بیانیه همبستگی جمهوری خواهان ایران در دفاع از اعتصاب عمومی در ایران: اعتصاب تجلی بالای نافرمانی مدنی و روشی موثر در توقف ماشین سرکوب است!


دور جدید اعتصاب کامیون داران در روزهای گذشته، این روش نافرمانی مدنی را در کانون توجه مبارزات خشونت پرهیز مردم ایران قرار داده است. اعتصاب حق هر انسان و قشر اجتماعی است. اعتصاب بازتاب دهنده قدرت شیوه مبارزاتی خشونت پرهیز است که در عین مسالمت و عاری بودن از هر گونه خشم و عصبیت، اثرگذاری بالایی دارد. به این دلیل و با آگاهی از ظرفیت رهائی بخش آن، جمهوری اسلامی در چهار دهه حیات خود زیر بار پذیرش حق اعتصاب نرفته است .

تعداد پر شماری از کامیون داران در اکثر نقاط کشور به شکلی هماهنگ دست از کار کشیده و خواهان مطالباتی چون کاهش قیمت کامیون، تهیه قطعات یدکی و لاستیک با تخصیص ارز دولتی ، حذف عوارض گمرک ، افزایش دستمزد رانندگان و  مستمری بازنشستگی رانندگان، ارتقاﺀ سطح امنیت در جاده‌ها،تشکیل تشکل‌های صنفی  مستقل رانندگان و کامیون‌داران از طریق انتخابات آزاد و ایجاد تسهیلات رفاهی و بهداشتی برای رانندگان در پایانه‌های شهری و مرزی شده اند. کارگران واحد های تولیدی بحران زده که ماه ها است حقوق شان را دریافت نکرده اند، نیز در برخی از مراکز صنعتی کشور به اعتصاب های محدود متوسل شده اند.

این روز ها علاوه بر کامیون داران  و کارگران که به حقوق صنفی نقض شده شان اعتراض دارند، برخی از بازاری ها و کسبه نیز در چند شهر ایران با تعطیلی مغازه های شان به وضعیت فلاکت بار اقتصادی و فرورفتن کشور در رکود تورمی اعتراض کرده اند. اگرچه خواسته های آنها صنفی و اقتصادی است و مطالبات مشخص آنها مستقیما ویژگی سیاسی ندارد اما وقوع اعتصاب آنها بر بستر شکاف تاریخی ملت- حکومت ، تنور کارزار برای تغییرات گسترده و بنیادی سیاسی را گرما بخشیده است.

در مسیری مشابه برخی از زندانیان سیاسی و عقیدتی چون نسرین ستوده  فرهاد میثمی و … نیز دست به اعصاب غذای محدود و نامحدود زده تا با به خطر انداختن جان خود، بخشی از حقوق تضییع شده خود و دیگران را استیفا کنند.

در این فضا مقامات قضائی، سیاسی و امنیتی  جمهوری اسلامی در مواجهه با این اعتراضات و پیامد های بحران های خودساخته باز خشونت وروش مشت آهنین را به کار بسته و با هدف ارعاب اعتصاب کنندگان را به مجازات های سنگین تهدید کرده اند.ازاینرو در روز های گذشته جمعی از رانندگان کامیون اعتصاب کرده  در پوشش  اتهام واهی «اخلال در حمل و نقل جاده‌ای» ، «ایجاد مزاحمت برای کامیون‌ها» و « محاربه» بازداشت شده اند. این اقدامات سرکوب گرانه  وبرخوردهای قهری از سر استیصال در شرایطی است که مسئولان مربوطه بر کمبود ها و مشکلات سنگین کامیون داران صحه گذاشته اند.

همبستگی جمهوری خواهان ایران (هجا) ضمن محکومیت شدید اقدامات خشونت بار حکومت، از اعتصاب و مبارزات صنفی کامیون داران و دیگر اقشار جامعه اعم از کارگران ، کارمندان،اصناف، کسبه و تجار  و اعتصاب غذای زندانیان سیاسی و عقیدتی حمایت می کند.  کسانی که در روزهای گذشته در مواجهه با مشکلات طاقت فرسا که زندگی توام با رفاه و کرامت انسانی را از آنها و خانواده های شان سلب کرده است، به درستی راه اعتصاب و نافرملنی مدنی را  برگزیده اند، اکنون به قدرت خود  پی برده اند و دریافته اند که مولفه هایی چون “ایستادگی”، “استحکام در مواضع”، “اتحاد و همبستگی”  و “بی اعتنایی به تهدیدات  وهراس افکنی های حکومت جبار” رمز موفقیت در کارزار های صنفی آنها است.

جمهوری اسلامی باید به فوریت به برخورد های قهری خاتمه داده و آزادی بی قید و شرط بازداشت شدگان و پذیرش حق اعتصاب زمینه را برای انجام مذاکرات با نمایندگان واقعی معترضان فراهم سازد. بسیار مایه تاسف است حکومتی که شهروندانش  در تامین معاش خود با چالش های بزرگ مواجه هستند، غیر مسئولانه بخشی از اموال عمومی و بودجه کشور را صرف هزینه توسعه طلبی در منطقه و ماجراجویی در سیاست خارجی می کند و ساماندهی به امور معیشتی مردم را رها کرده است.

بی تردید راه حل دراز مدت حل و فصل اعتراضات صنفی و تحقق حقوق معیشتی و منزلتی اقشار و گروه های شغلی گوناگون جامعه، نیازمند تشکیل اتحادیه های صنفی و سندیکاهای مستقل است تا از طریق انتخابات آزاد نمایندگان واقعی آنها مشخص شوند.

همچنین حل بار اصلی مشکلات صنفی ومعیشتی نیازمند اصلاحات ساختاری اقتصادی و آن هم به نوبه خود نیازمند تغییرات بنیادین در ساختار قدرت سیاسی است.

اما از رهگذری دیگر اعتصابات کنونی ظرفیت بالای این روش نافرمانی مدنی در جامعه ایران را بازتاب داده است که می تواند همچون ریسمانی مستحکم بخش های مختلف ناراضیان را جهت شکل گیری ابر جنبش اعتراضی سازمان یافته به هم متصل کرده و  پلی برای پیوند خوردن بین اعتراضات اقتصادی و سیاسی شود.

در این راستا هجا تداوم و گسترش روز افزون اعتصاب و تسری یافتن آن به تمامی حوزه های اجتماعی را ابزاری مناسب برای اعتلای حرکت های اعتراضی کنونی به جنبشی توانمند بشمار می آورد که می تواند با برنامه ریزی و مدیریت مناسب از سوی نیروهای فعال در اعتراضات داخل کشور، در نهایت دستگاه سرکوب حکومت را زمین گیر سازد.

هیات سیاسی و اجرایی همبستگی جمهوری خواهان ایران

۲۰ مهرماه  ۱۳۹۷

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است