نتایج یک نظرسنجی حکومتی: ۷۵ درصد مردم تهران در انتخابات شرکت نمی‌کنند


رئیس موسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران خبر داد که بر اساس نتایج یک نظرسنجی، ۲۴ درصد مردم تهران در انتخابات شرکت خواهند کرد.

احمد نادری روز شنبه ۲۶ بهمن گفت بر اساس نتایج یک نظرسنجی که در نیمه اول بهمن انجام شده، ۲۴.۲ درصد مردم تهران در انتخابات شرکت می‌کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، او افزود: ۹۳ درصد از افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی اعلام کردند که از شرایط و وضعیت مدیریت کشور راضی نیستند.

بر اساس اعلام وزارت کشور ایران، در انتخابات مجلس یازدهم ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد، دو میلیون و ۹۳۱ هزار نفر برای اولین بار می‌توانند رای دهند.

پس از اعتراضات آبان‌ ماه گروه کثیری از معترضان اعلام کردند که انتخابات مجلس را تحریم خواهند کرد. بسیاری از گروه‌های سیاسی خارج از کشور نیز انتخابات را تحریم کرده‌اند.

👈مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

در همین حال ۱۶۴ فعال سیاسی و مدنی، با انتشار بیانیه‌ای زیر عنوان «اسفند بدون رأی»، از شهروندان ایرانی خواسته بودند با «نافرمانی مدنی» و عدم شرکت در انتخابات اسفندماه، «از حقوق شهروندی خود دفاع کنند».

محمدرضا باهنر از چهره‌های شاخص اصولگرایان گفته که در انتخابات پیش روی مجلس، اصولگرایان «رقیب قدری» ندارند و «اگر به نقاط ضعف خود نبازیم» این انتخابات «میدان بازی اصولگرایان است».

​شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان پیش از این از رد صلاحیت ۹۰ درصد نامزدهای خود در انتخابات مجلس خبر داده و اعلام کرده‌اند که اصولگرایان هم اکنون ۲۴۰ کرسی مجلس آینده را در اختیار دارند.

با این حال حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز یکشنبه در نشست مطبوعاتی خود گفت که بر اساس گزارش وزارت کشور، فقط ۴۴ حوزه رقابتی نیست.

در همین حال عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، گفت که همه جناح‌ها فهرست‌های انتخاباتی خود را ارائه کرده‌اند.

اصولگرایان تاکنون ۹ فهرست برای انتخابات ارائه کرده‌اند. جبهه پایداری انقلاب اسلامی، شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، جبهه جهادگران ایران اسلامی، ائتلاف مردم فهرست مداحان (حاج منصور ارضی، ائتلاف پایان ماجرا، لیست متخصصین فهرست خانه ایران و پویش مجلس عدالتخواه فهرست‌هایی معرفی کرده‌اند که برخی از اعضای آنها مشترک هستند.

برخی از گروه‌های اصول‌گرا از محمد باقر قالیباف به عنوان رئیس احتمالی مجلس آینده نام برده‌اند.

با این حال در برخی از گروه های اصولگرا از جمله جبهه پایداری و فهرست مداحان، نام آقای قالیباف در آن وجود ندارد.

تبلیغات برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بامداد پنجشنبه ۲۴ بهمن آغاز شد. این انتخابات روز دوم اسفند برگزار خواهد شد.
رادیو فردا

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است