نامه سرگشاده روشنفکران و هنرمندان یهودی در برلین آلمان: درباره آزادی دگراندیشان


 بیش از ۱۰۰ هنرمند، نویسنده و دانشمند یهودی مقیم آلمان این نامه سرگشاده را امضا می کنند. آنها خواستار صلح و آزادی بیان هستند. تظاهرکنندگان با پوستری “آزادی بیان برای برخی و نه همه؟” تظاهرکنندگان در یک تظاهرات در برلین- کروتسبرگ در ۲۱ اکتبر: ما هنرمندان، نویسندگان و دانشمندان یهودی مقیم آلمان، در این نامه اقدامات نگران کننده علیه فضای عمومی دموکراتیک را پس از اَعمال خشونت بار وحشتناک در اسرائیل و فلسطین در این ماه، محکوم می کنیم. هیچ توجیهی برای حملات عمدی حماس به غیرنظامیان وجود ندارد. ما حملات تروریستی علیه غیرنظامیان در اسرائیل را بدون هیچ گونه قید و شرطی محکوم می کنیم. بسیاری از ما خانواده و دوستانی در اسرائیل داریم که مستقیماً تحت تأثیر این خشونت هستند. ما کشتار غیرنظامیان در غزه را با قدرت برابر محکوم می کنیم.

در هفته‌های اخیر، دولت‌های ایالتی و شهری در سرتاسر آلمان تجمعات عمومی با ظن به همدردی با فلسطینیان را ممنوع کرده‌اند. این سرکوب‌ها همچنین تظاهراتی مانند «جوانان علیه نژادپرستی» و «برلینی‌های یهودی علیه خشونت در خاورمیانه» را مجازات می‌کنند. در یک مورد به خصوص پوچ، یک زن یهودی اسرائیلی به دلیل در دست داشتن تابلویی مبنی بر محکوم کردن جنگی که کشورش به راه انداخته بود، دستگیر شد. پلیس هیچ دفاع معتبری برای این تصمیمات ارائه نکرده است. تقریباً همه لغوها، از جمله ممنوعیت تجمعات سازماندهی شده توسط گروه های یهودی، توسط پلیس تا حدودی به دلیل “تهدید فوری” “فریادهای تحریک آمیز و ضد یهود” توجیه شد. به نظر ما، این اتهامات در خدمت سرکوب آزادی بیان سیاسی مشروع و غیرخشونت آمیز است که ممکن است شامل انتقاد از اسرائیل باشد. تعصبات نژادپرستانه تلاش برای مقاومت در برابر این محدودیت‌های خودسرانه با وحشیگری بی‌رویه روبرو می‌شود. مقامات مردمی با پیشینه مهاجر را در سراسر آلمان هدف قرار داده اند و غیرنظامیان را مورد آزار و اذیت، دستگیری و ضرب و شتم قرار می دهند، اغلب به بهانه های ضعیف. در برلین، منطقه Neukölln، محل زندگی جوامع بزرگ ترک و عرب، اکنون یک منطقه تحت اشغال پلیس است. ون های زرهی و پلیس ضد شورش مسلح در خیابان ها گشت می زنند و به دنبال نمایش های خودجوش حمایت از فلسطینی ها یا نمادهای هویت فلسطینی هستند. عابران پیاده در پیاده رو تکان داده می شوند و با اسپری فلفل به آنها حمله می شود. کودکان بی رحمانه مورد حمله و دستگیری قرار می گیرند. افراد دستگیر شده شامل فعالان مشهور سوری و فلسطینی هستند. پرچم و کفیه فلسطین در مدارس ممنوع است. اگرچه داشتن این اقلام در ملاء عام قانونی است، اما منجر به خشونت پلیس و دستگیری می شود. در اوایل سال جاری، افسران پلیس برلین در دادگاه اعتراف کردند که در سرکوب اعتراضات فیلم های سینمایی، غیرنظامیانی را هدف قرار داده اند که «با پوشیدن رنگ های پرچم فلسطین یا روسری های مرتبط با همبستگی فلسطینی ها به چشم می خوردند» نشان می دهد که این موضوع همچنان وجود دارد و تعصب نژادی نقش مهمی در تعقیب هدفمند مظنونین ایفا می کند. این نقض حقوق شهروندی به سختی باعث اعتراض نخبگان فرهنگی آلمان می شود. مؤسسات فرهنگی بزرگ با لغو نمایشنامه هایی که به مناقشه می پردازند و حق صحبت از چهره هایی که ممکن است از اقدامات اسرائیل انتقاد کنند – یا که خود فلسطینی هستند – حذف کنند، خود را با سکوت هماهنگ کرده اند. این خودسانسوری داوطلبانه فضای ترس، خشم و سکوت را ایجاد کرده است. همه اینها به بهانه حمایت از یهودیان و حمایت از دولت اسرائیل انجام می شود. ما به عنوان یهودیان این خشونت را رد می کنیم ما به عنوان یهودی این بهانه خشونت نژادپرستانه را رد می کنیم و همبستگی کامل خود را با همسایگان عرب، مسلمان و به ویژه فلسطینی خود ابراز می کنیم. ما از زندگی در ترس تعصب آمیز خودداری می کنیم. آنچه ما را می‌ترساند، فضای حاکم بر نژادپرستی و بیگانه‌هراسی در آلمان است که دست به دست هم می‌دهد با یک سامی‌گرایی اجباری و پدرانه. ما به ویژه معادله یهودی ستیزی و هرگونه انتقاد از دولت اسرائیل را رد می کنیم. 

