نسرین ستوده: برای اعتراض به توحش داعش اعتصاب غذا می‌کنیم


نسرین ستوده، داوود هرمیداس باوند، قطب‌الدین صادقی، ادیب برومند، فریبرز رئیس‌دانا، اسعد اردلان، رحیم فرهمند، حسین احمدی‌نیاز، اسماعیل مفتی‌زاده، محمود محمودی، مهندس حامد فرازی، اجلال قوامی، سیاوش حیاتی و فردین کمانگر امضاکنندگان این کمپین هستند
آوارگان کرد شهر کوبانی در ترکیه
آوارگان کرد شهر کوبانی در ترکیه
“اعتراض به سکوت و انفعال در برابر جنایات هولناک داعش” دلیل به وجود آمدن کمپینی شده است که ۱۴ تن از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی آن را راه‌اندازی کرده‌اند.
نسرین ستوده، وکیل دادگستری و یکی از فعالان این کمپین، به دویچه‌وله گفت، محاصره کوبانی تنها بهانه‌ای بود برای “اعتراض ما به توحش داعش”. به گفته خانم ستوده، ابتکار این کمپین از سوی تعدادی از کردهای ایران بوده، اما به این دلیل که نمی‌خواسته‌اند این حرکت تنها محدود به کردها باشد، غیرکردها هم وارد این کمپین شده‌اند.
نسرین ستوده می‌گوید: «ما می‌خواهیم بگوییم که مسئله داعش فقط مسئله کردها نیست، بلکه موضوعی است که صلح کره زمین را تهدید می‌کند و ما امیدواریم با این کمپین توجه جهانی را به این موضوع جلب کنیم تا برای توقف این توحش گسترده کاری انجام دهند».
خانم ستوده در پاسخ به این پرسش که چرا این حرکت اعتراضی الآن و در این مقطع خاص صورت گرفته، به دویچه‌وله گفت: «مرکز اعتراض ما توحش داعش است؛ توحشی که از ماه‌ها پیش شروع شده و ابتدا ایزدی‌ها را در بر گرفت و الان کوبانی را. برای ما هیچ تفاوتی نمی‌کند که این کشتار نسبت به چه طرز تفکر و مذهب یا قومیتی صورت بگیرد؛ تنها الان شرایط برگزاری این کمپین آماده‌تر بود».
در میان امضاکنندگان بیانیه این کمپین، افراد مختلفی از طیف‌های گوناگون دیده می‌شوند؛ از قطب‌الدین صادقی، کارگردان تئاتر تا داود هرمیداس باوند، استاد دانشگاه و اجلال قوامی، روزنامه‌نگار و فعال کرد.
نسرین ستوده دلیل این گوناگونی را اینگونه توضیح می‌دهد: «نقطه قدرت این کمپین، حقوق بشر و اصل حق حیات انسان‌هاست. اینها موضوعاتی هستند که می‌توانند افراد مختلفی را از طیف‌های فکری و فعالیتی گوناگون دور خود جمع کنند».
اعتصاب سه‌روزه از دوشنبه تا چهارشنبه (۱۴ تا ۱۶ مهر/ ۶ تا ۸ اکتبر) فاز اولیه این کمپین است و به گفته خانم ستوده، بعد از پایان اعتصاب غذا، این کمپین فعالیت‌های دیگری را پی خواهد گرفت.
نسرین ستوده، داوود هرمیداس باوند، قطب‌الدین صادقی، ادیب برومند، فریبرز رئیس‌دانا، اسعد اردلان، رحیم فرهمند، حسین احمدی‌نیاز، اسماعیل مفتی‌زاده، محمود محمودی، مهندس حامد فرازی، اجلال قوامی، سیاوش حیاتی و فردین کمانگر امضاکنندگان این کمپین هستند.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است