گزارش شماره ۱۸- تاریخچه انتخابات در ایالت کانزاس آمریکا – کیوان شکوریایالت کانزاس به مرکزیت شهر توپیکا از ایالت های غرب میانه آمریکا می باشد و جزئی از سرزمینی بود که در سال ۱۸۰۳ میلادی و در دوران ریاست جمهوری توماس جفرسون از فرانسه خریداری شد و به خرید لوئیزیانا شناخته می شود. در سال ۱۸۵۴ میلادی پس از تصویب قانون کانزاس- نبراسکا، قلمرو کانزاس تاسیس شد و در نهایت در ژانویه ۱۸۶۱ و دو ماه قبل از شروع جنگ های داخلی آمریکا بعنوان سی و چهارمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. کانزاس اولین ایالتی بود که در سال ۱۸۸۱ قانون منع خرید و فروش مشروبات الکلی را تصویب و به اجرا گذاشت و در سال ۱۹۴۸ این قانون لغو شد و در این مدت کانزاس یک مرکز ملی جنبش اجتناب از نوشیدن مشروبات الکی بود.
طبق آخرین سرشماری جمعیت آن ۲.۹۱۳.۳۱۴ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن از ۷۵.۴ درصد سفیدپوست، ۱۲.۲ درصد اسپانیولی زبان ها یا لاتین تبارها، ۶.۱ درصد سیاه پوست، ۳.۲ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۱.۲ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۳.۱ درصد دیگر نژاد ها تشکیل شده است.
کانزاس از نظر کشاورزی و دامپروری بسیار غنی است، بطوریکه در تولید گندم مقام اول را در آمریکا دارد و در زمینه تولید ذرت، سویا و پرورش گاو و گوساله و تولید گوشت قرمز جزو ایالت های برتر می باشد. ضمنا این ایالت جزو ایالت های نفت خیز آمریکا نیز می باشد.
ساختمان فرمانداری کانزاس (Kansas State Capitol)، موزه و کتابخانه رئیس جمهور آیزنهاور (Eisenhower Presidential Library, Museum)، تپه چکمه (Boot Hill)، بنای یادبود صخره ها (Monument Rocks) و سایت تاریخی ملی فورت لارند (Fort Larned National Historic Site) از مکان های دیدنی این ایالت است.
دفتر مرکزی شرکت کوک به ریاست برادران میلیاردر کوک از حامیان بزرگ حزب جمهوری خواه در شهر ویچیتا این ایالت است. مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا نیز ساکن این ایالت و چند دوره نماینده این ایالت در کنگره آمریکا بود.
از سال ۱۸۶۱ که ایالت کانزاس تشکیل شد تا بحال ۳۹ دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این ایالت برگزار شده است که اولین دوره آن به سال ۱۸۶۴ باز می گردد. از این ۳۹ دوره، جمهوری خواهان برنده ۳۲ دوره، دموکرات ها شش دوره و حزب مردم یا عوامگرا (People’s Party OR Populist Party) یک دوره برنده این انتخابات شدند. همانطور که آمار گویا می باشد، این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری کاملا جمهوری خواه است و آخرین دوره ای که دموکرات ها رای آوردن به سال ۱۹۶۴ باز می گردد. در واقع از سال ۱۹۴۰ تاکنون، یعنی ۸۰ سال اخیر این تنها برد دموکرات ها بوده است و همه ۱۳ انتخابات برگزار شده از سال ۱۹۶۸ تاکنون را جمهوری خواهان برنده شده اند.
در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از حزب دموکرات برنی سندرز با ۶۷.۷ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۲.۳ درصد آرا شد.
از حزب جمهوری خواه نیز تد کروز با ۴۸.۲ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۲۳.۳ درصد آرا شد.
در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه کانزاس دونالد ترامپ با ۵۶.۲ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۵.۷ درصد آرا شد و شش رای الکترال این ایالت را به بدست آورد.
از سال ۱۸۶۱ تاکنون تعداد ۳۴ سناتور از این ایالت راهی مجلس سنای آمریکا شده اند که ۲۹ تن جمهوری خواه، سه تن دموکرات و دو تن حزب عوامگرا (Populist Party) بوده اند. در این انتخابات نیز همانطور که آمار نشان می دهد، یک ایالت به شدت جمهوری خواه بوده و هست و هر سه سناتور دموکرات برای قبل از سال ۱۹۴۰ می باشند و از آن سال تا بحال دموکرات ها هیچ بردی در این انتخابات نداشتند و همچنان برتری با فاصله زیاد با جمهوری خواهان است.
