گزارش شماره ۴۴- تاریخچه انتخابات در ایالت مریلند آمریکا کیوان شکوری


 

 

ایالت تاریخی مریلند به مرکزیت شهر آنا پولیس در سال ۱۷۷۲ میلادی میزبان اولین مجلس قانون ‌گذاری محلی آمریکا بود. این ایالت در کنار اقیانوس اطلس که بالتیمور از شهرهای مهم آن می باشد، یکی از  مستعمرات ۱۳ گانه بریتانیا بود، که در جریان انقلاب آمریکا بر علیه استعمار بریتانیا قیام و اعلام استقلال کردند. مریلند نهایتا در تاریخ ۲۸ آپریل ۱۷۸۸ بعنوان هفتمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. وقتی پایه گذاران آمریکا شروع به تشکیل دولت فدرال کردند، در ۱۶ جولای ۱۷۹۰ میلادی قسمتی از شمال ایالت ویرجینیا و قسمتی از جنوب ایالت مریلند را جدا کرده و یک منطقه فدرال درست کردند و اسم این منطقه را برگرفته از نام جرج واشنگتن بعنوان پایه گذار اصلی آمریکا و کریستف کلمب بعنوان کاشف آمریکا Washington District Of Columbia نام نهادند که همان شهر واشنگتن دی سی پایتخت ایالات متحده آمریکا می باشد که تحت نظارت کنگره ایالات متحده بوده و بخشی از هیچ ایالتی محسوب نمی شود.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۶.۰۴۵.۶۸۰ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن از ۵۰ درصد سفید پوست، ۳۱.۱ درصد سفید پوست، ۱۰.۶ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبارها، ۶.۷ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۶ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۹ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

کمپ دیوید، استراحت گاه و خانه ییلاقی مشهور رئیس جمهوران آمریکا و آکادمی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا ( United States Naval Academy) در این ایالت قرار دارد.

مرکز پرواز‌های فضایی گادِرد (Goddard Space Flight Center) اولین و قدیمی‌ترین و یکی از مهم  ترین مراکز ناسا، دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins University) از قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاه های آمریکا، بخصوص در زمینه تحقیقات، دانشگاه مریلند کالج پارک (University of Maryland, College Park)، مؤسسه پزشکی هاورد هیوز (Howard Hughes Medical Institute) از مراکز مهم علمی این ایالت می باشد.

سیب، هندوانه، نخود فرنگی، ذرت شیرین، گوجه فرنگی، خیار در کنار گاو، خوک، بوقلمون، مرغ، محصولات دریایی و تخم مرغ از دیگر تولیدات این ایالت می باشد. بطور کل کشاورزی، دامپروری و ماهیگی، مرغ و محصولات دریایی بخش مهمی از تولیدات این ایالت می باشد.

محصولات الکترونیکی و رایانه ای، مواد غذایی فرآوری شده، آهن، مس، کروم، نقره، منیزیم، تیتانیوم و زغال سنگ نیز از دیگر محصولات تولیدی و قسمتی از صنعت مریلند را تشکیل می دهند.

بنای تاریخی و ملی فورت مک هنری (Fort McHenry National Monument)، منطقه تاریخی آناپولیس (Annapolis Historic District)، خانه و باغ ویلیام پیکا از امضا کنندگان اعلامیه استقلال ایالات متحده و سومین فرماندار مریلند (William Paca House and Garden)، میدان نبرد آنتی تام (Antietam National Battlefield) میدان نبردی که در تاریخ ۱۷ سبتامبر ۱۸۶۲ شاهد یکی از خونین ترین روزهای جنگ داخلی آمریکا با ۲۳ هزار کشته، زخمی و مفقود بود، موزه راه آهن بالتیمور و اوهایو (Baltimore and Ohio Railroad Museum)، موزه هنر بالتیمور (Baltimore Museum of Art)، شهر و باغ های تاریخی لندن (Historic London Town and Gardens) و خانه ایالتی مریلند به عنوان قدیمی ترین ساختمان فرمانداری ایالتی (Maryland State House) از جاذبه های گردشگری و تاریخی مریلند می باشد که هر گردشگری را به اعماق تاریخ آمریکا می برد.

