چرا تندروهای ایران از توافق هسته ای می هراسند؟ صادق زیباکلام


taeb

صادق زیباکلام  استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در تازه ترین مقاله خود در نشریه امریکایی “پولیتیکو” برای یافتن پاسخ چرایی مخالفت تندروها در ایران با توافق هسته ای به بیان استدلالات خود پرداخته است.

به گزارش خرداد، صادق زیباکلام با اشاره به این موضوع که تندروهای ایران به دلیل هراس از به حاشیه رانده شدن اندیشه ضدیت با امریکا از توافق هسته ای احتمالی میان ایران و ۱+۵ بیم دارند می نویسد:”توافق هسته ای میان ایران و امریکا تغییری تاریخی در سیاست ها خواهد بود. این تغییر بیش از آن که برای امریکایی ها مهم باشد برای ایرانیان مهم تر خواهد بود. در صورتی که توافق هسته ای تا پایان هفته آینده انجام شود این موضوع به شدت بر ایدئولوژی ضدیت با امریکا لطمه خواهد زد. تندروها در ایران تا به امروز از ایدئولوژی ضد امریکایی به عنوان ابزاری مشروع استفاده می کردند. برای بیش از سه دهه در ایران هر آنچه به امریکا مربوط می شد به عنوان خیانت محسوب می شد و هر کسی که به لحاظ سیاسی به این جرم متهم می شد مورد برخورد قرار می گرفت.”

زیباکلام در ادامه با اشاره به این که در طول سالیان گذشته هر آنچه که روی داده تقصیرش بر گردن امریکا انداخته شده می نویسد:”حمله صدام حسین علیه ایران در سال ۱۹۸۰ میلادی و پس از آن جنگ هشت ساله میان ایران و عراق، به شهادت رساتندن بیش از ۴۰۰ زائر ایرانی در مکه در سال ۱۹۸۶، سقوط قیمت نفت در اواخر دهه ۸۰ میلادی، به شهادت رساندن مقام های انقلابی ایران توسط منافقین و هر آنچهخ روی داده بود تقصیرش گردن امریکا بود و مردم نیز رسالت داشتند تا علیه امریکای متجاوز مبارزه کنند.”

زیباکلام از موقعیت ایجاد شده کنونی برای مذاکره ایران و اغمریکا به عنوان نقطه عطف تاریخی یاد کرده و می نویسد:”اکنون برای نخستین بار فرصت مذاکره علنی میان تهران و واشنگتن ایجاد شده است. این موضوع سبب شده تا طرفین به توافق نزدیک تر شوند. در این صورت مسیر برای همکاری دو کشور در منطقه از جمله در سوریه، عراق و افغانستان و حتی لبنان هموار خواهد شد. در صورت شکست مذاکرات اما نتیجه معکوس به بار خواهد آمد و تندورها دست بالا را پیدا خواهند کرد و ما به همان جایی بازخواهیم گشت که پیش تر بودیم.”

کلمه

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است