نتایج یک نظرسنجی: ۸۰ درصد ایرانیان در یک «رفراندوم آزاد» به جمهوری اسلامی «نه» می‌گویند


نزدیک به ۸۰ درصد از ایرانیان شرکت‌کننده در یک نظرسنجی اینترنتی اعلام کرده‌اند که در یک «رفراندوم آزاد» به جمهوری اسلامی «نه» می‌گویند. در این نظرسنجی بیش از ۲۰۴ هزار پاسخ‌دهنده شرکت کردند که بیش از ۱۸۰ هزار پاسخ‌دهنده از داخل کشور بودند.

این نظرسنجی توسط «گروه مطالعات افکارسنجی ایرانیان (گمان)» از تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ تا ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ از طریق شبکه‌های اجتماعی تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک، واتس‌اپ و توییتر انجام شد.

یافته‌های این گزارش، دیدگاه افراد باسواد بالای ۱۹ سال در ایران را بازتاب ‌می‌دهد و با سطح اطمینان ۹۵ درصد قابل تعمیم به این جمعیت است. این نظرسنجی تلاش کرده است تا میزان مقبولیت نظام جمهوری اسلامی را که در فضای جاری نمی‌تواند بطور علنی مورد پرسش قرار گیرد، بطور روشمند اندازه‌گیری و ثبت کند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی ۷۹ درصد اعلام کرده‌اند که در یک رفراندوم آزاد به جمهوری اسلامی «نه» می‌گویند.

در این نظرسنجی ۷۱ درصد اعلام کرده‌اند که در هر صورت به جمهوری اسلامی «نه» می‌گویند و ۱۸ درصد گفته‌اند در هر صورت به جمهوری اسلامی «آری» می‌گویند. در این میان ۱۱ درصد اظهار داشتند که تا زمانیکه حکومت جایگزین جمهوری اسلامی مشخص نباشد به جمهوری اسلامی «آری» می‌گویند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی ۶۸ درصد اعلام کرده‌اند که قصد ندارند در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۹۸ شرکت کنند. همچنین ۱۸ درصد گفته‌اند که در این انتخابات شرکت می‌کنند و حدود ۱۴ درصد هنوز در این‌باره تصمیم مشخصی ندارند و با توجه به شرایط تصمیم می‌گیرند.

نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که ۳۵ درصد کسانی که در سال ۹۶ به رئیسی و ۹۶ درصد کسانی که به روحانی رای داده‌اند، در یک رفراندوم آزاد به جمهوری اسلامی «نه» می‌گویند. به عبارت دیگر ۶۵ درصد کسانی که سال ۹۶ به رئیسی و ۴ درصد کسانی که به روحانی رای داده‌اند در یک رفراندوم آزاد به جمهوری اسلامی «آری» می‌گویند.

damavand.news

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است