مایکل فلپس شناگر اهل آمریکا و یکی از موفق‌ترین و پر مدال آور ‌ترین ورزشکاران المپیکی، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، تورگود مارشال ( Thurgood Marshall) وکیل آمریکایی و از مبارزان جنبش حقوق مدنی در آمریکا و اولین سیاهپوستی که به عضویت دیوان عالی ایالات متحده آمریکا درآمد، زَلمِی خلیل ‌زاد سیاستمدار آمریکایی- افغانستانی که در دوران ریاست جمهوری جرج دابلیو بوش، بعنوان سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد انتخاب شد. وی بالاترین مقام سیاسی مسلمان در دولت جورج دبلیو بوش و حتی تاریخ آمریکا است. فرانک وینسنت زاپا (Frank Vincent Zappa) آهنگساز، نوازنده گیتار الکتریک و کارگردان و ادوارد ویتن ( Edward Witten) ‏ ریاضی ‌دان و فیزیک‌ دان آمریکایی همه از شخصیت های مشهوری هستند که زاده یا ساکن این ایالت هستند.

لاکهید مارتین (Lockheed Martin) سازنده بزرگ تسلیحات از قبیل: هواپیماهای جنگنده اف-۱۶، اف-۲۲، اف-۱۱۷ و اف-۳۵ و هتل های زنجیره ای مری یوت (Marriott) از شرکت های مهمی هستند که دفاتر آنها در این ایالت قرار دارد.

ایالت مریلند از حوزه های انتخاباتی است که در دوره های اولیه انتخابات همیشه آرای الکترال بین کاندیداها تقسیم شده است. از سال ۱۷۸۹ تاکنون که اکتبر ۲۰۲۰ میلادی می باشد، مریلند در همه ۵۸ دوره انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا شرکت کرده است که ۲۷ دوره دموکرات ها، ۱۲ دوره جمهوری خواهان، چهار دوره حزب ویگ (Whig Party)، سه دوره جمهوری خواهان دموکراتیک (Democratic-Republican)، دو دوره حزب فدرالیست (Federalist)، یک دوره حزب آمریکایی یا متولدین آمریکا یا Know Nothing Party برنده کامل آرای الکترال ایالت شدند. اما ۹ دوره نیز آرای الکترال بین احزاب تقسیم شد که پنج دوره بین احزاب فدرالیست و جمهوری خواهان دموکراتیک، دو دوره بین احزاب دموکرات و جمهوری خواه ملی (Democratic and National Republican) و دو دوره بین دموکرات ها و جمهوری خواه ها که آخرین دو دوره ذکر شده مربوط به سال های ۱۹۰۴ و ۱۹۰۸ میلادی می باشد، که آرای الکترال با اختلاف زیاد بنفع دموکرات ها تقسیم شد.

برای بررسی بهتر این انتخابات را به دو بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۷۸۹ الی ۱۸۵۶ میلادی می باشد، که چهار دوره حزب ویگ، سه دوره جمهوری خواهان دموکراتیک، دو دوره حزب فدرالیست، یک دوره حزب دموکرات، یک دوره حزب آمریکایی یا متولدین آمریکا یا Know Nothing Party برنده شدند و هفت دوره هم همانطور که بالاتر ذکر شد، آرای الکترال بین احزاب تقسیم شد.

بخش دوم از  سال ۱۸۶۰ الی اکتبر ۲۰۲۰ می باشد، که ۴۰ دوره این انتخابات برگزار شد و  دموکرات ها ۲۶ دوره برنده کامل آرای الکترال شدند و دو دوره نیز همانگونه که بالاتر ذکر شد آرا با تعداد بیشتر بنفع دموکرات ها بین دو حزب دموکرات و جمهوری خواه تقسیم شد و ۱۲ دوره نیز جمهوری خواه هان برنده کامل آرای الکترال ایالت مریلند شدند. نکته قابل توجه این می باشد که دموکرات ها برنده هفت دوره اخیر این انتخابات هستند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در ایالت مریلند، از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۶۳ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۳۳.۲ درصد آرا شد. از حزب جمهوری خواه دونالد ترامپ با ۵۴.۴ درصد آرا موفق به شکست جان کی سیچ و تد کروز  به ترتیب با ۲۳ و ۱۸.۹ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه ایالت مریلند، هیلاری کلینتون با ۶۰.۳ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۳۳.۹ درصد آرا از حزب جمهوری خواه شد و ۱۰ رای الکترال این ایالت را بنام خود زد.

