پیشنهادات سه استاد خوزستانی به روحانی برای مقابله با ریزگردها


rizgard-khoozestan
جرس:
سه تن از اساتید خوزستانی در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهور پیشنهاداتی را برای حل بحران ریزگردها که زندگی در استان خوزستان را مختل کرده است، ارائه کرده‌اند.

این پیشنهادات که شامل ۲۰ مورد اقدامات آنی و ۱۰ مورد اقدامات راهبردی است از سوی برات قبادیان، استاد دانشگاه تربیت مدرس و مشاورمعاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، بابک مختاری، دانشیار دانشگاه شهید چمران اهواز و رییس پارک علم و فناوری خوزستان و علیرضا زراسوندی، استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رییس بنیاد ملی نخبگان استان خوزستان ارائه شده است.

به گزارش افتاب در متن این نامه خطاب به روحانی آمده است: همانگونه که مستحضر هستید، فراگیر شدن پدیده گرد و غبار در استان خوزستان و گسترش این پدیده به سایر استان‌های غربی، جنوبی و حتی مرکزی، با افزایش نگرانی­های موجود و بی پاسخ ماندن مطالبات به حق مردم در سال­های گذشته، زمینه ساز شروع و گسترش اعتراضات مدنی مردم در خوزستان شده است. این بحران که منشاء داخلی و خارجی دارد به یقین نتیجه سال­ها بی توجهی به توسعه پایدار در ایران و کشورهای همسایه بوده­است و در دراز مدت با گسترش بیشتر به قسمت­های غربی، جنوبی و مرکزی کشور، ایران را به بیابان تبدیل خواهد نمود. در کنار این پدیده، مردم با سونامی بیماری­های تنفسی و انواع سرطان نیز روبرو خواهند شد. جناب رئیس­جمهور، اگر به هشدارهای ده سال پیش متخصصان توجه می شد، شاید امروز نوشتن این نامه ضرورتی نداشت اما متاسفانه اکنون که شرایط به مراتب بحرانی­تر از دهه پیشین شده است؛ اگر این بی توجهی ادامه یابد محتمل است که کمتر از ۵۰ سال آینده، ایران با قدمت ۷ هزار ساله به کویری لم یزرع تبدیل شود. لذا اینجانبان نویسندگان این نامه، پیشنهادهای زیر که اجماع نظرات کارشناسی گروهی از متخصصان این حوزه است را در جلسه هیات دولت به صورت ویژه خوستاریم. در ضمن به استحضار حضرتعالی می رسانیم که آمادگی کامل خود را برای همه گونه همکاری با دولت محترم برای حل این بحران بزرگ به صورت دائمی و پایدار اعلام می داریم.

