اعلامیه ۶ سازمان و حزب جمهوری خواه دموکرات دستگیری  فعالین سیاسی، مدنی و هنرمندان، نشانگر استیصال و ترس جمهوری اسلامی است!


محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، دو سینماگر سرشناس ایرانی به اتهام “ارتباط با ضدانقلاب” و “التهاب‌آفرینی و برهم زدن امنیت روانی جامعه” در جریان ریزش متروپل آبادان و مصطفی تاج زاده کنشگر سیاسی شناخته شده به اتهام “اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت کشور، نشر اکاذیب جهت تشویش اذهان عمومی” توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد از امضاکنندگان بیانیه اعتراضی «تفنگت را زمین بگذار» هستند که بیش از صد تن از سینماگران ایرانی در جریان ریزش متروپل آبادان در هشتم خرداد ماه در آن اعلامیه  از نظامیان خواسته بودند که سلاح‌هایشان را زمین بگذارند و “به آغوش ملت بازگردند”.

مصطفی تاج زاده پس از انتخابات ۸۸ مشابه همین اتهامات، ۷ سال حبس کشید و در سال ۹۵ از زندان آزاد شد. او در ماه های گذشته در مناظره های کلاب هاوس حضور یافته و سیاست ها و عملکردهای حکومت و علی خامنه ای را نقد و ضرورت تغییر ساختارهای سیاسی جمهوری اسلامی را مطرح می کرد.

جمهوری اسلامی در ماه های گذشته برای خاموش کردن اعتراضات خیابانی تعدادی از فعالین جنبش کارگری و معلمان را دستگیر و روانه زندان ها ساخت. رضا شهابی و حسن سعیدی دو تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد حدود دو ماه است در بند ۲۰۹ زندان اوین هستند. رضا شهابی ۲۸ روز و حسن سعیدی ۱۹ روز است که در اعتصاب غذا به سر می برند. اسکندر (سوران) لطفی، عضو انجمن صنفی معلمان کردستان و سخنگوی شورای صنفی فرهنگیان ایران به علت تحت فشار قرار گرفتن جهت اعتراف اجباری، در سلول انفرادی به اعتصاب غذای خشک دست زده است. هفت فعال صنفی معلمان کردستان هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برند. نرگس محمدی، سعید مدنی، مهدی محمودیان، محمد نوری‌زاد، هاشم خواستار، کیوان صمیمی، اسماعیل عبدی، فرهاد میثمی، رسول بداغی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، انیشا اسدالهی، کیوان مهتدی و …. هم چنان در حبس هستند.

از سوی دیگر سران حکومت اسلامی در روزهای گذشته ستادهای امر به معروف را بار دیگر راه انداخته و ماشین های گشت را برای کنترل حجاب زن ها راهی خیابان ها کرده اند. این‌بار یورش ها ابعاد گسترده تری پیدا کرده است. در برخی استان‌ها از جمله خراسان رضوی و فارس، برای محروم کردن زنان از ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی خیز برداشته‌اند.

جمهوری اسلامی در گرداب بحران های فراگیر فرو رفته و بطور روزافزونی با اعتراضات مردمی روبروست. سران حکومت به شدت ترسیده اند و نگرانند که در این گرداب غرق شوند. علی خامنه ای در چنین وضعی از “خدای دهه ۶۰” صحبت می کند که دهه سرکوب، دهشت و کشتار بود. در این دهه هزاران انسان شریف و بی گناه به جوخه های اعدام سپرده شدند. غافل از اژ اینکه جامعه ما در شرایط دهه ۶۰ قرار ندارد. جنبش های مردمی در حال پیشروی است و حکومت هم در وضعیت استیصال قرار دارد و با بحران های متعدد و درهم تنیده مواجه است. علی خامنه ای و ارگان های سرکوب وی با دستگیری های گسترده و راه اندازی ستادهای امر به معروف می خواهند ترس خود را به جامعه منتقل کنند، تا بلکه جامعه خاموشی گزیند. حال آنکه ترس مردم فرو ریخته و از کارائی ارگان های سرکوب کاسته شده است. حکومت دیگر قادر نیست مردم را به خانه هایشان برگرداند. مردم در خیابانها به اعتراضات خود ادامه میدهند و حاضر به خانه نشینی نیستند.

دستگیری مصطفی تاج زاده که خود را اصلاح طلب ساختارگرا می نامد و برای اصلاح و تغییر ساختار جمهوری اسلامی در چارچوب قانون اساسی آن تلاش می کند و به واقع مصلحت نظام را می خواهد، نشان می دهد که حکومت اساسا اعتقادی به لزوم رفرم ندارد و راه آنرا مسدود می کند‌. این وضعیت فاجعه بار با گذار از جمهوری اسلامی و استقرار یک جمهوری مبتنی بر دموکراسی، جدائی دین و دولت و حقوق بشر پایان می پذیرد.
ما ۶ سازمان و حزب جمهوری خواه دموکرات، تمامی این دستگیری ها و افزایش موج ارعاب و سرکوب و محدودیت های اجتماعی و سیاسی در جامعه ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم می کنیم و بر آزادی همه زندانیان سیاسی پای می فشاریم و از همه نیروهای آزادیخواه می خواهیم که صدای اعتراض خود را علیه دستگیری ها بلند کرده و از اعتراضات مردمی حمایت کنند.
هیئت‌های سیاسی ـ اجرائی

اتحاد جمهوری‌خواهان ایران
جبهه ملی‌ایران ـ اروپا (سامان ششم)‏
حزب چپ ایران (فدائیان خلق)‏
حزب جمهوری‌خواه سوسیال دموکرات و لائیک ایران
سازمان‌های جبهه ملی‌ایران در خارج از کشور
همبستگی جمهوری‌خواهان ایران (هجا)

۹ ژوئیه ۲۰۲۲ (۱۸ تیر ۱۴۰۱)

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است