نرگس محمدی برنده جایزه شهامت گزارشگران بدون مرز شد


سازمان گزارشگران بدون مرز روز دوشنبه ۲۲ آذر طی مراسمی در پاریس نرگس محمدی را به عنوان یکی از برندگان جایزه آزادی مطبوعات امسال به پاس شهامت او اعلام کرد.

سی‌امین دوره جایزه سالانه آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز با حضور دیمیتری موراتوف، برنده جایزه صلح نوبل، برگزار شد و این جایزه همچنین به مستسلاف چرنوف و یوهن مالولتکا، روزنامه‌نگارانی اوکراینی، به خاطر تاثیرگذاری آنها و نیز به عمر رادی، روزنامه‌نگار مراکشی، به خاطر استقلال او تعلق گرفت.

این نهاد از نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایرانی که در زندان به‌سرمی‌برد، به خاطر مبارزه خستگی‌ناپذیر او برای آزادی مطبوعات و حقوق بشر با اعطای جایزه شهامت تقدیر کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز همچنین از مستسلاف چرنوف و یوهن مالولتکا به عنوان تنها روزنامه‌نگارانی نام برده است که برای سه هفته زیر بمباران‌های شدید رخدادهای شهر ماریوپل در اوکراین را پوشش خبری دادند.

به گفته این نهاد، عمر رادی نیز در کشور خود به خاطر تهیه گزارش درباره سوژه‌های حساس تحت آزار و اذیت قضایی قرار گرفته است و هم‌اکنون در زندان به‌سرمی‌برد.

در سی‌امین دوره جایزه سالانه آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز در مجموع ۱۵ روزنامه‌نگار و رسانه از کشورهای مختلف کاندیدا بودند که در نهایت داوران این چهار شخصیت را به عنوان برندگان این دوره اعلام کردند.

گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود از نرگس محمدی که در ۱۲ سال گذشته به دلیل مبارزه برای آزادی مطبوعات و حقوق بشر به طور مکرر به زندان افتاده، به عنوان نماد شجاعت نام برده است.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، ۲۳ فروردین امسال با هجوم نیروهای امنیتی به منزل شخصی خود بازداشت و برای تحمل حبس به زندان قرچک ورامین بازگردانده و اواخر تیرماه به اوین منتقل شد.

او در دو پرونده جداگانه به‌دلیل فعالیت‌های حقوق بشری، در مجموع به ۱۰ سال و هشت ماه زندان و ۱۵۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است