۱۸۵ روزنامه‌نگار ایرانی: کنار قربانیان شارلی ابدو و آزادی‌خواهان می‌ایستیم


roznamehnegaran
۱۸۵ روزنامه‌نگار ایرانی روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای حمله به مجله فکاهی«شارلی ابدو» در پاریس را محکوم و تاکید کردند که خشونت علیه آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه‌ای «به هرشکل و بهانه محکوم است».

این روزنامه‌نگاران ایرانی ساکن ایران و خارج از کشور در بیانیه خود تصریح کردند: «اقدام به خشونت علیه آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه‌ای و ترور روزنامه‌نگاران در هر قالب و به هرشکل و بهانه، به دست هر فرد و گروه، با هر مرام و عقیده‌ای محکوم است».

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما امروز در کنار قربانیان شارلی ابدو و آزادی‌خواهان جهان می‌ایستیم و دفاع از آزادی بیان و اندیشه را در مقابل هر گونه سرکوب و خشونت بدیهی‌ترین وظیفه خود می‌دانیم.»

تعدادی از روزنامه‌نگاران ایرانی روز پنج‌شنبه قصد داشتند برای ابراز همدردی با قربانیان این حمله، در برابر ساختمان پلمب‌شده انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران گردهم بیایند که با حضور نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، این تجمع شکل نگرفت.

روز جمعه همچنین گروهی از طنزپردازان ایرانی و افغان با صدور بیانیه‌ای حمله مسلحانه به دفتر مجله شارلی ابدو را محکوم کردند و آن را «حرکت شنیع تروریستی» نامیدند.

کانون نویسندگان ایران نیز روز پنج‌شنبه با انتشار پیامی، حمله روز چهارشنبه به مجله شارلی ابدو و قتل ۱۲ تن را به عنوان «حمله‌ای تروریستی» محکوم کرد.

در پیام کانون نویسندگان ایران حمله به دفتر نشریه شارلی ابدو، «جنایت هولناک» توصیف شده و تاکید شده است که طراحان و عاملان آن، «دشمنان آزادی اندیشه و بیان و پیروان جهل و خرافه‌اند» که «هدفی جز استیلای عقب‌ماندگی بر جهان ندارند».

پیش از این سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای، «حمله مرگبار» به دفتر هفته‌نامه شارلی ابدو را محکوم کرده بود.

رادیو فردا

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است