گزارش ماهانه خبرگزاری هرانا: نگاهی اجمالی به وضعیت حقوق بشر ایران در آذر۹۵


آنچه در پی می‌آید گزارش اجمالی و ماهیانه وضعیت حقوق بشر در ایران در دوره زمانی آذر ۹۵ است که به همت نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تهیه‌ شده است، این گزارش با توجه به حجم محدود آن و نیز به دلیل عدم اجازه فعالیت گروه‌های مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمی‌تواند بازتاب‌دهنده کامل وضعیت حقوق بشر در ایران باشد.

لازم به یادآوری است بخش آمار این تشکل به‌صورت سالانه گزارش مفصل‌تر خود را به اشکال آماری و تحلیلی از وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر می‌کند.

گزارش تفصیلی، آماری نقض حقوق بشر در آذرماه ۱۳۹۵

در آذر‌ماه سال ۱۳۹۵ نقض سامانمند حقوق بشر در ایران همچنان مانند گذشته ادامه داشت و در این ماه حکم اعدام۳۷ نفر در استان‌های البرز، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمانشاه، گیلان، مرکزی و هرمزگان اجرا شد.

اعدام

متأسفانه در آذرماه ۹۵ تعداد قابل‌توجهی از زندانیان اعدام شدند از برجسته‌ترین گزارش‌ها اعدام در این ماه باید به اعدام ۱۰ زندانی در زندان رجایی شهر، دستکم ۶ زندانی در ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شدند، اشاره کرد.

در آذرماه ۹۵ در کنار تمام اعدام‌های صورت گرفته شاهد بخشش و نجات محکومین به قصاص نیز بودیم.

حقوق اقلیت‌ها

این ماه همچنین با تداوم تعرض به حقوق اولیه اقلیت‌های قومی و دینی در ایران همراه بود که بارزترین آنها، بازداشت یک شهروند مریوانی توسط نیروهای امنیتی، بازداشت دو شهروند در شهر خوی توسط نیروهای امنیتی ازجمله آنها بود.

در رابطه با نقص حقوق شهروندان مسیحی نیز همانند گذشته شاهد تبعیض و آزار واذیت متعدد بودیم، گزارشات، دادگاه انقلاب، باغ شارون را به اتهام جاسوسی مسیحیان بشارتی مصادره کرد. از جمله آنها بود.

درزمینهٔ حقوق شهروند اهل سنت نیز گزارش‌هایی منتشر گردید گزارش‌های: بازداشت، تهدید و ضرب و شتم طلبه سنی مذهب در شهرستان سرباز، انتقال مولوی نور الدین کاشانی به دادگاه ویژه روحانیت ازجمله آن بود.

حقوق کودکان

درزمینهٔ حقوق کودکان نیز گزارش‌هایی منتشر گردید که برجسته‌ترین آن‌ها عبارت بود از آسیب زانوی دانش آموز پس از تنبیه سیصد بار بشین‌وپاشو، هر ماه ۶٠ نوزاد در مشهد رها می شوند، آمار ازدواج کودکان در ایران ۱۰هزار نفر بیشتر شده است، هفت هزار کودک بازمانده از تحصیل در خوزستان.

حقوق زنان

درزمینهٔ حقوق اولیه زنان در ایران همچنان در ماهی که گذشت قدم جدی برای تحقق شعار برابری جنسی از سوی دستگاه حاکمِ برداشته نشد، زنان ایرانی همچنان شاهد نقض متعدد حقوق خود بودند. از پراهمیت‌ترین گزارش‌ها نقض حقوق بشر در حوزه حقوق زنان به: مسئول بسیج زنان؛ قوه قضائیه با تلاش‌گران تساوی جنسیتی برخورد کند، عالیه مطلب‌زاده فعال حقوق زنان بازداشت شد، صدور حکم حبس برای پدر متهم به قتل دختر اشاره کرد.

