کیت‌ تشخیص و واکسن ایرانی در راه است/ از تلاش برای توسعه واکسن کرونا تا تولید کیت‌های تشخیص


دانشگاه | علم، فناوری و دانش بنیان
دانش‌بنیان‌ها در مبارزه با کرونا/۳

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه بیولوژیکی موفق به توسعه دو نوع کیت تشخیص کرونا شده است و در حال مطالعه روی توسعه واکسنی برای درمان این بیماری است.
به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور دست به اقدامات مؤثری برای مقابله و درمان با این بیماری عفونی زده است. طرح تولید واکسن پپتیدی نوترکیب و کیت ستونی استخراج RNA ویروسی تنها گوشه‌ای از اقدامات این شرکت است.

کرونا را بلاک کنید!

این شرکت به طور همزمان روی تحقیق و طراحی سه واکسن پپتیدی نوترکیب علیه ویروس کووید-۱۹ کار می‌کند و برای این کار سرمایه‌گذاری خصوصی نیز جذب کرده است. یکی از این طرح‌ها ساخت واکسنی برای درمان بیماری ناشی از ویروس کروناست.

ویروس کرونا پروتئینی به نام «پروتئین اسپاک» در سطح خود دارد که به گیرنده‌های آنزیم آنژیوتانسین (نوعی پیش‌ساز هورمونی) متصل شده و وارد سلول هدف می‌شود. این امر بدین معناست که برای جلوگیری از ورود ویروس به سلول باید پروتئین اسپاک آن را بلاک کرد تا قادر به اتصال به گیرنده‌ها نباشد. برای مسدود کردن پروتئین اسپاک ویروس راه‌های مختلفی وجود دارد، این شرکت دانش‌بنیان در حال مطالعه روی نقاط حساس ویروس کرونا و پیدا کردن بهترین راه برای مسدود کردن پروتئین اسپاک است.

نقاهتگاه کرونایی ایران‌مال

تشخیص کرونا با استفاده از ژنوم ویروس

طرح تولید و بهینه‌سازی کیت ستونی استخراج RNA ویروسی از دیگر اقدامات این شرکت است. این کیت می‌تواند ژنوم ویروس کرونا را استخراج کند و تشخیص دهد که فرد مبتلا به این بیماری عفونی است یا خیر. استخراج ژنوم ویروس نخستین مرحله در تشخیص مولکولی ویروس به شمار می‌رود. برای استخراج ژنوم به نمونه‌ای از آب دهان فرد مشکوک نیاز است تا RNA ویروس استخراج شود.

این کیت می‌تواند طی ۲۵ دقیقه تشخیص دهد که نمونه حاوی ویروس کروناست یا خیر. کیت ستونی استخراج RNA در دو حجم ۵۰ و ۱۰۰ واکنشی آماده عرضه به بازار است. شرکت دانش‌بنیان سازنده این کیت توانایی تهیه این محصول تا ۵۰ هزار واکنش را دارد.

کشف واکسن کرونا

تشخیص کرونا از طریق غلظت آنتی‌بادی‌ها

تولید کیت سریع سرولوژیک برای تشخیص آنتی‌بادی علیه کرونا از دیگر طرح‌های این شرکت دانش‌بنیان است. سیستم ایمنی بدن انسان برای مبارزه با عوامل بیماری‌زا پروتئین‌هایی از دسته ایمنوگلوبولین‌ها تولید می‌کند. ایمونوگلوبولین‌ها دسته‌ای از مولکول‌های زیستی در سیستم ایمنی بدن هستند و برای مبارزه با آنتی‌ژن‌ها و پادگن‌ها (ترکیباتی که بعد از ورود به بدن باعث واکنش سیستم ایمنی می‌شوند) ترشح می‌شوند. در بیماری ناشی از ویروس کرونا سیستم ایمنی بدن در پنج روز اول پروتئین‌ IGM را به مقدار زیاد تولید می‌کند و در ۱۵ روز اول نیز میزان تولید پروتئینی به نام IGU را افزایش می‌دهد.

افزایش غلظت این پروتئین‌ها باعث ایجاد ایمنی بدن در برابر ویروس کووید-۱۹ شده و بیمار از علائم سخت در امان می‌ماند. بنابراین می‌تواند با اندازه‌گیری میزان غلظت این پروتئین‌ها در بدن فرد مشکوک، تشخیص داد که فرد مبتلا به کروناست یا خیر. اگر غلظت پروتئین IGM بالا باشد، یعنی فرد مبتلا به ویروس کروناست، اگر غلظت ‌پروتئین‌های IGM و IGU در فرد بالا باشد، بدین معناست که بدن در مرحله ایجاد ایمنی قرار دارد، اگر غلظت پروتئین IGU بالا باشد نیز یعنی ایمنی بدن به طور قطع ایجاد شده است. از کیت سرولوژیک تشخیص آنتی‌بادی علیه کرونا می‌توان تأیید کسب ایمنی بدن و قرنطینه کردن فرد استفاده کرد.

تولید محلول و ژل ضدعفونی‌کننده

این شرکت برای تهیه فرمولاسیون و تولید محلول، امولسیون و ژل ضدعفونی دست و سطوح سرمایه‌گذاری خصوصی انجام داده است. این محصولات بر پایه الکل (اتاتول یا ایزوپروپانول) ۷۰ درصد تهیه می‌شوند.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است