گسترش جهانی پاندمی؛ رکورد تازه مرگ در آلمان


موسسه روبرت کخ چهارشنبه (۳۰ دسامبر) گزارش داد که طی شبانه‌روز گذشته ۱۱۲۹ نفر در آلمان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشته‌اند، و بدین ترتیب شمار قربانیان کرونا به رکوردی تازه رسیده است. تاکنون بالاترین آمار تلفات روزانه ۹۶۲ نفر بود.

به گزارش دویچه وله، بنا به همین گزارش طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۲ هزار و ۴۵۹ ابتلای تازه به کرونا ثبت شده است. شمار بیماران تازه در ایالت‌های گوناگون با تفاوت بالا گزارش شده است.

طبق آخرین آمار تاکنون ۳۲ هزار و ۱۰۷ نفر در آلمان بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

در آلمان تزریق واکسن کرونا با اولویت دادن به سالمندان و کادر درمانی آغاز شده است. دولت فدرال بار دیگر تأکید کرده است که تزریق واکسن اجباری نخواهد بود و به تصمیم آزادانه شهروندان واگذار می‌شود.

اولین موارد ویروس جهش‌یافته

اولین مورد از گونه تازه ویروس که قدرت ابتلای بیشتر و نیروی سرایت بالاتری دارد در آمریکا ثبت شده است.

بنا به گزارش‌ها در ایالت کلورادو یک مرد جوان ۲۰ ساله علائمی از ابتلا به ویروس جهش‌یافته، که نخست در بریتانیا دیده شده بود، نشان داده است. مرد جوان به قرنطینه فرستاده شده است. او پیش از این به مسافرت نرفته بود.

ایالات متحده همچنان در صدر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارد. حدود ۱۹ و نیم میلیون نفر در این کشور به بیماری کووید۱۹ دچار شده و بیش از ۳۳۵ هزار نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس جهش‌یافته در کشورهای دیگر نیز رو به گسترش است. بنا به گزارش‌ها تاکنون بیش از ۳۰۰۰ مورد از گونه تازه ویروس در جهان ثبت شده است. افزون بر جنوب انگلستان، این گونه‌ی قوی‌تر از ویروس کرونا در کانادا نیز مشاهده شده است.

ویروس کرونا در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب همچنان رو به گسترش است و تاکنون بیش از نیم میلیون نفر قربانی گرفته است. در این قاره کشورهای برزیل و مکزیک بالاترین میزان ابتلا به کرونا را نشانی می‌دهند.

در کشورهای شیلی، کاستاریکا، مکزیک و آرژانتین هم اکنون واکسیناسیون مردم شروع شده است.

فرانسه در آستانه قرنطینه سوم سراسری

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه هم زمان با نگرانی در باره افزایش ابتلا به بیماری کووید -۱۹، در دیدار روز سه شنبه با شورای بهداشت این کشور، اعمال دور سوم محدودیت های قرنطینه را بررسی کرد.

به گزارش سه شنبه ایرنا از فرانس پرس؛ با وجود کاهش محدودیت های قرنطینه دوم در فرانسه از ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر ماه) و آغاز واکسیناسیون سراسری به همراه دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، میانگین روزانه مبتلایان به پائین تر از پنج هزار مورد تعیین شده توسط دولت، کاهش نیافته است.

الیویه وران وزیر بهداشت فرانسه در گفت و گو با روزنامه ژورنال دو دیمانش؛ دور سوم قرنطینه سراسری را رد نکرد.

گرچه شمار ابتلاهای تازه ظاهرا در تعطیلات کریسمس کاهش یافته و در روز دوشنبه نزدیک به سه هزار تن بوده که نسبت به آمار روزهای یکشنبه و شنبه که به ترتیب نزدیک به ۹ هزار و سه هزار بوده، کاهش نشان داده است، اما مقام ها و کارشناسان با توجه به فعال نبودن بسیاری از تاسیسات آزمایش کرونا در طول تعطیلات و کمتر شدن شمار افرادی که تست می دهند، نگران گمراه کنندگی این امار هستند.

