گزارش شماره ۳- تاریخچه انتخابات در ایالت نوادا آمریکا – کیوان شکوری


ایالت نوادا در غرب آمریکا به مرکزیت کارسون سیتی می باشد. نوادا جزو کشور مکزیک بود و پس از جنگ آمریکا و مکزیک در سال ۱۸۴۸ ضمیمه خاک آمریکا و در تقسیمات کشوری سال ۱۸۵۰ میلادی جزو ایالت یوتا شد. سرانجام در ۳۱ اکتبر ۱۸۶۴ نوادا به عنوان سی‌وششمین ایالت آمریکا به‌رسمیت شناخته شد. جمعیت این ایالت طبق آخرین سرشماری آماری ۳.۰۸۰.۱۵۶ تن می باشد. شهرهای رینو و مخصوصا لاس وگاس بخاطر وجود کازینوها و مراکز تفریحی که دارند دارای شهرت جهانی می باشند. از نکات قابل توجه این است که نوادا تنها ایالت آمریکاست که در نواحی ویژه‌ای از آن روسپیگری جنبه قانونی دارد.
آندره آغاسی تنیسور سرشناس ایرانی- آمریکایی و برندن فلاورز خواننده اصلی گروه د کیلرز از شخصیت های مشهور این ایالت هستند.
از سال ۱۸۶۴ تاکنون ۳۹ دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این ایالت برگزار شده است که ۲۰ دوره جمهوری خواه هان، ۱۸ دوره دموکرات ها و ۱ دوره حزب مردم یا People’s party برنده این انتخابات در نوادا شده اند. از نکاتی که درباره این انتخابات می توان ذکر کرد این است که از سال ۱۹۳۲ میلادی الی ۱۹۴۸ دموکرات ها برنده پنج دوره پیاپٍی این انتخابات و از سال ۱۹۶۸ الی ۱۹۸۸ جمهوری خواهان برنده شش دوره این انتخابات در این ایالت شدند. در سه دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری که در این ایالت برگزار شده است، دموکرات ها برنده هر سه دوره این انتخابات در این ایالت هستند.
در انتخابات نهایی ریاست جمهوری آمریکا هر کدام از کاندیداها از مجموع ۵۳۸ آرای الکترال موفق به کسب ۲۷۰ الکترال بشود، برنده انتخابات است و رای الکترال ایالت نوادا برای انتخابات ریاست جمهوری شش است. الکترال هر ایالت به مجموع تعداد سناتورها، نمایندگان هر ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا و ترکیب جمعیتی آن ایالت بستگی دارد.
در انتخابات داخلی سال ۲۰۱۶ حزب جمهوری خواه برای تعیین کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت دونالد ترامپ با ۴۵.۹ درصد موفق به شکست مارکو روبیو با ۲۳.۹ درصد شد.
در حزب دموکرات نیز هیلاری کلینتون با ۵۲.۶ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۷.۳ درصد آرا شد و رای انتخابات داخلی حزب دموکرات برای تعیین کاندیدای نهایی در این ایالت را به خود اختصاص داد.
در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون با کسب ۴۷.۹ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۴۵.۵ درصد آرا شد و شش رای الکترال این ایالت را برد.
اگر نگاهی دقیق تر به آمار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این ایالت بیندازیم مشاهده می کنیم که از سال ۱۹۰۸ تا کنون ۲۸ دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایالت نوادا برگزار شده که به غیر از انتخابات سال ۱۹۷۶ و ۲۰۱۶ مردم نوادا رای خود را به کاندیدایی دادند که در نهایت پیروز نهایی انتخابات و بعنوان رئیس جمهور آمریکا برگزیده شده است.
از سال ۱۸۶۴ تا به امروز ۲۸ سناتور برای ایالت نوادا انتخاب شده است که ۱۴ تن دموکرات و ۱۴ تن جمهوری خواه بودند. بر حسب تعداد سناتور دو حزب در این انتخابات با هم برابر هستند، اما اگر بخواهیم دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم، ۱۴ سناتور دموکرات مجموعا ۱۶۸سال در مجلس سنا بودند در مقابلش ۱۴ سناتور جمهوری خواه مجموعا ۱۴۳ سال در مجلس سنا بودند. یعنی تعداد دوره هایی که ۱۴ سناتور دموکرات ها رای آوردند بیشتر از جمهوری خواهان است. بطور مثال سناتور Harry Reid از حزب دموکرات از سال ۱۹۸۷ الی ۲۰۱۷ به مدت ۳۰ سال در سنا بود اما سناتور J. Chic Hecht از سال ۱۹۸۳ الی ۱۹۸۹ به مدت شش سال در مجلس سنا بود. شایان ذکر است که سناتور Harry Reid از سناتورهای سرشناس آمریکایی بود از سال ۲۰۰۷ میلادی تا ۲۰۱۵ به عنوان رهبر اکثریت سنا فعالیت و از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ به عنوان رهبر اقلیت مجلس سنا خدمت می کرد.
Catherine Cortez Masto و Jacky Rosen دو سناتور حال حاضر ایالت نوادا از حزب دموکرات می باشند.
از سال ۱۸۶۴ تا کنون برای مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت نوادا ۴۰ نماینده انتخاب شده است که ۲۰ تن دموکرات و ۲۰ تن جمهوری خواه بوده اند. همانطور که از آمار ارائه شده مشخص است در طول تاریخ این انتخابات هر دو حزب از نظر تعداد نماینده با هم برابر هستند اما اگر بر حسب تعداد کل دوره هایی که این نمایندگان رای آورده اند بخواهیم حساب کنیم، ۲۰ نماینده حزب دموکرات مجموعا ۹۰ سال و ۲۰ نماینده حزب جمهوری خواه مجموعا ۹۷ سال در مجلس نمایندگان آمریکا بوده اند. یعنی تعداد سال هایی که نمایندگان جمهوری خواه رای آوردند بیشتر از دموکرات ها است.
در حال حاضر از چهار نماینده ایالت نوادا در مجلس نمایندگان آمریکا سه تن دموکرات و یک تن جمهوری خواه می باشد.
در تاریخ انتخابات فرمانداری ایالت نوادا یعنی از سال ۱۸۶۴ تا ۲۰۲۰ تعداد ۳۱ فرماندار انتخاب شده است که از این تعداد ۱۵ تن جمهوری خواه، ۱۳ تن دموکرات، ۲ تن از حزب نقره ای (Silver) و یک تن از حزب Silver- democratic بوده اند. در انتخابات فرمانداری نیز با اینکه تعداد فرمانداران جمهوری خواه بیشتر است ولی ۱۳ فرماندار دموکرات مدت زمان طولانی تری در مقام فرماندار بوده اند.
Steve Sisolak فرماندار حال حاضر ایالت نوادا از حزب دموکرات می باشد.

نتیجه گیری: در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری و مجلس نمایندگان آمریکا در این ایالت جمهوری خواهان با فاصله کمی از دموکرات ها پیش هستند. اما در تاریخ انتخابات سنا و فرمانداری حزب دموکرات با فاصله کمی جلو است و با در نظر گرفتن اینکه در سه دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری رای این ایالت به سبد دموکرات ها ریخته شده و دو سناتور ایالت بهمراه سه نماینده از کل چهار نماینده نوادا در مجلس نمایندگان و فرماندار دموکرات هستند، می توان گفت کفه ترازو در تاریخچه انتخابات آمریکا در ایالت نوادا بنفع دموکرات ها سنگین تر است.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است