کارگری

رویدادها و اخبار کارگری در آذرماه ۹۵ پرشمار بود، اخراج ۵۰۰ کارگر پتروشیمی بوشهر به دلیل اعتراض صنفی، افزایش ۵۵ درصدی مرگ کارگری در استان فارس، اعتراض کارگران پارس خودرو؛ تداوم بازداشت فعال کارگری اخراجی این کارخانه ازجمله آنها بود.

همچنین در این ماه ۹ گزارش مربوط به مرگ کارگران در محل کار بود.

اصناف

در حوزه اصناف و حقوق صنفی هم این ماه خالی از حوادث نبود چنانکه: ضربات شوکر بر تن دستفروش اهوازی ، برگزاری سه تجمع اعتراضی در کشور از برجسته‌ترین‌های این رسته بودند.

بهداشت و محیط زیست

درزمینهٔ ی بهداشت و محیط‌زیست در این ماه گزارش‌ها متعددی منتشر شد که غالب آن‌ها با موضوع آلودگی هوا ، محیط‌زیست و کمبود آب در کشور بود که ازجمله مهم‌ترین آن می توان به: دوازده تالاب از چهارده تالاب استان فارس خشک شده ، مرگ سالانه ۶۴ هزار ایرانی بر اثر استعمال دخانیات، غلظت ریزگردها در بندرعباس به شرایط خطرناک رسید اشاره کرد.

گزارش‌های مورد توجه

در این بخش سعی شده به گزارش‌هایی از نقض حقوق بشر در آذر‌ماه که با حساسیت و توجه بیش‌تری از سوی افکار عمومی مواجه شدند، اشاره شود. بدیهی ست که این توجه بیش‌تر، الزاماً به معنی شاخص بودن این دسته از گزارش‌های به لحاظ حجم نقض حقوق بشر نیست.

ازجمله گزارش‌های با توجه خاص می‌توان به : بازداشت عالیه مطلب‌زاده فعال حقوق زنان، دوازده تالاب از چهارده تالاب استان فارس خشک شده / تالاب قره قشلاق در آستانه خشک شدن، نواخته شدن زنگ بحران برای دریاچه نمک قم، برای دومین روز متوالی؛ هوای مشهد در وضعیت هشدار قرار گرفت، نفوذ شیرابه‌ زباله‌های بابلسر در دریای خزر، روایاتی از پرونده کودک آزاری در فوتبال ایران، اجرای دوم گروه موسیقی «آوای موج» لغو شد اشاره کرد.

گزارش‌های حقوق بشری در سایه کم توجهی

در مقابل بخش قبل، بسیاری از گزارش‌های حقوق بشری اساساً باکم توجهی و بعضاً بی‌توجهی رسانه‌ها و افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی که به هر ترتیب تشکیل‌دهنده‌ی قسمتی از افکار عمومی هستند؛ روبه‌رو شدند. گفتنی است این نوع کم‌توجهی‌های بعضاً غیر تعمدی یا بعضاً تبعیضات هدفمند، زمینه بیشتری از تداوم و گسترش نقض حقوق بشر را فراهم می‌آورد.

برای انتخاب مورد اول در این دسته باید به: اعدام یک زندانی در زندان مراغه اجرا شد که با واکنش و حساسیت زیادی در افکار عمومی روبرو نشد. همچنین بازداشت، تهدید و ضرب و شتم طلبه سنی مذهب در شهرستان سرباز، دادگاه انقلاب، باغ شارون را به اتهام جاسوسی مسیحیان بشارتی مصادره کرد، دختران، بیشترین بازماندگان از تحصیل در خراسان‌شمالی، سیصدو هجده کودک بازمانده از تحصیل در دزفول وجود دارد، از ۱۱ تالاب پلدختر دو مورد خشک شده‌اند، شور شدن آب در ۱۰۰ روستای ارومیه نیز از دیگر گزارش‌هایی بود که در سایه کم‌توجهی از سوی افکار عمومی قرار گرفتند. ‌

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است