گزارشی از اعتراضات به اسید پاشی در تهران و اصفهان


asidpashi1

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر، تجمع اعتراضی توسط جنبش زنان در همبستگی با تجمع مردم اصفهان در اعتراض به اسیدپاشی ها امروز مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

این تجمع با حضور حدود ۲۰۰ تن از فعالان جنبش زنان از ساعت ۱۱ آغاز و تا ساعت ۱۲ و نیم ادامه داشت. در این تجمع شعارهایی همچون:

«اسیدپاشی جنایت، قانونگذار حمایت»،

«ما زنیم انسانیم، شهروند این دیاریم، اما حقی نداریم»

، «آمرین جنایت، مجازات، مجازات»،

«قوانین ضد زن ملغی باید گردد»،

«آلیا، آلیا / خجالت، خجالت»،

از سوی حاضران سرداده شد.
گروه هایی از جنبش زنان با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراض خود را نسبت به طرح هایی که در دستور کار مجلس قرار دارد، اعلام کردند. از جمله نوشته های این پلاکاردها چنین بود:

«قتل های زنجیره ای = اسیدپاشی زنجیره ای» /

«طرح صیانت از حریم حجاب و عفاف، تبعیض آشکار علیه زنان است» /

«طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را از دستور کار مجلس خارج کنید» /

«سخنان ضد زن، بسترسازی خشونت علیه زنان» /

«داعش آنی می کشد، اسیدپاش زجرکش می کند» /

«قوانین ضدزن، بسترسازی خشونت عریان علیه زنان» و…
در این تجمع چندتن از زنان قربانی اسیدپاشی شرکت داشتند که حضورشان نمود بارز خشونت عریان علیه زنان بود.

در ضمن در این تجمع به چندتن از مردان حاضر در تجمع از سوی برخی از نیروهای انتظامی تعرضاتی صورت گرفت. از جمله محمد نوری زاد که مشغول تهیه عکس بود، توسط لباس شخصی های حاضر در تجمع مورد ضرب و شتم قرار گرفت و با ماشین پلیس از محل دور شد. اما برخی دیگر از مردان حاضر که مورد تعرض قرار گرفتند با شعارهای حاضران از جمله «نیروی انتظامی حمایت، حمایت» و نیز «نیروی انتظامی، ولش کن، اسیدپاش دستگیر کن» از دست پلیس رهایی یافتند.
فعالان جنبش زنانی که در این تجمع شرکت داشتند از طیف های مختلف بودند.

همزمان در اجتماعی که جمع زیادی از زنان اصفهانی شرکت داشتند از مسئولان خواسته شده که با مساله اسیدپاشی مقابله و عاملان آن را شناسایی کنند.

بخشی از شعارهای مردم اصفهان در اعلام انزجار نسبت به مساله اسیدپاشی به دختران به شرح زیر است:

“زاینده رود خشک شده. اسیدپاشى مد شده”
نیروی انتظامی، چشمای خواهرم کو؟
روحانی ما امنیت نداریم/ اصفهان شهر ماست، امنیت حق ماست

/ای خواهر قربانی، درقلب ما می‌مانی

/اسیدپاش مزدوره، امنیت از ما دوره./

ای دختر ایرانی، حمایتت می‌کنیم.

این سکوت، حمایت از داعش است/

زاینده‌رود خشک شده، اسیدپاشی مد شده/

امنیت، آزادی، حق مسلم ماست/

سهیلای بی‌گناه، حمایتت می‌کنیم/

ای کم‌تر از داعشی، اسید به ما می‌پاشی /

با حجاب بی حجاب، اسیدپاشی نمی‌خوایم./

صدا سیما بی غیرت، حمایت حمایت

مجمع روحانیون: ریشه اسید پاشی را بخشکانید

 

به گزارش ایسنا، در این جلسه اعلام شد انتظار می‌رود که مسوولان ذیربط جداً مساله را پیگیری و ریشه ی این اقدامات نامشروع و غیر قانونی و غیر انسانی را بخشکانند.

