وزیر بهداشت: بیشتر کودکان کار سوء‌تغذیه دارند و معتادند


وزیر بهداشت و درمان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس تاکید کرد که بعضی از این کودکان از ابتدای صبح تا نیمه‌های شب مجبورند در خیابان به دنبال کار بگردند و اضافه کرد که همه‌ی این کودکان نیازمند کمک‌های فوری‌اند.

قاضی‌زاده‌ی هاشمی رشد تعداد کودکان کار را ناشی از “سیاست‌های غلط دولت‌ها و مجلس‌های قبلی” دانست و گفت:«زندگی برخی از این کودکان وقتی پای صحبت‌شان می‌نشینی، واقعا دردناک است.»

وزیر بهداشت افزود: «دولت وظیفه دارد به این کودکان کمک کند اما همه انتظار دارند، همه کار را دولت انجام دهد، البته دولت فعلی واقعاً گرفتار مشکلات زیادی است و اگر خیلی هنر کند نگذارد تعداد این کودکان بیشتر شود».به گفته قاضی‌زاده هاشمی از این ‌پس هزینه‌ی بستری و درمان کودکان کار و خانواده‌های آن‌ها در بیمارستان‌های دولتی رایگان خواهد شد.

او تایید کرد که تاکنون برخی از بیمارستان‌ها از پذیرش کودکان کار معتاد سرباز می‌زدند. قاضی‌زاده هاشمی گفت:«در هر استان یک بیمارستان نیز ویژه‌ی بستری کودکان کار معرفی خواهد شد و این بیمارستان‌ها موظفند همه‌ی کودکان کار و خانواده‌های آن‌ها را پذیرش کنند.»
این مقام مسئول تایید کرد که بسیاری از این کودکان شناسنامه ندارند و هرگز واکسینه نشده‌اند و وعده داد که این مشکل از سوی وزارت بهداشت حل خواهد شد.

قاضی‌زاده هاشمی می‌گوید وزارت بهداشت آمار دقیقی از تعداد کودکان کار ندارد. با این‌حال آمارهای غیررسمی از وجود دست‌کم ۷ میلیون کودک کار حکایت دارد. محیا واحدی، دبیر سمینار تخصصی “کودکان کار” در بهمن ماه سال گذشته با اعلام این رقم به خبرگزاری “ایلنا” گفت که میانگین سنی بیشتر کودکان کار بین ۱۰ تا ۱۵ سال است.

دکتر مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران نیز پیش از این وضعیت ابتلای کودکان کار به انواع بیماری‌های عفونی از جمله ایدز و هپاتیت ب را “بسیار تکان‌دهنده” توصیف کرد. او گفت که بررسی‌ها نشان می‌دهد که دست‌کم ۵ درصد کودکان کار به بیماری ایدز مبتلایند و وضعیت آنان را “وحشتناک” دانسته بود.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است