پنج‌هزار زن ایزدی در اسارت تروریست‌های دولت اسلامی


تروریست‌های موسوم به “دولت اسلامی” در حمله به ایزدی‌های شمال عراق حدود پنج هزار زن و دختر را به گروگان گرفته‌اند. پنج نفر از این افراد شرح می‌دهند که طی ۲۳ روز اسارت بر آن‌ها چه گذشته است.

پنج دختری که ۲۳ روز در اسارت جریان تروریستی موسوم به “دولت اسلامی” بودند از بیان حوادثی که بر سرشان آمده شرم دارند. آن‌ها گوشه‌ای کز کرده، چادرها را روی صورت‌پائین کشیده و سرهای‌شان را به زیرافکنده‌اند.

این پنج خواهر از روستایی در دل کوه‌های سنجار آمده‌اند. سیلان که جوان‌ترین دختر است ۱۰ سال دارد و زهرا مسن‌ترین این دخترها ۲۰ ساله است. این پنج دختر جوان سه هفته در اسارت تروریست‌های “دولت اسلامی” بوده‌اند.

DW.DE

زهرا می‌گوید: «اوایل ماه اوت جهادی‌ها روستای ما را اشغال کردند.» تروریست‌های “دولت اسلامی” مردم روستا را جمع کرده و به آن‌ها گفته‌اند فقط دو روز فرصت دارند که مسلمان شوند. و تهدید کرده‌اند کسانی که مسلمان نشوند به قتل خواهند رسید.

زهرا در ادامه می‌گوید تروریست‌های “دولت اسلامی” مردهای روستا را از زنان جدا کرده و زنان را در مدرسه روستا نگهداری می‌کردند. زهرا از آن زمان تاکنون پدرش را ندیده است.

در هفته‌های گذشته حدود ۴۰۰ هزار ایزدی از روستاها و شهرهای خود در شمال عراق آواره شدند. صدها نفر از آن‌ها به قتل رسیدند و آن‌گونه که اکنون مشخص شده پنج‌هزار زن و دختر ایزدی نیز به موصل منتقل شده‌اند.

شمار دختران و زنان ربوده شده از طرف سازمان‌های حقوق بشری، امدادرسان و دیپلمات‌های غربی نیز تایید شده است. گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز شنبه (۳۰ اوت/ ۸ شهریور) اعلام کرده بود که گروه تروریستی “دولت اسلامی” تعدادی از زنان ایزدی را که پیش از این در شمال عراق ربوده بود، به سوریه منتقل کرده و پس از اجبار به تغییر دین، آن‌ها را به شبه‌نظامیان فروخته است.

این سازمان حقوق بشری توضیح داده است که توانسته از ازدواج اجباری ۲۷ زن اطمینان حاصل کند. به گزارش این سازمان، زنان ربوده‌شده در سوریه به عنوان “عروس” به مردان “دولت اسلامی” فروخته می‌شوند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه فروش زنان ایزدی را تا کنون در حلب٬ رقه و حسکه ثبت کرده است.

زهرا می‌گوید: «ما شب اول شاید فقط دوساعت خوابیدیم. ساعت چهار صبح آمدند تا ما را به سوی موصل ببرند. یکی از آن‌ها به خواهر کوچکتر من گفت: چادرت رو بردار. مادرم ناراحت شد و به او اعتراض کرد. او هم مادرم را کتک زد و گفت اگر چادرش را برندارد او را می‌کشم.»

زهرا تعریف می‌کند که او خود در این سحرگاه ۶۵ زن مسن و ۱۶۵ دختر دزدیده شده را شمرده است. او می‌گوید ۴۰۰ مرد نیز دستگیر شده بودند: «نزدیک صبح صدای شلیک گلوله شنیدیم و پرسیدیم که صدای چیست؟ آن‌ها گفتند به یک خودروی ناشناس تیراندازی شده، اما بعد گفتند که مردهای دستگیر شده را کشته‌اند.»

زهرا تعریف می‌کند که روز بعد زنان و دختران به صورت گروهی به موصل که مرکز خلافت اسلامی جریان تروریستی “دولت اسلامی” است منتقل شده‌اند. شاهدان عینی بسیاری توافق نظر دارند که در مرکز این شهر یک بازار بزرگ زنان است. ساختمانی بزرگ که در آن مردان می‌توانند احتیاجات جنسی خود را برطرف کنند.

سوزان عارف، یکی از فعالان مشهور حقوق بشر در باره این بازار زنان می‌گوید: «قیمت زنان مسیحی بیشتر از زنان ایزدی است. این موضوع را زنانی که مدتی در دست دولت اسلامی اسیر بوده و بعد رها شده‌اند، به ما گزارش کرده‌اند.»

سوزان عارف در ادامه می گوید: «معمولا ابتدا به زنانی که به این بازار می‌رسند تجاوز می‌کنند. جهادگراها ابتدا این زنان را میان خود تقسیم می‌کنند و وقتی سیر شدند، این دختران را در موصل می‌فروشند و زنانی از گروه تازه وارد دیگری را به دست می‌آورند.»

از پنج هزار دختر دزدیده شده تنها ۴۳ نفر بازگشته‌اند. گفته می‌شود که شیخ‌های طایفه‌های سنی در موصل و فلوجه ‌ها تلاش کرده‌اند تا زنان را خریده و بعد آزاد کنند. به احتمال زیاد این پنج خواهر هم به همین ترتیب رها شده‌اند.

این دختران پس از آزادی اکنون نگران آنند که در جامعه سنتی ایزدی‌ها پذیرفته نشوند و به عنوان دخترانی که دامان‌شان لکه دار شده از این جامعه نیز طرد شوند، یا حتی محاکمه و سنگسار شوند. زهرا که در گوشه‌ای کز کرده، چادرش را روی صورت‌پائین کشیده و سرش را به زیر افکنده می‌گوید: «سرنوشت ما چه خواهد شد؟»

شمار ایزیدی‌ها را در سراسر جهان حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر تخمین می‌زنند. ایزدی‌ها یا ایزدیان، اقلیت مذهبی کردی هستند که در شمال عراق، سوریه، جنوب شرقی ترکیه، قفقاز و ایران زندگی می‌کنند. آیین آن‌ها ایزدیه، آمیزه‌ای از عقاید و ادیان پیش از اسلام و عقاید اسلامی است.

DW

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است