در این جلسه ضمن بررسی اوضاع منطقه در باره ی حضور جریاناتی که به نام اسلام جنایت می‌کنند و با ادعاهای واهی خود حرث و نسل را در منطقه به ‌خطر انداخته‌اند بحث شد و مقابله با این جریان ها وظیفه ی دینی و انسانی دانسته و عنوان شد: آنچه بیشتر موجب تأسف است دامن زدن به اختلافات مذهبی و طائفی است که از جمله هر روز شاهد قربانیان فراوان و بی‌خانمان شدن بسیاری از زنان و مردان هستیم.

همچنین مسأله ی حکم اعدام شیخ نمر روحانی دربند عربستان سعودی نیز مورد توجه قرار گرفت و عنوان شد: علاوه بر ناعادلانه بودن این حکم به نظر می رسد که دست هایی برای دامن زدن به آشوب در منطقه درکارند. بدون تردید اجرای این حکم غیرعادلانه می‌تواند بر آشفتگی اوضاع بیفزاید. انتظار می‌رود که مسوولان ذیربط در عربستان نسبت به لغو حکم و آزادی این روحانی محترم و جلوگیری از درگیری های بیشتر اقدام کنند.

در این جلسه از مقام علمی، جهادی و انقلابی روحانی پارسا و فقیه عالیقدر آیت‌الله آقای حاج سیدمحمد ابطحی‌کاشانی تجلیل شد.

 

 

مشابهت اسیدها در بررسی آزمایشگاهی؛

تایید فرضیه زنجیره‌ای‌بودن اسیدپاشی‌ها

شرق نوشت: پیش از این درباره زنجیره‌ای‌بودن اسیدپاشی به‌صورت چهارزن در اصفهان تردیدهایی وجود داشت اما اکنون آزمایش‌های تخصصی ثابت کرده است حداقل سه‌مورد از این حوادث به‌هم مرتبط هستند. تشابه ظاهری این اسیدپاشی یکی از دلایل موجود است. در تمام این موارد متهم یا متهمان از ساعت هفت تا ۷:۳۰ مرتکب جرم شده‌اند و در تمام موارد زنانی را که راننده خودرو بوده اند هدف قرار داده‌اند اما به‌غیراز شواهد ظاهری، مدارک دیگری نیز به‌دست‌آمده که زنجیره‌ای‌بودن این حوادث را تایید می‌کند. بعد از وقوع اسیدپاشی‌ها نمونه اسید برجامانده روی لباس‌ها و خودرو قربانیان مورد آزمایش قرار گرفت و تایید شد اسیدها مشابه است. نوع و عمق جراحات ایجادشده روی زنان نیز این موضوع را تایید می‌کند. در حال حاضر پلیس فرضیه اسیدپاشی با انگیزه برخورد با بدحجابی را به‌طورکامل مردود می‌داند و تحقیقات خود را روی انتقام‌جویی از زنان و انگیزه‌های شخصی متمرکز کرده است. در این میان، از چهارمظنون بازداشت‌شده یکی از آنها بیش از دیگران در مظان قرار دارد اما هنوز بازجویی‌ها از او به نتیجه نرسیده و مشخص نشده است آیا عامل اسیدپاشی‌های اخیر همان فردی است که در سال۹۰ نیز روی صورت زنی به نام «الف» اسید پاشیده بود یا خیر؟

