نامه سرگشاده‌ ۵۰۰ دانشجوی دانشگاه تهران خطاب به وزیر علوم در اعتراض به احکام قضایی و زندان دانشجویان


جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران با انتشار نامه‌ای خطاب به وزیر علوم ضمن اشاره به دانشجویان بازداشتی و دربند این دانشگاه و تاکید بر اصل استقلال دانشگاه، این وزارت و دست اندرکاران آموزش عالی کشور را ناتوان در عملی ساختن وعده های خود مبنی بر پیگیری وضعیت دانشجویان دانسته و اعلام کرده اند که این نهاد خود بخشی از سرکوب سازمان یافته دانشجویان فعال در عرصه های صنفی است. این دانشجویان وضعیت سرکوب و فشار مضاعف بر دانشجویان را سیستماتیک دانسته و از آن به عنوان یکی از دوران های سیاه سرکوب دانشجویان نام برده اند.

متن کامل این نامه:

جناب آقای منصور غلامی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

این نامه در حالی نوشته می‏‌شود که دانشجویان فعال جریان صنفی سراسر کشور و دیگر فعالین، به سبب اعتراضات به‌حق‌شان، به حبس‏‌های طولانی‌مدت محکوم‌ شده و برای تحمل این احکام ظالمانه‏‌ یکی پس از دیگری روانه‏‌ی زندان می‏‌شوند.

جنابعالی ازآن‌رو مخاطب این نامه هستید که عملاً مسئولیت حقوقی نهادی را بر عهده‌دارید که وظیفه‏‌اش باید دفاع از استقلال دانشگاه، حق تحصیل رایگان و جلوگیری از تعدی نیروهای امنیتی و شبه‌نظامی به آن باشد؛ بااین‌وجود از زمان انتصاب جنابعالی به سمتِ وزارت در مهر ۱۳۹۶ تا امروز، بدنه‌ی دانشجویانِ فعال جریانِ صنفی به‏ سبب اعتراضات به‌حق خود، نسبت به روند کالا شدن و بازاری‌سازی حق رایگان تحصیل و خدمات پیرامون آن و نیز به‏‌سبب همصدایی با توده‌‏ی معترض جامعه (از کارگر و معلم تا پرستار و بازنشسته) به همین روند در حیاتِ اجتماعی‌‏شان، مشمول سنگین‌ترین برخوردهای قضایی شده‌اند.

امروز به‌خاطر مداخله‌‏ی آشکارِ انواع و اقسام نهادهای امنیتی و شبه‌نظامی در داخل دانشگاه، جهت سرکوب این صدا، عملاً مفهومی تحت عنوان «استقلال نهاد دانشگاه» به شوخی تلخی بدل شده؛ شاید مهم‌تر از این نمونه‏‌ی آشکار و سرکوب برای نابودی «استقلال دانشگاه» این نکته باشد که «انتقاد از انتصاب جنابعالی به‌عنوان وزیر علوم» به‌عنوان مصداق اتهام در احکام دانشجویان درج شده است که بی‏‌تردید از باتوم خوردن در دانشگاه هم دردناک‏‌تر است.

ما به‌عنوان یک‌ صدا از میان دیگر صداهای معترض بدنه‌‏ی دانشگاه، یعنی صدای دانشجویان دانشگاهِ تهران، مایلیم که جنابعالی، استادان، دانشجویان دانشگاه‏‌ها و سایر فعالان صنفی و مدنی را از وجود ۱۳ دانشجوی تحت حکم این دانشگاه با مجموع احکام بالغ‌ بر ۷۰ سال حبس تعزیری (تا به این لحظه هنوز حکم مرضیه امیری صادر نشده است) مطلع سازیم. از میان این ۱۳ نفر، امروز ۴ نفر در زندان‌اند و نظر به ناتوانی دانشگاه و وزارت علوم در تأمین امنیت و استیفای حقوق آنان تا اندک زمانی دیگر هر ۱۳ نفر پشت میله‌های زندان خواهند بود. لازم به گفتن نیست که وقتی می‏‌گوییم «دانشجویانِ زندانی»، یعنی این‌که کلیه‌‏ی آنان مشغول به تحصیل در مقاطع مختلف هستند و با وضعیت کنونی عملاً محروم از حق تحصیل شده‌‏اند. اسامی این دانشجویان با احکامِ صادره‌‏شان به شرح زیر است:

