پیام آقای عباس امیرانتظام به مناسبت فرارسیدن روزجهانی حقوق بشر


و برگزاری مراسم نامگذاری سالانه “نهال آزادی” در شهر کلن، دسامبر ۲۰۱۴ (آذر ۱٣۹٣)

یاران و هموطنان عزیز!
با سلامی به بلندای کهکشان و گرمی آفتاب، دست یکایک شما را از فرسنگها راه دور صمیمانه می‌فشارم و از همگی به خاطر تقبل زحمات زیاد که منجر به حضور دلگرم کننده‌تان در این مراسم ارزشمند و به یادماندنی گردیده، صادقانه سپاسگزاری می‌نمایم.
شما عزیزان پایه‌گذار سنتی با شکوه و ماندگار در تاریخ گشته‌اید که بدون شک در حفظ و تقویت حافظه تاریخی نسل‌های آینده بس تاثیرگذار و آموزنده خواهد بود: نامگذاری سالانه درخت آزادی، در آن پارک زیبا در شهر کلن، به رسم یادبود و با هدف یادآوری تلاش و زحماتی که زنان و مردان بزرگی در برهه‌هایی خاص از تاریخ در راه اعتلای جوامع بشری متحمل گردیده‌اند تاثیری مثبت و ارزنده در شکل گیری آینده جامعه از خود به جای می‌گذارد!
این بار قرعه طلایی و غرورآفرین به نام این خدمتگزار کوچک وطن اصابت کرده است. آن هم تقریباً همزمان با فرارسیدن سی و ششمین سالروز دستگیری غیرقانونی من در آذرماه ۱٣۵٨ که تبعات آن تا به امروز همچنان ادامه یافته است.
شما عزیزان چه یادبودی را می‌توانید برای من در نظر بگیرید که ارزنده‌تر و نفیس‌تر از گذاردن نام کوچک من در جوار بزرگ نامدارانی چون دکتر محمد مصدق و سایر زنان و مردان بزرگ تاریخ جهان باشد؟
برای اقدامی چنین غرورآفرین از یکایک شما سپاسگزاری می‌نمایم و می‌دانم به رغم گرفتاری‌ها و مشغله سنگین روزانه‌تان تلاش کرده‌اید تا زمان مناسبی را وقف تدارک این رسم به یادماندنی نمایید. باید اذعان کنم شادی و غروری را که من در لحظه نگارش خطوط این پیام در دل احساس می‌کنم قابل توصیف نیست. شما بانیان این سرخوشی هستید و آرزو ‌میکنم می‌توانستم لحظه‌ای چشمانم را ببندم و وقتی آنها را می‌گشایم خود را در میان شما بیابم. شمایی که قلبتان جز برای سربلندی ایران و ایرانی نمی‌تپد، شمایی که می‌توانید هر یک در این مقطع حساس از تحولات داخلی و جهانی در تاریخ‌سازی کشورمان سهم بسزایی داشته باشید.
امیدوارم به یاری پروردگار عمری بر من باقی باشد تا در روزی نه چندان دور در زیر سقف آبی آسمان کشورمان یکایک شما را در آغوش گرفته و به طور حضوری از تلاشهایتان سپاسگزاری نمایم. روزی که همگی شاهد اعتلای فرهنگی، علمی، و انسانی جامعه‌مان باشیم، روزی که شاهد وقوع صلح و آرامشی پایدار، نه تنها در کشور و منطقه، بلکه در تمامی نقاط بحران‌زده جهان باشیم، شاهد روزی باشیم که بی عدالتی جهانی کم رنگ تر و تلاشها جهت رسیدن به تعالی انسانی پررنگ‌تر گردند و خیلی روزهای دیگر با افقی روشن‌تر…
با سپاسی دیگر بار، سلامت، آرامش و توفیق همگی شما هموطنان عزیزم را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم. به این امید که فرداهایتان پیروزتر و راهتان پر رهروتر از دیروزتان باشد.