Arthur Capper (۱۹۱۹-۱۹۴۹) با ۳۰ سال حضور در مجلس سنا و Robert J. Dole (۱۹۶۹-۱۹۹۶) با ۲۷ سال سابقه حضور در مجلس سنا و هر دو از حزب جمهوری خواه، با سابقه ترین سناتورهای تاریخ ایالت کانزاس می باشند.
Jerry Moran و Pat Roberts هر دو از حزب جمهوری خواه، دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنای آمریکا می باشند.
از سال ۱۸۶۱ تا کنون تعداد ۱۲۱ نماینده از حوزه انتخابیه کانزاس برای مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شده اند که ۸۳ تن از حزب جمهوری خواه، ۲۶ تن از حزب دموکرات و ۱۲ تن از حزب عوامگرا (Populist Party) بودند. البته John Alexander Anderson (1879–۱۸۹۱) هم بعنوان جمهوری خواه و هم بعنوان جمهوری خواه مستقل (Independent Republican) در انتخابات برنده شده است و ما جزو جمهوری خواهان محاسبه می کنیم. در این انتخابات نیز جمهوری خواهان کاملا برتر بوده و هستند، بطوریکه در ۵۰ سال اول این انتخابات فقط سه کاندیدای دموکرات رای آوردند و در ۵۰ سال اخیر نیز فقط هفت کاندیدای دموکرات رای آورده اند و از چهار نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا سه تن جمهوری خواه و یک تن دموکرات می باشند. کانزاس در طول تاریخ این انتخابات جمهوری خواه بوده و هست.
از زمان تشکیل ایالت کانزاس (۱۸۶۱ میلادی) تاکنون تعداد ۴۸ فرماندار داشته که ۳۴ تن از حزب جمهوری خواه، ۱۳ تن از حزب دموکرات و یک تن از حزب عوامگرا (Populist Party) بودند. فرماندار حال حاضر این ایالت که در سال ۲۰۱۹ انتخاب شده دموکرات می باشد ولی همانطور که آمار نشان می دهد در طول تاریخ انتخابات فرمانداری، کانزاس یک ایالت کاملا جمهوری خواه بوده است. یک نکته تاریخی جالب در این انتخابات وجود دارد این است که بعد از استعفای Frederick Lee Hall بعنوان سی و سومین فرماندار، John Berridge McCuish جانشین وی شد و به مدت ۱۱ روز این پست را در اختیار داشت و بعد از آن فرماندار جدید انتخاب و بدین صورت McCuish کوتاه ترین دوره فرمانداری را در کارنامه خود ثبت کرد. فرماندار حال حاضر ایالت کانزاس Laura Kelly از حزب دموکرات می باشد.

نتیجه: با توجه به اینکه از ۳۹ دوره انتخابات برگزار شده ریاست جمهوری در این ایالت، جمهوری خواهان برنده ۳۲ دوره آن شدند و برنده همه ۱۳ دوره انتخابات اخیر آن نیز هستند، از ۳۴ سناتور منتخب در تاریخ این ایالت ۲۹ تن جمهوری خواه و همه سناتورهای منتخب ۸۰ سال اخیر جمهوری خواه بودند، از ۱۲۱ نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا ۸۳ تن جمهوری خواه و در طول تاریخ کاملا برتر بودند و از چهار نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا سه تن جمهوری خواه می باشند و در نهایت با توجه به اینکه فرماندار حال حاضر ایالت دموکرات و با در نظر گرفتن اینکه از ۴۸ فرماندار طول تاریخ این ایالت، ۳۴ تن جمهوری خواه بودند، می توان ایالت کانزاس را یک ایالت با گرایشات شدید جمهوری خواهی دانست. نکته قابل ذکر این است، که در طول تاریخ بطور مثال حد فاصل ۲۰۰۳ الی ۲۰۱۱ دموکرات ها در انتخابات فرمانداری رای آوردند، اما در همان برهه در بقیه انتخابات موفقیتی قابل توجهی کسب نکردند و این یعنی احتمال این وجود دارد که جمهوری خواهان انتخابات پیش روی ریاست جمهوری را طبق روال دهه های اخیر همچنان برنده شوند.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است