از رقابت بر سر کمک‌رسانی اطلاع می‌دادند.

حمله روزنامه کیهان به جمعیت امام علی
سیل ایران و پدیده ‘سلبریتی‌های جهادی’
ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه ایران چند هفته پیش هشدار داده بود که “برخی دشمنان دنبال این هستند که در قالب امور خیریه، مجموعه‌هایی را برپا کنند که ریشه خیرخواهی و توجه به مردم ندارد و اهداف بدخواهانه پشت آن است.”

بعضی از اعضای جمعیت امام علی دلیل ناراحتی از این موسسه را “انحصارگرایی” نهادهای حکومتی و نظامی می‌دانند که نمی‌توانند یک نهاد بزرگ مستقل خیریه را تحمل کنند.

BBC

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است