با ارادت و احترام عباس امیرانتظام
۱۹ آذر ۱٣۹٣ / ۹ دسامبر ۲۰۱۴
***

بیانیه خانه همبستگی مهر
فرخنده باد ده دسامبر روز جهانی حقوق بشر
در آستانه برگزاری گردهمایی‌های روز جهانی حقوق بشر تلاش‌های خستگی‌ناپذیر پیشتازان مبارزه برای حقوق بشر را، در هر جای جهان، به ویژه کار دشوار این تلاش‌گران را در سرزمین ما ایران ارج می‌نهیم و یک بار دیگر هم‌پیمانی خود را با آن‌ها اعلام می‌کنیم.
پس از تغییرات سیاسی در سال ۹۲ در ایران و شروع کار دولت جدید بسیاری از مردم ایران امیدوار بودند که در رعایت حقوق شهروندی در ایران بهبود صورت گیرد. اما این امید هر روز بیشتر در همه پهنه‌های اجتماعی به یأس بدل گردید.
نیروهای مرتجع که در باندهای آشکار و پنهان در حاکمیت ایران حضور دارند و قدرتمند هستند آشکارا وارد مرحله‌ای تهاجمی‌تر در نقض حقوق شهروندان ایران شده‌اند.
افزایش آمار اعدام‌ها، فشارهای گسترده‌تر به اقلیت‌های دینی و مردمی، تهاجم به جامعه دراویش ایران، بی‌رحمی غیرقابل تصور حتا درباره دگراندیشان شیعه، فشارهای گسترده به مطبوعات و دستگیری خبرنگاران، حمله به جوانان به بهانه‌های گوناگون و بی‌شرمانه‌تر از همه آن‌ها حمله به زنان در خیابان‌های کشور و اسیدپاشی به چهره آن‌ها بیلان کار حاکمیتی است که خود را جمهوری اسلامی می‌نامد و بدان افتخار می‌کند.
برای ما تردیدی وجود ندارد وقتی که نمایندگان حاکمیت دینی ایران در دستگاه قضایی کشور، در دستگاه‌های امنیتی و نظامی، در مجلس شورای اسلامی و در شبکه گسترده امامان جمعه از این اعمال ضد انسانی مستقیم و غیرمستقیم دفاع می‌کنند، نقض حقوق شهروندان ایران راه و رسم قدرت‌مداران اصلی حاکمیت ایران است.
نهادهای جهانی دفاع از حقوق بشر و نماینده حقوق بشر سازمان ملل در این باره گزارش‌‌های خود را ارایه داده‌اند.
آن‌چه که در سال گذشته برای ما کُنش‌گران حقوق بشر زنگ بلایی بزرگ را در کشور ما به صدا در آورده است، این است که مرتجع‌ترین نیروهای حاکمیت که قدرت برتر را هم دارند برای نشان دادن قدرت خود به طرف مقابل در حاکمیت، مردم را گروگان می‌گیرند و شدیدترین احکام را درباره آن‌ها برای جزیی‌ترین چیزها صادر می‌کنند.
چنین رویه‌ای تا بدین پایه تجاوزکار، بی‌رحم و نادان در جهان امروز بی‌همتاست.
در چنین شرایطی است که ما در آستانه برگزاری گردهمایی دهم دسامبر روز جهانی حقوق بشر به همه ایرانیان، در هر جای ایران و جهان، اعلام می‌کنیم که می‌توان با پایه‌گذاری و گسترش‌ِ نهادهای مردمی و شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های آگاهی‌بخش و همچنین با یاری‌ِ سازمان‌های حقوق‌ِ بشری بین‌المللی راه پُر فراز و نشیب‌ِ دمکراسی در میهنمان را هموار کرد.
فرا رسیدن دهم دسامبر روز جهانی حقوق بشر را به همه شما شادباش می‌گوییم.

برنامه گردهمایی خانه همبستگی
نام‌گذاری سالانه «درخت‌ِ آزادی و حقوق‌ِ بشر»: امسال این درخت با نام زندانیان سیاسی ایران و نماد ایستادگی آن‌ها، عباس امیر انتظام آراسته می‌شود.

زمان: ۱٣ دسامبر ۲۰۱۴، از ساعت ۱۵ تا ۱۷
مکان: پارک‌ِ حقوق بشر
Park der Menschenrechte: Köln – Lindenthal, Bachemer Str. Ecke Universität Str.

خانه همبستگی مهر – کلن / دهم دسامبر ۲۰۱۴

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است