۱. پدرام پذیره (دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه دانشگاه تهران) محکوم ‌به ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق

۲. سینا درویش عمران (دانش‌آموخته‌ی مطالعات کشور‌های آلمانی زبان دانشگاه تهران) محکوم به ۸ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوع‌الخروجی و محرومیت از فعالیت سیاسی، حضور در احزاب و دسته‌جات سیاسی و فضای مجازی

۳. سها مرتضایی (دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران) محکوم به ۶ سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی

۴. پریسا رفیعی (دانشجوی کارشناسی عکاسی دانشگاه تهران) محکوم به ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری ، ۲ سال ممنوع‌الخروجی، ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی

۵. علی مظفری (دانشجوی کارشناسی انسان‌شناسی دانشگاه تهران) محکوم به ۸ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوع‌الخروجی و محرومیت از فعالیت سیاسی، حضور در احزاب و دسته‌جات سیاسی، فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات

۶. سینا ربیعی (دانشجوی کارشناسی ارشد علوم اجتماعی دانشگاه تهران) محکوم به ۱ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوع‌الخروجی

۷. محسن حق‌شناس (دانشجوی کارشناسی طراحی صحنه دانشگاه تهران) محکوم به ۲ سال حبس تعزیری

۸. محمدقاسم الله‌یاری (دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک انرژی دانشگاه تهران) محکوم به ۲ سال حبس تعزیری

۹. مرضیه امیری (دانشجوی کارشناسی ارشد علوم اجتماعی دانشگاه تهران)، (در زندان و منتظر صدور حکم)

۱۰. لیلا حسین‌زاده (دانشجوی کارشناسی ارشد انسان‌شناسی دانشگاه تهران) محکوم به ۶ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوع‌الخروجی (در زندان)

۱۱. روح‌الله مردانی (معلم و دانشجوی کارشناسی ادبیات دانشگاه تهران) محکوم به ۶ سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ممنوع‌الخروجی (در زندان)

۱۲. کسری نوری (دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بشر دانشگاه تهران) محکوم به ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به ثلاث باباجانی، ۲ سال ممنوع‌الخروجی، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای (در زندان)

۱۳. شیما انتصاری (دانشجوی دکتری اقتصاد دانشگاه تهران) محکوم به ۵ سال حبس تعزیری (در زندان)

همچنین خشایار دهقان (دانشجوی دکتری برق دانشگاه تهران)، پس از گذراندن دوران محکومیت خود، تحت فشار نهادهای امنیتی جهت اخراج وی از دانشگاه در وضعیت تحصیلی نامشخصی قرار گرفته است.

اشاره به دو مورد اخیر حمله به دانشجویان دانشگاه تهران، نمایی از وضعیت سرکوب جاری را به تصویر می‏‌کشد:

در آخرین حمله‌ی صورت گرفته به بدنه‌ی دانشجویی جریان صنفی، ۶ مرداد ۱۳۹۸ علی‏‌رغم این‌که روز قبل از آن لیلا حسین‏‌زاده، دانشجوی کارشناسی ارشد انسان‌شناسی، فعال صنفی دانشجویی، جهت حضور در شعبه‌ی ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه‌ی ۳۳ شهید مقدس، احضار و تعیین تاریخ تلفنی شده بود، به منزل وی یورش برده و برای بار دوم مبادرت به بازداشت ایشان کردند. اکنون خبرها حاکی از آن است که علی‌رغم اشتغال به تحصیل لیلا حسین‌زاده و قول پیگیری از جانب تمامی نهادهای درگیر داخل دانشگاه، وی جهت تحمل ۳۰ ماه حبس تعزیری روانه‏‌ی بند زنان زندان اوین شده است.

توجیه اسف‏‌انگیز مسئولان دانشگاه در مواجهه با اعتراضات بدنه‏‌ی دانشجویی به این رویه‏‌ها و نیز خلف وعده‏‌های آنان مبنی بر تضمین حق تحصیل دانشجویان این است که «موضوع فرا دانشگاهی است و از ما کاری ساخته نیست.»