همزمان با سرکوب اکثر اشکال مقاومت غیرخشونت آمیز برای غزه، اعمال خشونت آمیز و ارعاب ضد یهود نیز در حال وقوع است: پرتاب کوکتل مولوتوف به سمت کنیسه. ستارگان داوود بر درهای خانه های یهودیان کشیده شده است. انگیزه این جنایات غیرقابل توجیه یهودی ستیزی و عاملان آن ناشناخته است. یهودیان در حال حاضر یک اقلیت آسیب پذیر هستند با این حال، یک چیز واضح است: اگر آلمان حق ابراز علنی عزاداری برای جان باختگان غزه را انکار کند، یهودیان را امن تر نمی کند. یهودیان در حال حاضر یک اقلیت آسیب پذیر هستند. برخی از اسرائیلی ها گزارش می دهند که از صحبت کردن به عبری در خیابان می ترسند.
ممنوعیت تظاهرات و اجرای خشونت آمیز آن تنها باعث تحریک و تشدید خشونت می شود. ما محکوم می کنیم که تهدید محسوس ناشی از چنین تجمعاتی به شدت تهدید واقعی برای زندگی یهودیان در آلمان را معکوس می کند، جایی که به گفته پلیس فدرال، “اکثریت قریب به اتفاق” جنایات یهودی ستیز – حدود ۸۴ درصد – توسط آلمانی ها انجام می شود. راست افراطی آلمان هدف از ممنوعیت تجمعات تلاشی برای کنار آمدن با تاریخ آلمان است، اما خطر بیشتری وجود دارد که منجر به تکرار آنها شود. آزادی بیان و آزادی تجمع مخالفت پیش نیاز هر جامعه آزاد و دموکراتیک است. رزا لوکزامبورگ نوشت: آزادی همیشه آزادی کسانی است که دگر اندیشند. ما می ترسیم که با سرکوب فعلی آزادی بیان، فضای آلمان – برای یهودیان و مسلمانان – خطرناک تر از هر زمان دیگری در تاریخ اخیر این کشور شده باشد. ما این اعمالی را که به نام ما انجام می شود محکوم می کنیم. ما از دولت آلمان می‌خواهیم که به تعهدات خود در مورد آزادی بیان و حق تجمع، همانطور که در قانون اساسی تصریح شده است، پایبند باشد، که به شرح زیر آغاز می‌شود: «کرامت انسانی خدشه‌ناپذیر است. احترام و حمایت از آنها وظیفه همه مقامات دولتی است.»
امضا کنندگان زیر: Yoav Admoni، هنرمند ابیگیل آکاویا هیلا آمیت، نویسنده و معلم ماجا آونات، دانشمند لیو آزبل، پروفسور گیلاد برام، فیلمساز و عکاس یوسی بارتال آلیس بایانین، عکاس و فیلمساز الیانا بن دیوید آنا برلین، هنرمند سندرز آیزاک برنشتاین، نویسنده آدام بری، عکاس خبری و تهیه کننده