مقررات ممنوعیترفت و آمد از ساعت هشت شامگاه تا ۶ بامداد در فرانسه به شدت اجرا می شود و تنها در آستانه کریسمس استثنا بوده است. گرچه فروشگاه ها از میانه دسامبر(آذر) به منظور کمک به اقتصاد بیمار فرانسه، بازگشایی شده، اما مراکز فرهنگی مانند تالارهای سینما و تئاتر، تعطیل باقی مانده و فعالیت رستوران ها و کافه ها برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس، تعلیق شده است.

زیان های برخی استان های فرانسه به ویژه در شرق این کشور، بیشتر از دیگر بخش ها بوده است و دولت فرانسه که تصور نمی شود تا پس از تعطیلات سال نو، تصمیم تازه ای در باره ازسرگیری قرنطینه بگیرد، ممکن است به اجرای محدودیت های محلی به جای سراسری، روی آورد.

مقام های شهرهایی مانند نیس در جنوب فرانسه برای پرهیز از تعطیلی سراسری، خواستار تشدید مقررات و محدودیت ها شامل تغییر ساعت ممنوعیت آمد و شد به ساعت ۱۸ و اعمال نظارت ها و تدابیر شدیدتر مرزی به منظور جلوگیری از ورود ویروس از کشورهای همسایه هستند.

فرانسه با ثبت بیش از ۶۳ هزار قربانی از آغاز همه گیری و فراتر رفتن شمار کل مبتلایانش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن، در جایگاه پنجم جهان قرار گرفته است.

فرانسه روز جمعه شناسایی نخستین مورد ابتلا به گونه تازه این ویروس با سرعت انتشار و سرایت بالا را که در انگلیس پدیدار شده است، تائید کرد. پیدایش این سویه تازه، بیش از ۵۰ کشور را به اعمال محدودیت های سفر به انگلیس وادار کرد و فرانسه در پی ممنوعیت ۴۸ ساعت ورود مسافر از انگلیس، مرزهایش را بازگشایی کرد.

بالاترین میزان مرگ‌ومیر از زمان جنگ جهانی دوم در هلند

دفتر آمار ملی هلند روز سه شنبه اعلام کرد که به دلیل شیوع کرونا، شمار مرگ و میر در این کشور به بالاترین میزان از زمان جنگ جهانی دوم افزایش یافت.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، براساس آمارهای رسمی، تا چند روز پیش حدود ۱۶۲ هزار نفر در این کشور ۱۷ میلیونی طی سال ۲۰۲۰ جان خود را از دست دادند. این در حالی است که این آمار ۱۳ هزار نفر بیشتر از متوسط آمار مرگ ومیر طی یکسال است.

در این آمار اعلام شد که این افزایش شمار مرگ و میر افراد در هلند از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون گزارش نشده بود.

حدود ۹ هزار نفر بیشتر از حد معمول طی اولین موج ابتلا به کووید- ۱۹ بین اوایل مارس( اواسط اسفند ۹۸) تا اوایل مه( اواسط اردیبهشت۹۹) در هلند جان باختند.

از زمان همه گیری کرونا در هلند، آزمایش کرونا بیش از ۷۷۰ هزار نفر در این کشور مثبت اعلام شده است. بیش از ۱۱ هزار نفر در هلند تاکنون به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

وزیر بهداشت هلند نیز روز گذشته اعلام کرد که ۱۱ مورد ویروس جهش یافته کرونا در هلند مشاهده شده است. “هوگو دو ژونگ” در نامه‌ای به پارلمان اعلام کرد: پنج مورد از این مبتلایان مربوط به یک مدرسه ابتدایی در روتردام است.

به دنبال گزارش کشف موارد ویروس جدید کرونا در هلند، تیم مدیریت شیوع کابینه این کشور قرار است روز چهارشنبه برای بررسی وضعیت و کنترل تحولات جدید در این خصوص تشکیل جلسه دهد.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است