در نمونه‏‌ای دیگر مرضیه امیری دانشجوی کارشناسی ارشد علوم اجتماعی نیز که ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ مقابل پلیس امنیت بازداشت شد، بیش از ۱۰۰ روز است که در بازداشت موقت به‏ سر می‏‌برد! این در حالی است که بارها شرایط بد جسمی او اطلاع‌‏رسانی شده و از انبوه وعده‌های بی‌سرانجام مسئولان دانشگاه و وزارت علوم، هیچ گشایشی در وضعیت این دانشجوی زندانی (همچون دیگران) ایجاد نشده است.

علاوه بر این، ده‏‌ها دانشجوی دیگر از دانشگاه‏‌های سراسر کشور گرفتار همین وضع‏یت‌اند و به سبب عدم برخورداری از تریبون لازم برای دیده و شنیده شدن، در سکوت خبری در حال تحمل حبس، تعلیق از تحصیل و ازهم‏‌پاشیدگی زندگی‏‌شان هستند.

حراست دانشگاه‏‌ها عملاً شعبه‏‌ی دانشگاهی نهادهای امنیتی‏ شده‌ و این موضوع در کنار بی‌قدرتی محض ریاست دانشگاه و رؤسای دانشکده‌‏ها و نیز سرکوب تشکل مستقل دانشجویان، فارغ از شعبات دانشجویی جناحین حکومتی موجود در دانشگاه، عملاً وزارتخانه‌ی جنابعالی را به شکلی از معاونت قوه‌ قضائیه و دیگر دستگاه‌‏های امنیتی در نظارت بر دانشگاه به‌منظور برقراری سکوتی مرگ‌بار برای تداوم بازاری‌سازی‌ها و سیاست‏‌زدایی از اذهان دانشجویان تبدیل کرده است.

ما جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران ضمن محکومیت این سرکوب‌‏ها در قالب بازداشت‌‏، احکام و محرومیت‌‏های غیرانسانی و غیرقانونی، بنا به موقعیت حقوقی جنابعالی، عملاً شما و وزارت‏ علوم را مسئول اصلی این وضعیت تأسف‌‏بار برای دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه‌‏های کشور می‏‌دانیم و بدین‌وسیله خواستار آزادی فوری دانشجویان بازداشتی این دانشگاه، لغو کلیه‌‏ی احکام صادره و نیز برداشته شدن کلیه‌‏ی محرومیت‌‏های رخ‌داده برای تحصیل آنان هستیم.

پیشاپیش اعلام می‏ کنیم بسیار شرم‌آور خواهد بود که تبدیل‌شدن احکام صادره از هشت تا نه سال در دادگاه بدوی به دو تا پنج سال در دادگاه تجدیدنظر را سندی دال بر موفقیت وزارت علوم در تعامل با قوه قضاییه عنوان کنید. عباراتی چون «احکام عادلانه»، «دادرسی منصفانه» و «رأفت اسلامی» در نظر ما نام‏‌هایی دیگر برای بی‏‌کفایتی این وزارتخانه و سرپوش گذاشتن بر سرکوب آشکاری است که در نهاد دانشگا‏ه‏ جریان دارد. از نظر ما احکام صادره در دادگاه‌‏های بدوی مصداق «به مرگ گرفتن» هستند تا دانشجویان فعال به هنگام صدور رأی دادگاه‌های تجدیدنظر «به تب» راضی شوند.

نظر به تاریخ این نوع از سرکوب‌ها (از هنگام «انقلاب فرهنگی»)، در دانشگاه تهران به‌طور خاص (و سراسر کشور به‌طورکلی)، باید برای شما واضح باشد که دغدغه‌‏ای که دانشجویان بازداشتی و تحت حکم این دانشگاه (و دیگر دانشگاه‏‌های کشور) بابت آن هزینه می‏‌دهند، دغدغه‌‏ی همه‌‏ی ماست و این شعله، خاموش نخواهد شد. به جنابعالی توصیه می‏‌کنیم که بیش از این بر ثبت ‌نام خود به‌عنوان وزیر علوم در یکی از دوران‌های سیاه سرکوب دانشجویان اصرار نورزید، دست‌کم با اعلام استعفا به‏ سبب سلب اختیارات لازم از وزارت علوم برای حفظ استقلال نهاد دانشگاه، مسئولیت اجتماعی خود را به‌ جا آورید.

