گزینه پیشنهادی جو بایدن برای وزارت خارجه آمریکا: آمریکا به دنبال توافقی طولانی و مستحکم با ایران است


آنتونی بلینکن، گزینه پیشنهادی جو بایدن برای وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه گفت، در صورتی که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای موسوم به برجام انجام دهد، ایالات متحده نیز به تعهدات خود در این توافق عمل خواهد کرد.

آنتونی بلینکن که در برابر اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا صحبت می‌کرد، اظهار داشت: «جو بایدن معتقد است که اگر ایران به اجرای تعهداتش بازگردد، ما نیز این کار را خواهیم کرد. اما ما به همراه متحدان و شرکای خود، که یکبار دیگر در یک صف خواهیم بود، از این موضوع به عنوان زمینه‌ای برای دستیابی به یک توافقی طولانی‌تر و مستحکم‌تر استفاده خواهیم کرد.»

گزینه پیشنهادی جو بایدن تصریح کرد، یک توافق جدید می‌تواند به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران و همچنین برنامه موشکی این کشور بپردازد.

آنتونی بلینکن اضافه کرد، فکر می‌کنم تا این مرحله راه درازی در پیش داریم. با این حال گام‌های بعدی ایران را زیر نظر داریم.

گزینه پیشنهادی جو بایدن این اظهارات را در آخرین روز کاری دولت دونالد ترامپ مطرح کرد.

دونالد ترامپ در آغاز ریاست جمهوری خود در چهارسال پیش با انتقاد از برجام آن را «بدترین توافق» آمریکا خواند و در سال ۲۰۱۷ خروج آمریکا از این توافق را اعلام کرد.

آنتونی بلینکن در ادامه تصریح کرد که توافق هسته‌ای با ایران به رغم محدودیت‌هایش موفق عمل کرد و شدیدترین بازرسی‌ها را علیه ایران به همراه دارد.

گزینه پیشنهادی جو بایدن اضافه کرد، ظرفیت گریز هسته‌ای، یعنی مدت زمان لازم برای ایران برای تهیه مواد کافی برای ساخت یک بمب هسته‌ای از یک سال در چارچوب برجام، براساس گزارش رسمی، به سه تا چهار ماه رسیده است.

یکی از اهداف اصلی توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران، موسوم به برجام، در سال ۱۳۹۴، این بود فاصله ایران با تولید مواد مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی به مدت حداقل یک سال برساند. در چارچوب این توافق ایران پذیرفت برخی فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و در مقابل تحریم‌های علیه این کشور لغو شد.

دونالد ترامپ با خروج خواستار توافق گسترده‌تری با ایران بود که بتواند علاوه بر اصلاح برجام، فعالیت های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران را نیز در بر بگیرد. دولت دونالد ترامپ از سال ۲۰۱۷ و پس از خروج از برجام با سیاست«فشار حداکثری» برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره تحریم های گسترده‌ای علیه تهران اعمال کرده است.

اما جمهوری اسلامی ایران از مذاکره با دولت ترامپ خودداری کرد و در مقابل از نیمه اردیبهشت ۹۸، همزمان با سالگرد خروج دولت دونالد ترامپ از برجام، طی مراحل گوناگون از تعهداتش در چارچوب برجام عدول کرده است.

از سوی دیگر، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، دو هفته پیش گفت که حکومت او برای بازگشت آمریکا به برجام «عجله‌ای ندارد» و این بازگشت تنها زمانی مفهوم خواهد داشت که تحریم‌های آمریکا علیه ایران برطرف شود.

هینس: برای حل مشکل ایران راه درازی در پیش است

از سوی دیگر آوریل هینس، نامزد معرفی شده از سوی جو بایدن برای تصدی ریاست سازمان اطلاعات ملی – ان‌اس‌ای – هم امروز درباره موضوع توافق هسته‌ای با ایران اظهار نظر کرد. او در برابر اعضای کمیته اطلاعات سنا گفت آقای بایدن قبلا “خاطرنشان کرده است که اگر ایران به تعهداتش برگردد، او دستور خواهد داد که ما هم این کار را انجام دهیم.”

با وجود این او گفت “صادقانه معتقدم که راه درازی تا آن زمان در پیش داریم.” او همچنین به کمیته سنا اطمینان داد که در این فرایند با نمایندگان کنگره درباره پرونده ایران با شفافیت مشورت خواهد شد.

خانم هینس که نامزد تصدی بالاترین مقام اطلاعاتی در کابینه جو بایدن است، به دو مورد اختلاف جدی جمهوری اسلامی با کشورهای غربی هم اشاره کرد و گفت که آقای بایدن این موضوع را هم یادآور شده که “در جریان این فرایند باید برنامه موشکی بالستیک و همین طور فعالیت‌های مخرب ایران را هم مد نظر داشته باشیم.”

مشاوران بایدن در هفته‌های اخیر گفته‌اند که کابینه تازه تلاش خواهد کرد به مسیر دیپلماسی با ایران برگردد و از بازگشت به برجام با در نظر گرفتن ملاحظات مربوط به برنامه موشکی ایران و همین طور نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی صحبت کرده‌اند.

کمیته‌های مختلف سنا روز سه‌شنبه ۱۹ ژانویه، یک روز قبل از مراسم تحلیف جو بایدن، روند بررسی صلاحیت نامزدهای او برای پست‌های مختلف از جمله وزارت خارجه و مدیر اطلاعات ملی آمریکا را آغاز کرده‌اند.

تعداد زیادی از نامزدهای آقای بایدن برای پست‌های وزارت خارجه و امنیت ملی از میان کسانی هستند که به نوعی با پرونده هسته‌ای ایران و مذاکرات سال‌های گذشته به ویژه در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در ارتباط بوده‌اند.

منابع: رادیو فردا،‌ بی‌بی‌سی

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است