پیشنهاد جعفر پناهی:‌ رفراندوم یا تظاهرات آزاد


اسکرین شات از ایستاگرام جعفر پناهی

آقای پناهی با مطرح کردن این درخواست در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت که «از میدان انقلاب به طرف میدان فردوسى مى‌رفتم. هزاران بسیجى موتورسوار، نیروى انتظامى، نیروهاى ضدشورش ……با تجهیزات کامل بین میدان تا چهار راه ولیعصر دیده مى‌شدند».

این کارگردان مشهور سینما با طرح این پرسش که «این لشگرکشى و این همه ترس از تظاهرات براى چیست» افزود که «آیا براى امنیت است؟ بیشتر، حس اشغال به دست نیروهاى بیگانه می‌کردم تا امنیت».

جعفر پناهی اضافه کرد: «اگر یک نظام سیاسى، پایگاه مردمى داشته باشد، لشگرکشى و کشتار نمى‌کند. ترس با لشکرکشى آشکار مى‌شود که خود به خود معنى آن فاقد پایگاه مردمى است».

وی بدون اشاره به نام خاصی٬ خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران نوشته است: «اگر معتقد به پایگاه مردمى هستید اجازه رفراندم بدهید…مسالمت آمیز ترین راه ، رفراندم است».

آقای پناهی اضافه کرد که «اگر رفراندم خرج دارد و بودجه‌اش را ندارید٬ بدون آنکه لشگرکشى کنید اجازه بدهید فقط یک روز طرفداران حکومت و یک روز دیگر هم بقیه آزادانه و بدون بگیر و ببند تظاهرات کنند».

این کارگردان سینما نوشت: در صورت برگزاری تظاهرات آزاد٬ «حتى خون از دماغ کسى بیرون نخواهد آمد» و مقام‌های کشور نیز می‌توانند درباره میزان پایگاه مردمی نظام جمهوری اسلامی٬ «قضاوت» کنند.

وی همچنین به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران اطمینان داد که «ملت به نتیجه {رفراندوم}احترام خواهند گذاشت» و از آنها پرسیده که «شما چطور؟».

در روزهای اخیر و در ادامه اعتراض‌ها در چندین شهر ایران، شماری از هنرمندان داخل کشور از حق شهروندان برای انجام اعتراضات مسالمت‌آمیز حمایت کرده و خواستار پرهیز از سرکوب و خشونت شده‌اند. گروهی از هنرمندان ایرانی در خارج نیز حمایت خود از معترضان را ابراز کرده‌اند.

در ایران، ترانه علیدوستی، بازیگر سینما،‌تلویزیون و تئاتر، از نیروهای امنیتی و انتظامی خواسته است از «برخورد فیزیکی» با معترضان خودداری کنند.

مهناز افشار، بازیگر سینما و تئاتر، نیز توئیت کرده است: این صدای مردم معترض است و جواب صدای اعتراضشان باتوم و گاز اشک آور نیست.

همچنین تهمینه میلانی، نویسنده و کارگردان به‌نام ایرانی، ضمن ابراز مخالفت با «تخریب و خشونت»٬ تاکید کرد «باور دارم بی‌شک این صحنه حاصل دخالت و نقشه دشمن نیست».

علیرضا عصار٬ خواننده و آهنگساز نیز روز ۱۱ دی ماه در جریان کنسرتش در تهران، گفت که «خیلی از ما موافق برخی اتفاقات نیستیم؛ مانند شیشه شکستن… اما حق با مردم است… مسئولان در هر سمتی هستند دقت کنند که این مردم حقیقتا شایستگیشان بیشتر از این حرف‌هاست که در کشوری با این همه ثروت، این‌قدر سخت زندگی کنند».

در خارج از ایران نیز گوگوش٬ فرامرز اصلانی٬ هاتف و منصور، خواننده٬ شیرین نشاط٬ کارگردان و رضا دقتی، عکاس، از اعتراض‌های در ایران حمایت کرده‌اند.

اینستاگرام و سایت های خبری/ب.ب/ب.ک.
تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است