«کتاب‌فروشی در ایران کار عبثی است»


یک خبرنگار پس از گفت‌وگو با صاحبان کتاب‌فروشی‌ها به این نتیجه رسیده که “کتاب‌فروشی در ایران کار عبثی است”. مدیران بزرگترین کتاب‌فروشی‌ها تهران، شمارگان ۲۰۰ نسخه‌ای کتاب‌ها را نمونه‌ای خوب از وضع بازار کتاب می‌دانند.

براساس گزارشی که خبرگزاری ایسنا منتشر کرده، بیشتر مدیران کتابفروشی‌های بزرگ تهران در محدوده خیابان انقلاب، که بزرگترین بورس کتاب در ایران محسوب می‌شود، از وضع کتابخوانی ناراضی هستند. صاحب یک کتابفروشی گفته که روزانه حدود ۶۰ کتاب می‌فروشند.

برخی از فروشندگان حتی گفته‌اند که “از وضع کتابخوانی جامعه مایوس شده‌اند”. یک کتاب‌فروش در فروشگاه خوارزمی به شمارگان ۲۰۰ نسخه‌ای کتاب اشاره کرده و میزان شمارگان پایین کتاب را نمونه‌ای از حال و روز بازار کتاب و میزان کتابخوانی مردم معرفی کرده است.

مدیر فروشگاه کتاب آگاه هم با “اسفناک خواندن وضع کتاب” بهترین دوره فروش کتاب را به قبل از سال‌های ۸۰ مربوط دانسته است. او هم با اشاره به شمارگان ۳۰۰ نسخه‌ای کتاب‌ها دلیل اصلا بی‌رونقی بازار کتاب را نه تنها مسائل اقتصادی بلکه مربوط به “فرهنگ کتابخوانی” می‌داند.

یکی از کتاب‌فروش‌های روزبهان گفته تعداد کتاب‌خوان‌ها آن‌قدر کم است که ما مشتری‌های‌مان را به چهره می‌شناسیم. او همچنین میزان فروش روزانه این فروشگاه را بین ۳۰ تا ۵۰ جلد کتاب در روز عنوان کرده است.

در کتاب‌فروشی دولتی امیرکبیر فروشنده به فضای خلوت فروشگاه اشاره کرده و از گزارشگر خواسته که خودش وضعیت را ببیند.

کتاب‌فروشی نیل هم که برخی از کتاب‌های شعر را با تخفیف می‌فروشد، به گفته فروشنده‌اش، میزان فروش روزانه کتابش بین ۲۰ تا ۳۰ جلد در روز است.

یک دستفروش کتاب گفته دو روز است که تنها دو کتاب فروخته، چرا که کتاب‌هایش متعلق به کتابخانه شخصی‌اش بوده و به گفته او مراجعه‌کنندگانش دنبال کتاب‌های غیرمجاز هستند.

بیشتر بخوانید: ادامه کاهش تیراژ و افزایش قیمت کتاب در سال ۹۳

صاحب فروشگاه کتاب طهوری گفته که در چهار پنج سال گذشته پنج کارمند داشته اما در حال حاضر فقط یک نفر دیگر در این کتاب‌فروشی کار می‌کند.

عده‌ای می‌گویند کتاب نخواندن مردم سبب یأس عمومی در بین نویسندگان، اهل فرهنگ و حتی کتاب‌فروشان شده است.

بازار کتاب و کتابخوانی به اعتقاد اغلب فروشندگان و اهل فن این رشته در دهه‌ی ۶۰ میلادی رونق داشته است. همچنین در فاصله سال‌های ۷۰ تا ۸۰ شمسی هم فروشندگان شاهد رونق دوباره بازار کتاب برای مدت کوتاهی بوده‌اند اما این موج هم دوام چندانی نداشته است.

برخی فروشندگان می‌گویند “مادیات زدگی” سبب شده تا مردم برای آگاهی و کتاب ارزش قائل نشوند و عده‌ای هم معتقدند “پول” برای مردم ارزش بیشتری از تفکر دارد و البته عده‌ای هم کتاب نمی‌خوانند تا “ذهنشان درگیر نشود”.

DW

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است