۲۹خرداد سالروز خلع ید از شرکت سابق نفت روز کارگران ایران گرامی باد- حزب ملت ایران


پاینده ایران ای آفریدگار پاک
ترا پرستش می‏کنم و از تو یاری می‏جویم

هم‏میهنان! ملی کردن صنعت نفت از آرمان‏های نهضت ملی ایران به رهبری دکتر «مصدق» پیشوای ضد استبداد و ضد استعمار ملت ایران بود. تصویب ملی شدن صنعت نفت در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ خورشیدی، در تاریخ ایران و تاریخ تلاش‏های دیگر ملت‏های زیر سلطه، کم نظیر و شاید بی‏مانند است؛ موجب شادی میلیون‏ها ایرانی ستم‏دیده و ناراضی از پیوند استبداد و استعمار ایران شد. از دیگر سوی، وابستگان به بیگانه از پای ننشستند و با ترفندهای گوناگون، ناخرسندی خود را نشان می‏دادند. حزب توده که کانون اندیشه نفوذ (شوروی سوسیالیستی) بود، ملی شدن نفت در تمام مناطق کشور را بر نمی‏تافت و تنها به لغو (قرارداد نفت جنوب) رضایت داشت و مجامع ارتجاعی پیوند خورده با نهاد استبداد (سلطنت وابسته) که در موقعیت ناگواری قرار گرفته بودند، با شیوه‏های گوناگون، اخلال در این حرکت بزرگ ملی را سرلوحه کار خود قرار داده بودند. دکتر «مصدق» این آموزگار فرزانه و نمایندگان جبهه ملی در مجلس شورای ملی، در تاریخ ۷ و ۹ اردیبهشت ۱۳۳۰ خورشیدی، پیش از قبول نخست‏وزیری، طرح قانونی (شیوه اجرای ملی شدن صنعت نفت) را به تصویب رساندند که طبق آن از (شرکت سابق نفت انگلیس و ایران) خلع ید به عمل می‏آمد. روز ۱۹ خرداد، هیات مدیره و سه تن از اعضای (هیات مختلط) منتخب دکتر «مصدق» جهت خلع ید وارد اهواز شدند و در میان ساکنان خوزستان و کارگران زحمتکش ایرانی، انبوه جمعیت پیروزمند که حماسه تاریخی و جاودانه انحلال (شرکت نفت انگلیس و ایران) را پدید آورده بودند، حاضر شدند. روز ۲۹ خرداد، هیات خلع ید، پس از برکنار کردن عوامل انگلیسی، در فرمانداری خرمشهر حاضر شدند و مردم طی مراسمی پرچم ایران را بر فراز ساختمان مرکزی شرکت سابق نفت در خرمشهر برافراشتند و تابلوی (هیات مدیره موقت) را به جای (ریاست شرکت نفت انگلیس) و نیز تابلوی (شرکت ملی نفت ایران) را بر بالای ساختمان شرکت نصب کردند. با پخش خبر پیروزی خلع ید و به اهتزاز درآمدن درفش مقدس ایران، بر جای جای ساختمان‏های شرکت غاصب انگلیس، در همه شهرهای ایران تظاهرات انجام گرفت و تمامی پایگاه‏های بنزین تسخیر و تابلو و کاشی‏های با نام سابق، فرو ریخته شد. در آن روز تاریخی، بی‏تردید آنان که در خاطر دارند، حرکت جوانمردانه‏ی جاوید نام «داریوش فروهر» و هم‏رزمان حزب ملت ایران را فراموش نکرده‏اند و به یاد دارند که تا بعد از ظهر ۲۹ خرداد، نام و نشانی از شرکت نفت انگلیس و B.P. در تهران دیده نمی‏شد.
هم‏میهنان! بیست و نهم خرداد ۱۳۳۰ روز پیروزی ملت ایران به رهبری بزرگ‏مردی چون «مصدق» بزرگ بر امپریالیسم جهانی شرق و غرب و وابستگان داخلی آن‏ها، در تاریخ ملت ایران از قله‏های سترگ افتخارهای جاویدان این ملت هماره زنده به شمار می‏آید. با توجه ویژه‏ی دکتر «مصدق» رهبر نهضت ملی ایران، به نقش کارگران در ملی شدن صنعت نفت، (روز کارگران ایران) نامبردار گردید که نشان از درک عمیق ملت و رهبری آن به کارگران، به عنوان ستون نگهدارنده‏ی استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی و شرف ایران دارد. ۲۹ خرداد خورشیدی را به عنوان روز کارگران ایران و اول ماه مه میلادی را نیز به گونه‏ای روز ارج نهادن به ارزش کارگران در سراسر جهان، گرامی می داریم.
هم‏میهنان! از دیدگاه ملت‏گرایی ایرانی، هرگونه بهره‏کشی انسان از انسان محکوم است و همه فرزندان ایران از حق برابر برخوردارند تا از همه امکانات میهن برای شکوفایی استعداد خود استفاده کنند. ما در حزب ملت ایران بر این باوریم، هر سامان فکری و عقیده‏ای که توجیه‏گر استثمار انسان باشد، در نقطه‏ی مقابل ملت‏گرایی ایرانی قرار دارد.
حزب ملت ایران، به همه کارگران شرافتمند ایران‏زمین که نیروی بزرگ سازنده اجتماعی هستند، این روز باشکوه را شادباش می‏گوید و با احترام به جنبش‏های مستقل و حق‏طلبانه کارگران، چون گذشته، همه را به ایجاد سندیکاهای ملی و کارگری فرا می‏خواند و تقویت و ایجاد اتحادیه‏های صنفی و حرفه‏ای راستین را در پیوند با حرکت‏های ملی و مدنی ایران، تنها راه رهایی از سلطه‏ی امپریالیست‏ها و استبداد و زمینه‏ی برپایی انسانی و شرافتمندانه می‏شناسد.
درود بر کارگران ایران
استقرار تشکل‏های کارگری، پایندان آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی است
آزادی زندانیان سیاسی – مدنی و صنفی خواست ملی است
گرامی باد یاد «داریوش فروهر» وزیر حامی کارگران

تهران بیست و نهم خرداد ۱۳۹۹

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است