در آخر تأکید می‏‌کنیم که «حق اتمام تحصیل» هیچ دانشجویی نباید به سبب محکومیت قضایی (حتی اگر قطعی شده باشد) سلب گردد. ما در دفاع از این حق، لحظه‏‌ای عقب‏‌نشینی نخواهیم کرد و بی‏‌کفایتی وزارتخانه‌ی شما را در این خصوص جزئی از پازل سرکوب دانشگاه می‏‌دانیم و در برابر آن خواهیم ایستاد.

💠اسامی دانشجویان امضا کننده:

۱- ضحی ابراهیمی روانشناسی و علوم تربیتی
۲- حمیدرضا ابراهیمی‌فینی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳- ساناز ابزاری زبان‌ها و ادبیات خارجی
۴- صابر ابطهی حقوق و علوم سیاسی
۵- علیرضا ابوالقاسمی پردیس علوم
۶- امید آجرلو ادبیات و علوم انسانی
۷- پیمان احمدی علوم اجتماعی
۸- لیلا احمدی علوم اجتماعی
۹- فاطمه احمدی وزملائی هنرهای زیبا
۱۰- شهاب احمدی‌نژاد زبان‌ها و ادبیات خارجی
۱۱- سام اختیاری هنرهای زیبا
۱۲- ارغوان اخلاقی علوم اجتماعی
۱۳- مهتا اخیانی فنی
۱۴- نوشین ادگی حقوق و علوم سیاسی
۱۵- محمدرضا ارجمندنیا فیزیک
۱۶-احسان آریایی موحد علوم اجتماعی
۱۷- رعنا آرین‌فر علوم اجتماعی
۱۸- علی آزاد هنرهای زیبا
۱۹- آرام استکی علوم اجتماعی
۲۰- سینا استواری فنی
۲۱- نازنین اسدزاده علوم اجتماعی
۲۲- رضا اسکندری علوم اجتماعی
۲۳- علی اسماعیل‌زاده هنرهای زیبا
۲۴- کسری اشتری زبان‌ها و ادبیات خارجی
۲۵- مدیحه آشتیانی اقتصاد
۲۶- حسین اشرفی علوم اجتماعی
۲۷- زهرا اشعری علوم اجتماعی
۲۸- امین اصانلو علوم اجتماعی
۲۹- سبحان افشار علوم اجتماعی
۳۰- علی افشار فنی
۳۱- رومینا افشارحسینی حقوق و علوم سیاسی
۳۲- میترا افشاری ادبیات و علوم انسانی
۳۳- ریحانه افشاری‌اسفیدواجانی علوم اجتماعی
۳۴- سوده آقاجانزاده علوم اجتماعی
۳۵- مریم آقامحمدی علوم اجتماعی
۳۶- فاطمه آقایی ادبیات و علوم انسانی
۳۷- فاطمه آقایی علوم اجتماعی
۳۸- مصطفی آقایی علوم اجتماعی
۳۹- افشین اکبری ادبیات و علوم انسانی
۴۰- صحرا اکرمی علوم اجتماعی
۴۱- الهام اکرمیه علوم اجتماعی
۴۲- امین الماسی پردیس علوم
۴۳- ساناز الماسی هنرهای زیبا
۴۴- نازنین الماسی علوم اجتماعی
۴۵- مبینا الماسیان روانشناسی و علوم تربیتی
۴۶- علی اله‌آبادی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۴۷- کامران اله‌مرادی حقوق و علوم سیاسی
۴۸- امیرحسین الهیار ادبیات و علوم انسانی
۴۹- ناهید امانی علوم اجتماعی
۵۰- مهدی املائی ادبیات و علوم انسانی
۵۱- حمید امیدخدا هنرهای زیبا
۵۲- زهرا امیرحسینی علوم اجتماعی
۵۳- امیر محمد امیرحسینی فنی
۵۴- مائده امیرطاهری زبان‌ها و ادبیات خارجی
۵۵- مطهره امیرموسوی علوم اجتماعی