الف- اقدامات آنی
۱- تشکیل ستاد ویژه و دائمی در استان­های درگیر به ریاست استاندار و دبیری یکی از متخصصان و اعطای اختیارات شورای تامین استان در حوزه مسایل مرتبط با این بحران به این ستاد.
۲- دادن اختیار تام به استانداران مناطق درگیر بحران برای تصمیم گیری در شرایط اضطراری.
۳- تقویت مرکز منطقه­ای پژوهشی ریزگردها در دانشگاه شهید چمران اهواز به عنوان اصلی­ترین بازوی کارشناسی و علمی حوزه اجرایی.
۴- اطلاع رسانی علمی، دقیق و شفاف در مورد آثار و عواقب این بحران برای ساکنان مناطق درگیر بحران.
۵- تثبیت کانون­های داخلی با رهاسازی آب سدها و استفاده از سایر روش­های تثبیت از جمله تثبیت بیولوژیک، شیمیایی و مالچ پاشی.
۶- تامین بودجه لازم برای ایجاد کمربند سبز حاشیه شهرهای درگیر بحران.
۷- تجهیز هلال احمر استان­های درگیر بحران ریزگرد با اقلام بهداشتی مرتبط و توزیع ماسک­های استاندارد و شیر رایگان در ایام بحرانی.
۸- فراهم آوردن زیرساخت­های قوی دولت و شهر الکترونیک و افزایش پهنای باند اینترنت برای کاهش حضور مردم در مکان­های عمومی و اداری.
۹- کمک ویژه به دانشگاه­ها و مراکز آموزشی برای تقویت زیرساخت­های آموزش الکترونیک در راستای جلوگیری از افت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان استان­های درگیر به واسطه تعطیلی­های متعدد.
۱۰- تقویت ایستگاه­های پایش وضعیت جوی و نیز سیستم­های پیش آگاهی هشدار دهنده مناطق درگیر بحران.
۱۱- تقویت سیستم­های ناوبری فرودگاه­های مناطق درگیر بحران.
۱۲- ترمیم حقوق ساکنین مناطق درگیر بحران با توجه به افزایش شدید هزینه­های مرتبط با این بحران.
۱۳- پرداخت خسارات ناشی از این پدیده به کشاورزان، صنعتگران و سایر اقشار، به ویژه مشاغل آزاد.
۱۴- کاهش تعرفه آب و برق مناطق درگیر بحران.
۱۵-تقویت زیرساخت­های بیمارستانی ویژه برای بیماران تنفسی و بیماران خاص.
۱۶- فراهم آوردن شرایط بهداشتی- درمانی رایگان یا با حداقل تعرفه برای بیماران مبتلا به بیماری­های با منشاءآلودگی هوا.
۱۷- کنترل کانون­های بحران و مراکز انتشار ریزگردها با استفاده از کاشت سریع گونه­های گیاهی مقاوم به کم آبی و سریع الرشد که کاربردهای اقتصادی به منظور تولید سوخت­های پاک بیولوژیک را نیزا دارا می باشند.
۱۸- استفاده از تکنیک­های استحصال آب و ایجاد ریز حوضه­های جمع آوری و نگهداری آب و خاک در ارتفاعات.
۱۹-مهار سیلاب­های فصلی و استفاده از روش نفوذ عمقی و پخش سیلاب و کاشت گیاهان همیشه سبز مقاوم به خشکی و گیاهان مرتعی در کانون­های شروع ریزگردها با کاربردهای دوگانه اقتصادی و حفظ پوشش خاک.
۲۰-شناسایی سریع کانون­های بالفعل و بالقوه شروع ریزگرد و مهار فوری حاشیه­های آن از طریق مالچ پاشی و جنگل­کاری مصنوعی توسط نیروهای مردمی بومی، نیروی مقاومت بسیج و سپاه و ارتش بصورت ضربتی.
ب- اقدامات راهبردی
۱- ایجاد پست معاونت ریاست جمهوری در امور بیابان­زدایی برای نجات تمدن ۷ هزار ساله ایران یا ایجاد پست قائم مقام معاون سازمان حفاظت محیط زیست در امور ریزگردها و بیابان­زدایی و اعطای اختیارات کامل ریاست جهموری یا معاون رییس جمهور در این حوزه به این پست.
۲- استقرار این معاونت یا قائم مقام در بحرانی­ترین کانون بیابان­زایی کشور.
۳- تجدید نظر اساسی در همه پروژه­های سدسازی و مدیریت منابع آب.
۴- جلوگیری از اجرای پروژه­های انتقال آب بین­حوزه­ای.
۵- تجدید نظر اساسی در راهبردهای توسعه بخش کشاورزی و تغییر الگوی کشت.
۶- افزایش حقابه تالاب­ها و در اولویت قرار گرفتن این مساله نسبت به حقابه صنعتی.
۷- بازنگری مطالعات زیست محیطی همه پروژه­های کلان در حال اجرای کشور توسط گروه­های پژوهشی دانشگاهی و سازمان­های مردم نهاد پژوهشی زیست محیطی و همچنین واگذاری مطالعات زیست محیطی طرح­های جدید به این گروه­ها.
۸- تشکیل کمیته بحران بیابان­زایی و خشکسالی در شورای امنیت ملی.
۹- تعیین ردیف بودجه سنواتی برای مهار ریزگردها و بیابان­زدایی و توجه ویژه به این مساله در تدوین برنامه ششم توسعه.
۱۰- رایزنی فعالانه با کشورهای عراق، عربستان سعودی و سوریه برای تثبیت کانون­های فعال در این کشورها.
در پایان دوام توفیقات حضرتعالی را در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم شریف ایران از خداوند متعال خواستاریم.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است