یکی از گره‌های اصلی این است که هیچ‌کس چهره موتورسوار اسیدپاش را به‌طورکامل ندیده است. این فرد از کلاه‌کاسکت استفاده می‌کرد و از طرفی چون قربانیان را به‌طور ناگهانی مورد هجوم قرار می‌داد آنها از شناسایی این مرد ناتوان هستند. شاهدان عینی حوادث نیز چهره متهم را ندیده‌اند. یکی از آنها که در فروشگاه روسری کار می‌کند، به خبرنگار ما گفت: «وقتی صدای جیغ را شنیدم از مغازه بیرون دویدم، آن لحظه فقط صدای موتور را شنیدم اما چهره اسیدپاش را ندیدم.»یک راننده اتوبوس که شاهد اسیدپاشی بوده نیز گفت: «آن زن به حدی داد و فریاد می‌کرد که همه متوجه او بودند و کسی به این موضوع توجه نداشت که اسیدپاش را ببیند و مشخصات او را به‌خاطر بسپارد.»با این وجود سرنخ‌هایی از این حوادث به‌دست‌آمده و پلیس امیدوار است به‌زودی متهم را به مردم معرفی کند. ضمن اینکه مناطق حساس و محدوده وقوع حملات تحت پوشش نیروی انتظامی درآمده است. این در حالی است که هنوز زنان اصفهانی در وحشت به‌سر می‌برند و بازار شایعات نیز داغ است به‌گونه‌ای که هرروز خبر وقوع حادثه‌ای مشابه در شهر می‌پیچد. پلیس این شایعات را پیگیری کرده و به این نتیجه رسیده که بخشی از آنها به دلیل شوخی نامناسب پسران موتورسواری است که با استفاده از آب‌معدنی تظاهر به اسیدپاشی می‌کنند. روح‌الله جمعه‌ای، رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی وزارت کشور نیز ادعای برخی رسانه‌ها مبنی‌بر افزایش قربانیان اسیدپاشی در اصفهان را کذب دانست و گفت: «مردم و رسانه‌ها اخبار صحیح را از مراجع ذی‌صلاح دریافت کنند.»

وی ادامه داد: «رسانه‌هایی که این اخبار واهی را نشر دادند، مدعی شده بودند دیگربار دختری جوان در اصفهان مورد اسیدپاشی قرار گرفته و پس از چندساعت فوت شده که این اخبار دروغ است.

»در شرایطی که تحقیقات تخصصی برای شناسایی عامل یا عاملان این حادثه ادامه دارد، مسوولان دستگاه قضایی اعلام کرده‌اند با متهمان برخوردی شدید خواهد شد. خسروی‌وفا، رییس کل دادگستری استان اصفهان اسیدپاشی را اقدامی «غیراخلاقی و غیرانسانی» دانست و گفت: «با قربانیان این حوادث ابراز همدردی می‌کنیم و به‌شدت پیگیر این مساله هستیم.»
وی افزود: «دادگستری اصفهان به‌محض اطلاع از وقوع این جرم کارگروهی را تشکیل داد که در آن نیروهای اطلاعاتی و انتظامی حضور جدی پیدا کردند و تا شناسایی همه متهمان و رسیدن به نتیجه نهایی به کار ادامه می‌دهند.»