۵۶- فاطمه امیری طاهری مدیریت
۵۷- نسترن امیریان ادبیات و علوم انسانی
۵۸- فاطمه امین ادبیات و علوم انسانی
۵۹- فاطمه امینی زبان‌ها وادبیات خارجی
۶۰- محمد امینی هنرهای زیبا
۶۱- ستایش انصاری هنرهای زیبا
۶۲- فرزانه اولیا هنرهای زیبا
۶۳- احمد اولیایی حقوق و علوم سیاسی
۶۴- بهار اولیایی دامپزشکی
۶۵- شقایق ایاسه علوم اجتماعی
۶۶- حامد ایزانلو علوم اجتماعی
۶۷- حسن ایقانی علوم اجتماعی
۶۸- فاطمه ایلون زبان‌ها و ادبیات خارجی
۶۹- فاطمه ایلی فنی
۷۰- امیرحسین بابائی فنی
۷۱- عرفان بابایی آتشگاه فنی
۷۲- امیرحسین باقری هنرهای زیبا
۷۳- فرزان باقری زبان‌ها و ادبیات خارجی
۷۴- کوثر باقری ادبیات و علوم انسانی
۷۵- سپیده بختیاری زبان‌ها و ادبیات خارجی
۷۶- فائزه بخشنده زبان‌ها و ادبیات خارجی
۷۷- نگین بخشی‌زاده‌ اصل مدیریت
۷۸- پگاه بداغی پردیس علوم
۷۹- یاسمن برادران فنی
۸۰- اُرُد براری علوم اجتماعی
۸۱- فرزانه برزگر علوم اجتماعی
۸۲- فاطمه برزگری علوم اجتماعی
۸۳- شایان برهانی پردیس علوم
۸۴- کیمیا برودتی علوم اجتماعی
۸۵- امیر برومند حقوق و علوم سیاسی
۸۶- رضا بقایی‌نژاد پردیس علوم
۸۷- سارا بنی‌عامریان علوم اجتماعی
۸۸- پیمان بهرامی ادبیات و علوم انسانی
۸۹- آرمان بهره‌مند هنرهای زیبا
۹۰- علیرضا بهلول‌بندی هنرهای زیبا
۹۱- فاطمه بیاری‌فرومند روانشناسی و علوم تربیتی
۹۲- محمد بیکران بهشت علوم اجتماعی
۹۳- حدیث بیگلری زبان‌ها و ادبیات خارجی
۹۴- صدف بیگلری علوم اجتماعی
۹۵- مهتا بیگی ادبیات و علوم انسانی
۹۶- حمید بینا حقوق و علوم سیاسی
۹۷- الهه بیننده علوم اجتماعی
۹۸- روزبه پارسی اقتصاد
۹۹- سعید پایدارفرد روانشناسی و علوم تربیتی
۱۰۰- امیررضا پرورش علوم اجتماعی
۱۰۱- راضیه پنده پردیس علوم
۱۰۲- الهه پورامینایی حقوق و علوم سیاسی
۱۰۳- نازنین پورشهباز روانشناسی و علوم تربیتی
۱۰۴- علیرضا پورنعمت زبان‌ها و ادبیات خارجی
۱۰۵- عطیه پیرحیاتی علوم اجتماعی
۱۰۶- محمدحسین پیرسبزی هنرهای زیبا
۱۰۷- مریم پیمانی علوم اجتماعی
۱۰۸- مهدی تابان علوم اجتماعی
۱۰۹- بهروز تاری علوم اجتماعی
۱۱۰- شایسته تعاونی علوم اجتماعی
۱۱۱- پریماه تفریحی علوم اجتماعی
۱۱۲- احمدرضا توکلی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۱۱۳- موسی تیام فنی
۱۱۴- فاطمه تیرگر زبان‌ها وادبیات خارجی
۱۱۵- زهرا تیموری روانشناسی
۱۱۶- محمد ثقفی فنی
۱۱۷- برهان ثقفیان مدیریت
۱۱۸- مریم جامه‌بزرگ علوم اجتماعی
۱۱۹- امیرحسین جدیدی علوم اجتماعی
۱۲۰- ملیحه جعفری هنرهای زیبا
۱۲۱- فائزه جعفری خاتون‌آبادی پیراپزشکی
۱۲۲- قاسم جعفریان ادبیات و علوم انسانی
