نامه هشدارآمیز یک نهاد علوم پزشکی به حسن روحانی تلفات کرونا ممکن است تا ۱۶۰۰ نفر در روز افزایش یابد


مجمع انجمن‌های گروه پزشکی ایران در مورد تعطیلی اجتماعات مذهبی و کنکور در ایام پیش رو بیانیه مهمی صادر کرد.

مجمع انجمن‌های گروه پزشکی ایران در نامه‌ای به ریاست جمهوری با ابراز نگرانی عمیق از وضعیت فعلی همه گیری کرونا خواستار اعمال سختگیری های بیشتر از سوی دولت شدند.

متن نامه به شرح زیر است

ریاست محترم جمهور جناب حجت الاسلام والمسلین دکتر حسن روحانی

بعد از سلام و قدردانی از زحمات حضرتعالی در هدایت سکان کشور در این برهه تاریخی بحران کرونا ، مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران که برگزیده تمام انجمن‌های علمی است که به کار سلامت می‌پردازند لازم می‌داند نگرانی عمیق خود را از انچه که این روزها به دلیل بحران کرونا بر کشور می‌گذرد و نحوه مقابله با آن، ابراز دارد. بخصوص در مقاطعی که به دلیل سنت‌های ملی و مذهبی و اجتماعات مرسوم آنها نیازمند اتخاذ سیاست‌هایی ظریف و هوشمندانه هستیم این نگرانی و به تبع ان این احساس مسئولیت ابعاد بزرگتری می‌یابند.

به عنوان صدای سیستم سلامت کشور و مجموعه‌ای که شامل انجمن‌های متخصصین و کارشناسان آمار و اپیدمیولوژی و پزشکی اجتماعی هم می‌شود، به عنوان مجموعه‌ای که تک تک احاد او ماههاست در پیکاری بی‌امان با این بحران به سر می‌برند و نقاط ضعف را بخوبی تجربه کرده و می‌شناسند هشدار می‌دهیم عدم رعایت توصیه‌های کارشناسانه مجمع و سیستم سلامت باعث ابتلا و مرگ و میر با ابعادی به مراتب دهشتناک‌تر از پیش خواهد شد. اگر امروز روزانه دویست مرگ و ٢٠٠٠ ابتلا ثبت می‌شود بر اساس برخی پیش بینی ها در صورت عدم رعایت جدی دستورالعمل‌ها در سه ماه آینده این امار تا ١۶٠٠ مرگ در روز هم افزایش خواهد یافت.

خستگی نیروهای انسانی کادر پزشکی و به پایان رسیدن منابع سلامت در چنین شرایطی چشم‌اندازی بسیار تیره و تکان‌دهنده پیش چشم آشکار می‌کند. بنابراین به عنوان یک نظر کارشناسی با پذیرش تمام مسیولیت های اجتماعی و اخلاقی آن اعلام می‌کنیم:

«عزاداری و مراسم مذهبی در اجتماعات و گروه‌ها به علاوه تجمعات بزرگ مثل کنکور بدون رعایت شرایط لازم باید اکیدا ممنوع گردیده بر ممنوعیت آن نظارت جدی و انضباطی اعمال گردد.»

اولا: خطر شعله ور شدن ابتلا و تلفات فراوان در جمع عزاداران به هم فشرده اظهر من الشمس است و بازتاب منفی این ابتلا در کوتاه مدت و دراز مدت بر توده مردم وبخصوص دینداران شایان تاملی ویژه است. چراکه براساس اعتقادات مسلم ما از بین بردن تنها یک زندگی به معنی از بین بردن حیات همه انسان هاست.

ثانیا: عشق ابا عبداله الحسین در رگ و پی ایران و هر ایرانی جاری است و بخش پرافتخار هویت ملی ماست. تعطیلی مراسم گروهی ایام محرم به هیچ رو به معنای تعطیل عزاداری یا عدم بزرگداشت سرور شهیدان نیست. یاد این حماسه همواره، و همه ساله و بخصوص در این ایام بر روح و روان این ملت آنچنان جاریست که نیاز به تبلیغ ندارد.

از سوی دیگر تعطیل مراسم گروهی محرم، درک پیام تاریخی عاشورا مبنی بر گذشتن از خود و سلایق خود در برابر مصالحی عالی‌تَر ، که در اینجا حفظ سلامت امت تعبیر می‌شود. شعله‌ور شدن شیوع کرونا به دنبال اجتماعات موضوعی نیست که در پرده بماند و تاثیر منفی آن بر توده علاقمندان ابی عبداله و عاشقان عاشورا و توده مردم را به راحتی می‌توان پیش بینی کرد.

محدودیت‌های شدید در زیارت خانه خدا -کعبه -در این ایام نمایانگر ضرورت تعطیلی کلیه مناسک دینی تجمعی منجمله مراسم ایام محرم است. تبلیغات رسانه‌های خارجی در صورت عدم تعطیلی این مراسم هم دور از انتظار نیست.

مردم فهیم ایران بی‌تردید ارزش سختگیری‌های دولت – این پدر سخت گیر عاقبت اندیش – را چه به شکل جریمه خاطیان و چه به شکل قرنطینه برخی شهر ها و اماکن، قدر شناسند و در روز مقتضی پاس خواهند داشت.

هیات مدیره مجمع انجمنهای علمی گروه پزشکی

دکتر فاضل، دکتر نوبخت، دکتر ظفرقندی، دکتر تاجرنیا، دکتر زمانی، دکتر سید احمد جلیلی، دکتر صدریزاده، دکتر برومند، دکتر عباسیون، دکتر جغتایی، دکتر صداقت، دکتر بیات، دکتر رسایی، دکتر سبزواری، دکتر نعمت اللهی، دکتر فلاحی، دکتر خاقانی، دکتر شیرزاد، دکتر سلیمی، دکتر خداکرمی، دکتر هلاکویی، دکتر حسینی.

منبع: کانال سازمان نظام پزشکی

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است