اخبار تلویزیونی جکسون بیدا، هنرمند جولیا بوسون، نویسنده اتان براون، آهنگساز کندیس بریتز، هنرمند آدام برومبرگ، هنرمند جفری آرلو براون نوام بروسیلوفسکی، تهیه کننده تئاتر و رادیو کریستینا بوراک دالیا کاستل، فیلمساز الکساندر تئودور موشه کوکوتاس، نویسنده و عکاس الی کوهن، رقصنده زوئی کوپر، نویسنده میریام میمونی دایان، نویسنده و هنرمند دانا دیمانت، فیلمساز امیلی دیشه بکر استر دیسکریت، نویسنده تومر دوتان-دریفوس، نویسنده شلی اتکین، هنرمند امت ازل دبورا فلدمن، نویسنده سیلویا فینزی اریکا فیشر، نویسنده کوه بطری نمرود روت فروختمن، نویسنده اولیویا جووتی، نویسنده و منتقد فرهنگی هری گلس، متصدی ویلیام نوح گلکرافت A.J. گلدمن، نویسنده و عکاس جیسون گلدمن نوام گوربات، فیلمساز اوری گاسفیلد مکس هیون، پروفسور یارا هاسکیل، هنرمند آیریس هفتس، روانکاو و نویسنده پاییز مارک ویلند هوبان، آهنگساز و مترجم سام هانتر، نویسنده/کارگردان آلما ایتزاکی، هنرمند و نویسنده الیانا پلیسکین جیکوبز یوجین جارکی رونی کاتز، طراح رقص و رقصنده مارت کاتالین کلان مایکلا کوبسا مارک، مستندساز دیوید کریپندورف، هنرمند کویل آر کوکلا، فیلسوف سارا کرومینگا جنا کرومینگا، نویسنده و مورخ مت لمبرت، هنرمند نعما لاندو، فیلمساز الاد لاپیدوت، پروفسور دنی لش، نوازنده شای لوی، فیلمساز و عکاس الیزا لوینسون، روزنامه نگار و نویسنده رافا لیندن، نویسنده آدی لیراز هنرمند آنا لوبلینا ساشا لرجه رونی مان، پروفسور بن ماوک، نویسنده Lee Méir، طراح رقص دورات مرون آرون میلر، دانشمند و هنرمند بن میلر کارولین میمران شانا مینکین، دانشمند سوزان نیمن، فیلسوف گیلاد نیر، فیلسوف بن آزبورن، نوازنده و نویسنده راشل پافه، نویسنده و محقق هلو، نوازنده سینا پاورز، هنرمند و نویسنده اودی راز اورلی ریچاردز، مربی هنر کاری لی روزنفلد لیز روزنفلد رایان روبی، نویسنده ربکا روکیسر، نویسنده آلون سحر تامارا یاقوت کبود اران شارف آن شچنر اودد شچتر، دانشمند جیک اشنایدر علی شوارتز کاری سکندور، طراح یائل سلا (تیچلر)، مورخ ماتی شمولوف، شاعر و نویسنده مایا اشتاین بای
از روزنامه taz

 

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است