وی ادامه داد: «این کارگروه؛ هر روز در ساعت معینی تشکیل جلسه می‪دهد و اقدامات نیروهای انتظامی و اطلاعاتی توسط دادستان بررسی می‌شود. هر روز نیز دستور لازم از طرف دادستان به افسران پرونده ارایه می‌شود و امیدواریم که با اقدامات بسیار خوبی که در این کارگروه شکل گرفته به سرعت شاهد به‌نتیجه‌رسیدن پرونده باشیم.» رییس‌کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به جدیت موضوع اسیدپاشی، گفت: «با توجه به اهمیت این موضوع، دادستان کل کشور ابلاغ ویژه‪ای به دادستان اصفهان داده و با جدیت کامل همه‌وقت خود را مصروف این پرونده می‌کند.» خسروی وفا با بیان اینکه «متاسفانه برخی افراد در حال دامن‌زدن به شایعات هستند»، اضافه کرد: «برخی عنوان می‪کنند که افراد قربانی دارای پوشش و حجاب مناسب نبودند، اما اصلا این گفته‌ها مورد تایید نیست. اتفاقا یکی از قربانیان این حوادث از خانواده‪ای کاملا مذهبی بوده که پدرش سابقه حضور در جبهه را دارد.» وی با رد اخبار و شایعاتی که در فضای مجازی منتشر شده، اضافه کرد: «متاسفانه بسیاری از رسانه‪های غربی به‌دنبال این هستند که فضای جامعه را ملتهب و احساسات خانم‪ها را تحریک کنند، اما هیچ‌کدام از اخباری که از سوی این شبکه‪ها و رسانه‌های بیگانه منتشر می‌شود، مورد تایید دادگستری استان اصفهان نیست.» خسروی وفا اصفهان ادامه داد: «من به‌عنوان رییس دادگستری و با همکاری نیروهای امنیتی و انتظامی به وظیفه خود عمل می‪کنیم و ابدا احساس نگرانی و عدم‌امنیت وجود ندارد.» رییس‌کل دادگستری استان اصفهان خاطرنشان کرد: «قول می‪دهم با جدیت کامل و با تلاش‪های شبانه‌روزی موضوع اسیدپاشی را دنبال کنیم و به‌محض دستگیری متهم یا متهمان و با توجه به اینکه از هم‌اکنون بهترین قضات خود را مامور رسیدگی به این پرونده کرده‪ایم، در کوتاه‌ترین زمان حکم قاطعی در این مورد صادر کنیم.» وی اضافه کرد: «حکم قاطعی برای متهمان صادر می‪شود تا هم برای مجرم و هم مجرمان درس عبرت شود. قول می‪دهم دادگستری با برنامه‌ریزی دقیقی که دارد به‌محض شناسایی متهمان برخوردی به‌شدت قاطع و بدون سر سوزنی اغماض صورت گیرد. رییس‌کل دادگستری استان اصفهان تصریح کرد: «به‌سرعت به این پرونده رسیدگی و متهمان را به اشد مجازات محکوم می‌کنیم و آن را به اطلاع مردم خواهیم رساند.» حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری نیز دیروز با بیان اینکه «نیروی انتظامی و دستگاه‌های ذی‌ربط به‌دنبال شناسایی عاملان اسیدپاشی در اصفهان هستند، گفت: متاسفانه این عمل اقدامی خرابکارانه و تروریستی است.»

وزیر دادگستری خاطر نشان کرد: «ما خیلی نگران این موضوع هستیم و امیدواریم عاملان آن شناسایی شوند و به مجازات برسند. همه مسوولان و دست‌اندرکاران با تمام قدرت و انگیزه در تلاش هستند تا این افراد را شناسایی کنند و همچنین امیدوارم دیگر اجازه بروز چنین حوادثی را ندهیم.»

خبر اسیدپاشی بر توریست‌ها نیز اثر گذاشته است. کارمند یکی از هتل‌های اصفهان در این‌باره به خبرنگار ما گفت: «روزهای اول مسافران خارجی از ما می‌پرسیدند اگر روسری‌شان عقب برود واقعا روی صورت آنها اسید می‌پاشند ما هم توضیح می‌دادیم اینطور نیست و اخبار صحت ندارد ما با اینکه وظیفه نداریم با هر تور که البته لیدر خودش را دارد یکی از کارمندان را راهی می‌کنیم تا مسافران احساس آرامش کنند و اکنون وضع بهتر شده است.»مردی که در نقش‌جهان مغازه ترمه‌فروشی دارد نیز به خبرنگار ما گفت: «قبل از این حوادث کار رونق گرفته و فروش ما حدود پنج‌برابر شده بود البته هنوز هم این روند ادامه دارد اما به‌نظر من کسانی که این کار را می‌کنند می‌خواهند اصفهان از رونق بیفتد.»بنابراین گزارش تحقیقات پلیس از مظنونان دستگیرشده در حالی ادامه دارد که تلاش برای شناسایی مظنونان تازه و بازداشت آنها نیز در جریان است.

 

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است