از سال ۱۷۸۹ تاکنون ۵۸ تن به مقام سناتوری ایالت مریلند رسیده اند، که بعضا بیش از یک دوره در این مقام بودند. از مجموع این ۵۸ سناتور، ۲۰ تن از حزب دموکرات، ۱۰ تن جمهوری خواه، پنج تن فدرالیست، چهار تن جمهوری خواهان دموکراتیک (Democratic-Republican)، سه تن از حزب ویگ (Whig Party)، یک تن حزب اتحادیه (Unionist Party)، یک تن از حزب اتحادیه بی قید و شرط (Unconditional Union Party) بودند و ۱۳ تن سناتورهایی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که دو تن عضو احزاب ویگ و ضد جکسونی ها (Whig and Anti-Jacksonians) دو تن عضو احزاب فدرالیست و طرفداران دولت (Federalist and Pro-Administration Party)، یک تن احزاب ویگ و مخالف یا اپوزیسیون (Whig and Opposition Party)، یک تن عضو احزاب دموکرات و جمهوری خواه، یک تن حزب دموکرات و اتحادیه (Democratic and Unionist)، یک تن فدرالیست و ضد جکسونی ها، یک تن مردان آدامز و ضد جکسونی ها (Adams’s Men and Anti-Jacksonians) که در واقع نام های یک حزب در دوره های مختلف می باشد و ما برای امانتداری در تاریخ و نشان دادن روند کاری این حزب در دوره های مختلف اینگونه و کاملا تفکیک شده بیان می کنیم، یک تن حزب اتحادیه و حزب آمریکایی یا متولدین آمریکا یا Know Nothing Party، یک تن عضو احزاب ویگ و دموکرات و اتحادیه، یک تن احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و کرافورد و جکسونی ها (Democratic-Republican and CRR and Jacksonian) و یک تن عضو احزاب ویگ و دموکرات و مخالف یا اپوزیسیون (Whig and Democratic and Opposition Party) بودند. همانطور که آمار نشان می دهد، دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات برتر و هر دو کرسی این ایالت نیز از ۳۳ سال پیش تاکنون در اختیار دموکرات ها می باشد. بنیامین لوئیس کاردین (Benjamin Louis Cardin) و کریس ون هالن (Chris Van Hollen) هر دو از حزب دموکرات دو سناتور حال حاضر این ایالت می باشند.

پال ساربِینز (Paul Sarbanes) از سال ۱۹۷۷ الی ۲۰۰۷ و باربارا میکالسکی (Barbara Mikulski) از سال ۱۹۸۷ الی ۲۰۱۷ میلادی هر دو از حزب دموکرات با ۳۰ سال حضور در مجلس سنا، با سابقه ترین سناتورهای تاریخ ایالت مریلند می باشند.