۱۲۳- مریم جعفری هنرهای زیبا
۱۲۴- نیلوفر جلیلی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۱۲۵- آناهیتا جنتی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۱۲۶- فاطمه جهانشاهی علوم اجتماعی
۱۲۷- امید جهانگیری علوم اجتماعی
۱۲۸- حسام‌الدین جوادزاده هنرهای زیبا
۱۲۹- نیما جواهری حقوق و علوم سیاسی
۱۳۰- مهسا جورمند علوم اجتماعی
۱۳۱- پرنیان جوکار حقوق و علوم سیاسی
۱۳۲- فاطمه چاوشی هنرهای زیبا
۱۳۳- حدیث چهاریاری علوم اجتماعی
۱۳۴- دلشاد چیتگری زبان‌ها و ادبیات خارجی
۱۳۵- سربرز چیره هنرهای زیبا
۱۳۶- ابوالفضل حاجی‌زادگان علوم اجتماعی
۱۳۷- گل‌آسا حاجی‌میرزایی علوم اجتماعی
۱۳۸- امیرحسین حامدی فنی
۱۳۹- پارسا حبیبی علوم اجتماعی
۱۴۰- سهیلا حبیبی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۱۴۱- امیررضا حدادی هنرهای زیبا
۱۴۲- سارا حسامی علوم اجتماعی
۱۴۳- رویا حسن پردیس علوم
۱۴۴- پریا حسن‌پور زبان‌ها و ادبیات خارجی
۱۴۵- اسما حسین‌پور پردیس علوم
۱۴۶- حسام حسین‌زاده علوم اجتماعی
۱۴۷- هنگامه حسین‌زاده پردیس علوم
۱۴۸- پارمیس حسینی پردیس علوم
۱۴۹- حمید حسینی علوم اجتماعی
۱۵۰- زهرا حسینی هنرهای زیبا
۱۵۱- سارا حسینی علوم اجتماعی
۱۵۲- شبنم حسینی ادبیات و علوم انسانی
۱۵۳- محسن حسینی پردیس ابوریحان
۱۵۴- مریم حسینی علوم اجتماعی
۱۵۵- مریم حسینی فنی
۱۵۶- نوشین حسینی علوم اجتماعی
۱۵۷- رعنا حشمتی علوم اجتماعی
۱۵۸- علی حضرتی فنی
۱۵۹- احسان حمزه‌پور پردیس علوم
۱۶۰- محمد حیدری هنرهای زیبا
۱۶۱- نصیبه حیدری زبان‌ها و ادبیات خارجی
۱۶۲- زهرا خالقی پردیس علوم
۱۶۳- سامیه خانی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۱۶۴- حامد خدابخش زبان‌ها و ادبیات خارجی
۱۶۵- سهیل خدابخش پردیس علوم
۱۶۶- زهرا خدادادزاده ادبیات و علوم انسانی
۱۶۷- رضا خدارحمی حقوق و علوم سیاسی
۱۶۸- امیرپویا خدری‌زاده هنرهای زیبا
۱۶۹- زینب خرامان علوم اجتماعی
۱۷۰- علی خسروزاده زبان‌ها و ادبیات خارجی
۱۷۱- محمد خسروی پردیس فارابی
۱۷۲- زهرا خطیب پردیس فارابی
۱۷۳- کتایون خطیبی پردیس علوم
۱۷۴- محمد خطیبی فنی
۱۷۵- غزاله خلیق هنرهای زیبا
۱۷۶- سعید خلیلی ادبیات و علوم نسانی
۱۷۷- سجاد خواجه حقوق و علوم سیاسی
۱۷۸- فاطمه خورسند مقدم علوم اجتماعی
۱۷۹- امید خوئین هنرهای زیبا
۱۸۰- سارا خیرالهی هنرهای زیبا
۱۸۱- رژان داداش‌زاده محیط زیست
۱۸۲- یاسر دالوند حقوق و علوم سیاسی
۱۸۳- مصطفی درویشی علوم اجتماعی
۱۸۴- پویا دریس علوم اجتماعی
۱۸۵- نگار دشتی مقدم علوم اجتماعی
