هشدار هلند به فعالان سیاسی مخالف حکومت ایران برای سفر به کشورهای غیراروپایی


سرویس اطلاعاتی کشور هلند به فعالان سیاسی مخالف حکومت ایران هشدار داده در صورتی که به کشورهای غیراروپایی سفر کنند ممکن است در معرض خطر آدم‌ربایی و انتقال به ایران قرار بگیرند.

سرویس اطلاعات و امنیت هلند این موضوع را در پاسخ به یکی از رسانه‌های این کشور در مورد دستگیری یک فعال عرب ایرانی در ترکیه و انتقالش به ایران اعلام کرده است.

این سازمان گفته است: “مهم است ایرانیان مقیم هلند بدانند که اگر به کشورهای غیر اروپایی سفر کنند با احتمال آدم ربایی و دستگیری و انتقال به ایران مواجه هستند.”

با توجه به اینکه مقر نهادهای مهم بین‌المللی از جمله دادگاه لاهه و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در هلند است، این کشور از مراکز مهم فعالیت مخالفان جمهوری اسلامی‌ در اروپا بوده و حکومت ایران دارای پیشینه سوءقصد به مخالفان خود در هلند است.

اتهامات هلند و دانمارک علیه ایران؛ اروپا بخشی از وزارت اطلاعات ایران را در فهرست ‘تروریستی’ قرار داد
پخش اعتراف حبیب اسیود درباره حمله به رژه اهواز
جمشید شارمهد ‘در امارات متحده عربی ربوده و به ایران منتقل شد’
روح‌الله زم، موسس آمدنیوز کیست؟
در گذشته اقدامات ایران در هلند منجر به بروز تنش‌های دیپلماتیک بین ایران و این کشور نیز شده است.

پژمان اکبرزاده، روزنامه‌نگار ساکن هلند به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که هشدار مقامات هلندی در گذشته نیز سابقه داشته زیرا ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد و به همین دلیل هلند نمی‌تواند از شهروندان دستگیر شده‌اش در ایران حمایت کند.

آقای اکبرزاده معتقد است که هشدار اخیر بسیار گسترده‌تر از دفعات گذشته است زیرا این بار سفرها محدود به هشدار برای سفر به ایران نیست و شامل همه کشورهای غیراروپایی می‌شود.

سرویس اطلاعاتی هلند به فعالان سیاسی مخالف حکومت ایران هشدار داده در صورتی که به کشورهای غیراروپایی سفر کنند ممکن است در معرض خطر دستگیری و انتقال به ایران قرار بگیرند. گفت‌و‌گو با پژمان اکبرزاده، روزنامه‌نگار در هلند
کمتر از یک ماه قبل حبیب فرج‌الله چعب ملقب به حبیب اسیود از رهبران گروه “مقاومت ملی الاحواز” در استانبول ترکیه ناپدید شد و وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که وی را در اختیار دارد.

روز گذشته تلویزیون ایران ویدئوی کوتاهی از اعترافات حبیب اسیود پخش کرد که وی در آن می‌گوید در حمله مرگبار رژه نظامی در اهواز نقش داشته است.

هدی هواشمی، همسر آقای اسیود، به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که او “از ۱۵ اکتبر در استانبول ناپدید شد.”

دولت ترکیه یا ایران به طور رسمی این گزارش را تایید نکرده‌اند، اما خانم هواشمی گفته است که “وزارت خارجه سوئد اطمینان دارد ماموران اطلاعاتی ایران با همکاری ترکیه و از طریق مرز آذربایجان غربی همسرش را به ایران برده‌اند.”

در مردادماه سال جاری خورشیدی نیز جمشید شارمهد، رئیس رادیو تندر متعلق به انجمن پادشاهی ایران در آمریکا هم در جریان سفری به امارات متحده عربی در دبی توسط ماموران حکومت ایران ربوده و به ایران منتقل شد.

دانمارک سه ایرانی را به اتهام ‘تمجید’ از حمله خونین اهواز بازداشت کرد
دانمارک با متهم کردن ایران به ‘تلاش برای ترور’ سفیر خود را فراخواند
خط مشی انجمن پادشاهی ایران مبارزه با جمهوری اسلامی تا براندازی است.

پیش از وی نیز روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز در ۲۲ مهر ۱۳۹۸ در سفری که به کشور عراق داشت دستگیر و به ایران منتقل شده بود.

خانم هواشمی می‌گوید از طریق پلیس ترکیه مطلع شده که آقای اسیود ۹ اکتبر وارد فرودگاه استانبول شده و قرار بوده روز ۱۵ همان ماه ترکیه را به مقصد سوئد ترک کند، اما این اتفاق نیفتاده و او از آن تاریخ “ناپدید شده است.”

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است