از سال ۱۷۸۹ تاکنون ۲۸۶ تن به نمایندگی ایالت مریلند در مجلس نمایندگان آمریکا رسیده اند که ۱۱۵ تن عضو حزب دموکرات، ۴۸ تن حزب جمهوری خواه، ۲۵ تن جمهور خواهان دموکراتیک، ۲۰ تن حزب ویگ (Whig Party)، ۱۶ تن حزب فدرالیست، ۹ تن جکسونیان (Jacksonian)، هفت تن ضد دولت (Anti-Administration party)، پنج تن طرفداران دولت (Pro-Administration Party)، پنج تن ضد جکسونی ها، (Anti-Jacksonians)، سه تن حزب آمریکایی یا متولدین آمریکا یا Know Nothing Party، دو تن حزب اتحادیه (Unionist Party)، دو تن مردان آدامز (Adams’s Men)، یک تن کرافورد (CRR)، یک تن حزب اتحادیه بی قید و شرط (Unconditional Union Party)، یک تن فدرالیست های جکسونی (Jackson-federalist) و ۲۴ تن نمایندگانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند، که سه تن ضد دولت و جمهوری خواهان دموکراتیک (Anti-Administration and Democratic-Republican)، سه تن دموکرات و جکسونیان، دو تن حزب اتحادیه بی قید و شرط و حزب آمریکایی یا متولدین آمریکا یا Know Nothing Party، دو تن فدرالیست و طرفداران دولت (Federalist and Pro-Administration Party)، یک تن فدرالیست و جکسونیان، یک تن فدرالیست و آدام کلای فدرالیست (Federalist and Adam clay federalist)، یک تن دموکرات و ویگ (Democratic and Whig Party)، یک تن جکسونیان و جمهوری خواهان آدامز کلای، یک تن ضد جکسونیان و مردان آدامز، یک تن ضد جکسونیان و ویگ، یک تن جکسونیان و ویگ، یک تن حزب ویگ و اتحادیه (Whig and Unionist Party)، یک تن عضو احزاب دموکرات و اتحادیه، یک تن عضو احزاب جمهوری خواه و اتحادیه بدون قید و شرط، یک تن  عضو احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان جکسونی (Jackson-Republican) و جکسونیان و دموکرات، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان جکسون و مردان آدامز (Democratic-Republican and Jackson-Republican and Adams’s Men)، یک تن محافظه کار و اتحادیه بدون قید و شرط (conservative and Unconditional Union Party) و یک تن عضو احزاب دموکرات و جکسونیان و جمهوری خواه و اتحادیه و اتحادیه بی قید و شرط بودند. دو تن نیز نمایندگانی که مشخصات حزب آنها معلوم نیست و یا حداقل طبق منابع مورد استفاده ما مشخص نیست. همانگونه که مشاهده می کنید، دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات برتر و هم اکنون نیز برتری خود را حفظ کرده و از هشت نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا هفت تن دموکرات و یک تن جمهوری خواه می باشد، که نشان از گرایش زیاد مردم این ایالت به دموکرات ها در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا دارد.

از سال ۱۷۸۸ که مریلند بعنوان هفتمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست، تا به امروز ۶۲ تن به مقام فرمانداری این ایالت رسیدند، که بعضی یک دوره و بعضی بیش از یک دوره در این مقام بودند. ۳۰ تن از این فرمانداران از حزب دموکرات، هشت تن از حزب فدرالیست، هشت تن جمهوری خواهان دموکراتیک، هفت تن جمهوری خواه، چهار تن حزب ویگ (Whig Party)، دو تن مستقل (Independent) و سه تن فرماندارانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند، که یک تن عضو احزاب ویگ و دموکرات، یک تن دموکرات و اتحادیه و یک تن حزب آمریکایی یا متولدین آمریکا یا Know Nothing Party و حزب اتحادیه مشروط (Constitutional Union Party) بودند. آنگونه که مشاهده می کنیم دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات فرمانداری در مریلند با اختلاف زیاد برتر هستند، اما جمهوری خواه هان در سال های اخیر بهتر عمل کرده و از سال ۲۰۱۵ تاکنون لری هوگان (Larry Hogan) از حزب جمهوری خواه، فرماندار این ایالت می باشد.

 

نتیجه: با توجه به اینکه دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری، سنا و مجلس نمایندگان  در حوزه انتخابیه مریلند برتر و دموکرات ها برنده هفت دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری، هر دو سناتور حال حاضر این ایالت و از هشت نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا، هفت تن دموکرات و نهایتا دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات فرمانداری برتر اما در حال حاضر فرمانداری تحت اختیار جمهوری خواه ها می باشد، می توان نتیجه گرفت که ایالت مریلند در طول تاریخ گرایش به دموکرات داشته و در حال حاضر نیز بیشتر به دموکرات ها گرایش دارد.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است