جبران خسارت ناشی از خروج امریکا از برجام؛ بررسی مبانی حقوقی – گفت‌و‌گوی دویچه‌وله با داود هرمیداس باوند


ایران به سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا ۶۰ روز فرصت داده تا تضمین‌های عملی لازم در خصوص تامین منافع ایران و جبران زیان‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام به ایران را فراهم کنند.

این خبر را حسین نقوی حسینی، سخنگوی امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، به نقل از عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه (۲۳ اردیبهشت / ۱۳ مه) اعلام کرد. اما در این خبر توضیحی داده نشده بود که ایران خواستار چه تضمین عملی‌ای است.

دکتر داوود هرمیداس باوند، کارشناس حقوق بین‌الملل، به دویچه وله (فارسی) گفت که اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در مورد خروج از یک توافق چندجانبه بین‌المللی که مورد تایید شورای امنیت هم بود مغایر با حقوق بین‌الملل بوده است.

هرمیداس باوند گفت که طبق کنوانسیون جانشینی دولت‌ها، دولت‌ها ملزم به عمل به تعهدات به ویژه تعهدات بین‌المللی دولت‌های قبلی هستند وگرنه خساراتی برای طرف‌های دیگر قراردادها به وجود می‌آید که باید آن را جبران کنند. به گفته این کارشناس حقوق بین‌الملل، همچنین تحریم‌هایی که ترامپ علیه ایران به دنبال خروج از برجام اعلام کرده برخلاف مقررات سازمان تجارت جهانی و حقوق بین‌الملل است.

آقای هرمیداس باوند بر این نظر است که پیشنهاد و خواست عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، این است که اروپایی‌ها به تعهداتشان به برجام پایبند باشند و نیز مسئله و چگونگی جبران خسارات وارده در دادگاهی بررسی بشود که این دادگاه می‌تواند دیوان بین‌المللی دادگستری باشد یا هر مرجعی که طرفین در مورد آن با هم توافق داشته باشند.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است