نهضت فراگیر ملی برای حبس خانگی زنان – فریبا داودی مهاجر


davoodimohajer-fآیت الله علی خامنه ای با ابلاغ سندی تحت عنوان «سیاست‌های کلی خانواده»  برحرف های تکراری و سیاست های غلطی که روابط خانوادگی در ایران را نابود کرده تاکید کرد. مفاد این سند اگر چه جدید نیست ولی تعجب آور است. سی و هفت سال از انقلاب اسلامی ایران گذشته است ، سی و هفت سال است که کشور بر اساس  قوانین اسلامی و سیاست گذاری ولایت فقیه اداره می شود وهنوز ولایت فقیه چنان سند وسیاست اعلام و ابلاغ می کند تو گویی در تمام این سال ها حکومت دیگری در ایران حکمرانی کرده و رهبری و نهادهای تحت امرایشان هیچ مسئوولیتی در مشکلات متعدد کشور که ناشی ازقوانینی ناکارآمد و بی برنامگی در طول حکومت جمهوری اسلامی است ندارند.

اولین و آخرین سنگرا

انقلاب اسلامی که پیروز شد اولین سنگری که فتح شد همین قوانین مربوط به خانواده بود که مطابق شرع طراحی و تصویب شد و قوانینی که امروز نه تنها خانواده را ، که جامعه را با خود در سراشیبی انحطاط و فرو پاشی قرارداده است و معلوم نیست چرا علی خامنه ای روز شنبه ، سیزده شهریور مجددا بر روی وب سایت خود سندی از پیش آزمایش شده و تکراری ابلاغ می کند که خانواده بر پایه «الگوی اسلامی» تعیین شود .

وی دراین سند نقش زنان و مردان را نیز مشخص، وازسران سه قوه خواسته است  تا از «عزت و کرامت همسری، نقش مادری و خانه‌داری برای زنان ونقش پدری واقتصادی برای مردان» حمایت کنند بدون آنکه به حق انتخاب نیمی ازجمعیت کشوربرای تعیین سرنوشت خویش یعنی زنان احترام بگذارد . علی خامنه ای  حتی فراتر رفته به جای حل مشکلات سرپرست خانوارهمچون بیمه ، آنها را به ازدواج دوباره و «نفی تجرد» تشویق می کند و برای این موضوع هم از سران قوا می خواهد «نهضت فراگیر ملی» ایجاد کنند .

رهبر جمهوری اسلامی درقرن بیست و یک  به صراحت از مسوولان کشور می خواهد که به گونه ای برنامه ریزی و فرهنگ سازی کنند تا زنان برای همسری ومادری و خانه داری در خانه ها بمانند و به عبارتی ایشان طی این سند دستور حبس خانگی زنان را صادر می کند .

وی دستور می دهد که این امربا توجه به ارزش گذاری به تشکیل خانواده متعالی بر اساس سنت الهی شکل گیرد و تصور می کند کاهش طلاق و افزایش ازدواج با دستور یا حکم شرعی اضافه و کم می شود چنانچه در بخش دیگری از این سند از مقام های کشور می خواهد برای فرهنگ سازی درباره کراهت طلاق تلاش کنند بدون آنکه فکر کند در سی و هفت ساله گذاشته طی چه قوانین و مقرراتی مملکت به فلاکت کنونی دچار شده است !

ایشان بدون اشاره به آمار بیکاری ، شاخص های تورم ، فقر و حاشیه نشینی تصور می کند که با ممنوع شدن ارائه آمار طلاق و یا اعلام کراهت  می تواند به جبران پیامدهای انواع و اقسام آسیب های اجتماعی بپردازد و آمار آن را پایین و بالا ببرد . سند منتشره از سوی ایشان به خوبی نشان می دهد که همه تلاش های فرهنگی و گام به گامی که از سوی کنشگران اجتماعی انجام شده مانند کوبیدن آب در هاوون بوده و نتیجه ای نداشته است .

علی خامنه ای در این سند علت انحراف روابط خانوادگی را باز به گردن دشمن می اندازد که با جنگ نرم می خواهند خانواده ایرانی را متلاشی کنند و به عنوان راهبرد از مقامات می خواهد برای حل این موضوع با اشرافیت ، تجمل گرایی و مظاهر غربی مبارزه کنند و ساز و کار لازم برای افزایش باروری را ایجاد کنند .

اما واقعیت این است که امروز هر چه جمهوری اسلامی کاشته است درو می کند . نتیجه قوانین تبعیض آمیز علیه زنان ، نگاه مبتنی بر نابرابری در خانواده ، تبعیض های جنسیتی در کار و اشتغال و دانشگاه همه و همه به فرو پاشی آنچه آنها نام خانواده بر ان می گذارند منجر شده است . به عبارتی  دشمن را به جای غرب باید در میان همان ها که سند می نویسند جستجو کرد . همان ها که به نام مبارزه با اشرافیت خود باز تولید اشرافیت عقب افتاده ای هستند که از نان شب مردم ارتزاق کرده و گناه را به گردن تجمل گرایی آن ها می اندازد .

بدون شک تا زمانی که شاهد چنین قوانینی هستیم جامعه ایران مانند کوه مذابی است که از درون می جوشد. زنان ایرانی هم با فرمان و فرمایش خانه نشین نمی شوند .

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است