بیانیه مشترک هبمستگی جمهوری‌خواهان ایران و جبهه ملی ایران- اروپا : از خواسته‌های کارگران اعتصابی حمایت کنیم


هم‌میهنان عزیز
از خواسته‌های کارگران اعتصابی حمایت کنیم.
از روز ۲۹ خرداد در بیش از ۶۱ مرکز تولیدی و خدماتی در حوزه‌های نفت، پتروشیمی، گاز و نیروگاهی در هشت استان کشور، کارگران پیمانی در اعتصاب سراسری به سر می‌برند و روزانه بر تعداد واحدهای اعتصاب‌کننده افزوده می‌شود. دامنه اعتصاب به صفوف کارگران رسمی نیز کشیده شده است. کارگران پیمانی شامل چند ده هزار نفر می‌شوند و مشکلات انباشته‌شده آن‌ها در طول زمان پاسخ مناسبی دریافت نکرده ‌‎است.
شرایط کاری این کارگران به ویژه در تابستان‌ها بسیار طاقت‌فرسا و سخت است. آنان در پنج سال گذشته بارها با راه‌اندازی کارزارهایی با مسالمت‌آمیزترین روش‌های ممکن درخواست بهبود شرایط بهداشتی و کاری خود را داشته اند . متاسفانه طبق روال عادی در جمهوری اسلامی، دولت و مسئولان هیچ توجهی به وضعیت غیرانسانی کار آنان نکرده‌اند. این اعتصاب‌ها در بوشهر، هرمزگان، تهران، اصفهان، آذربایجان غربی، کرمان و ایلام ادامه دارد و دومین اعتصاب آن‌ها در مدت یک سال گذشته است.
در حالی که بانک مرکزی در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ سبد معیشت ماهانه در تهران را ۱۱ و در شهرهای دیگر ۱۰ میلیون تعیین کرده است ، حقوق کارگران پیمانی از دو و نیم تا چهار میلیون تومان است.
مطالبات کارگران مجموعه‌ای از افزایش حقوق تا سطح سبد معیشت، بهبود وضعیت بهداشتی و ایمنی محیط و شرایط کاری، استخدام مستقیم کارگران پیمانی از طریق شرکت نفت و کوتاه شدن دست واسطه‌های پیمانکار، دائمی شدن قراردادهای کار و افزایش مرخصی‌ها را در بر می‌گیرد.
پیمانکاران و کارفرمایان پروژه‌هایی که این کارگران در آن‌ها اشتغال دارند، در یک اقدام عجیب و مبهم ۷۰۰ نفر ازکارگران پیمانی معترض را از کار اخراج کردند. اکنون بازگشت آن‌ها به شغل خود به فهرست درخواست‌های اعتصابیون اضافه شده‌است.
» شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی» در سومین بیانیه خود در چارچوب کارزار ١۴٠٠ خبر از توطئه کارفرمایان و پیمانکاران علیه اعتصاب‌کنندگان داده‎‌است. این شورا در بیانیه خود تاکید بر ایستادگی برخواسته‌های خود دارد که عمده‌ترینش آن است که «دستمزد هیچ کارگری نباید کمتر از ۱۲ میلیون باشد».
وزیر نفت با « فراقانونی» خواندن خواست‌های کارگران پیمانی (گویی که سبد معیشتی را خود تعین نکرده‌اند) و وعده رسیدگی به مطالبات کارگران رسمی سعی در ایجاد تفرقه بین کارگران اعتصابی دارد.
جمهوری اسلامی ایران همواره به جای رسیدگی به اعتراض‌های کارگران و محرومان جامعه به سرکوب معترضان پرداخته، در مواردی رهبران کارگران را شلاق زده و یا به زندان انداخته و با اعمال شکنجه‌های وحشیانه آنان را وادار به اعترافات جعلی کرده است.
همبستگی جمهوری خواهان ایران (هجا) و جبهه ملی ایران- اروپا (جمپا) از خواسته‌های به حق و انسانی کارگران معترض و اعتصابی برای برخورداری از یک زندگی در خور شان انسان و رفاه اجتماعی حمایت می‌کنند. حل مشکل فقدان امنیت و ثبات شغلی کارگران پیمانی و افزایش مزایای آن‌ها باید با مداخله دولت و تامین منابع مورد نیاز از محل مناسب باشد در غیر این صورت انداختن بار مالی بر گردن پیمانکارها می‌تواند بحران را به جای دیگری برده و باعث تعطیلی بنگاه‌های تولیدی وافزایش سطح بیکاری شود.
ما از همه مردم ایران چه در داخل و چه در خارج از کشور و نیروهای سیاسی دعوت می‌کنیم که در پشتیبانی و حمایت از کارگران هم‌صدا شویم و از هر طریق ممکن از قبیل کمک مالی و جلب توجه و حمایت افکار عمومی جهان به این اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها کمک کنیم.
موفقیت در تحریم فعال انتخابات فرمایشی ریاست جمهوری ١۴٠٠نشان داد که با اتحاد و همکاری و کاربست نافرمانی مدنی می‌توان برنامه حکومت در انتقال تنگناها، بی‌کفایتی‌ها و فساد لجام گسیخته به مردم و تحمیل خواست خود را به هم زد.

هیات سیاسی – اجرائی همبستگی جمهوری‌خواهان ایران

هیات اجرایی جبهه ملی ایران- اروپا (سامان ششم)

۸ تیر ۱۴۰۰ برابر با ۲۹ ژوئن ۲۰۲۱

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است