۱۸۶- نیایش دولتی علوم اجتماعی
۱۸۷- عباس دیباجی هنرهای زیبا
۱۸۸- کامیار ذوقی علوم اجتماعی
۱۸۹- بهناز راشدی علوم اجتماعی
۱۹۰- زهرا راعی اقتصاد
۱۹۱- علی راغب علوم اجتماعی
۱۹۲- فائزه ربانی پردیس علوم
۱۹۳- رویا ربانی حقوق و علوم سیاسی
۱۹۴- زهرا ربانی‌زاده علوم اجتماعی
۱۹۵- سوسن ربیعی زبان‌هاو ادبیات خارجی
۱۹۶- کسری رجب‌زاده فیزیک
۱۹۷- زهرا رجبی هنرهای زیبا
۱۹۸- مریم رجبی فقیهی پردیس علوم
۱۹۹- بابک رحمانی هنرهای زیبا
۲۰۰- پرستو رحمانی ادبیات و علوم انسانی
۲۰۱- محمد رحمانی پردیس علوم
۲۰۲- زینب رحمتی هنرهای زیبا
۲۰۳- محمدجواد رحمتی هنرهای زیبا
۲۰۴- بنفشه رحیمی پردیس علوم
۲۰۵- زبیر رحیمی علوم اجتماعی
۲۰۶- نیکی رزاقی علوم اجتماعی
۲۰۷- امیرمحمد رستگار هنرهای زیبا
۲۰۸- سبا رستم‌کلایی پردیس علوم
۲۰۹- ندا رسولی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۲۱۰- میلاد رضایی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۲۱۱- ملیکا رضائی ادبیات و علوم انسانی
۲۱۲- منیر رضائی مدیریت
۲۱۳- هانی رضوی روانشناسی
۲۱۴- شهاب‌الدین رفیعی فنی
۲۱۵- مریم رمضان‌پور کامی روانشناسی و علوم تربیتی
۲۱۶- منیره رمضانی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۲۱۷- میلاد روانبخش روانشناسی و علوم تربیتی
۲۱۸- صفا روشندل علوم اجتماعی
۲۱۹- تکتم روشن‌قیاس علوم اجتماعی
۲۲۰- رضا رئیسی روانشناسی
۲۲۱- فاطمه رئیسی فنی
۲۲۲- کورش زارع هنرهای زیبا
۲۲۳- پریناز زارعی پردیس علوم
۲۲۴- شقایق زارعی ادبیات و علوم انسانی
۲۲۵- زمرد زاهدی هنرهای زیبا
۲۲۶- مهسا زمان‌پور علوم اجتماعی
۲۲۷- فاطمه زمانی هنرهای زیبا
۲۲۸- امید زند کریم‌خانی علوم اجتماعی
۲۲۹- مهراب زندی هنرهای زیبا
۲۳۰- الهه ساعت‌چی علوم اجتماعی
۲۳۱- فاطمه ساعدی ادبیات و علوم انسانی
۲۳۲- مسعود سالاری علوم اجتماعی
۲۳۳- اشکان سبزواری علوم اجتماعی
۲۳۴- آنیتا ستاری علوم اجتماعی
۲۳۵-سارا سراج‌زاده پردیس علوم
۲۳۶- فریده سربندی فراهانی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۲۳۷- شیما سعادتی ادبیات و علوم انسانی
۲۳۸- احمد سعیدی علوم اجتماعی
۲۳۹- نیلوفر سعیدی علوم اجتماعی
۲۴۰- زهرا سعیدی‌فر هنرهای زیبا
۲۴۱- محمدرضا سقائی الهیات و معارف اسلامی
۲۴۲- صادق سلطانی علوم اجتماعی
۲۴۳- یلدا سلیمان‌زاده روانشناسی
۲۴۴- ملیکا سلیمانی علوم اجتماعی
۲۴۵- نگین سلیمانی هنرهای زیبا
۲۴۶- ملیکا سلیمانی‌خو علوم اجتماعی
۲۴۷- فاطمه سمسار علوم اجتماعی
۲۴۸- مهسا سهاله ادبیات و علوم انسانی
۲۴۹- سمانه سهرابی علوم اجتماعی
۲۵۰- نرگس سوری علوم اجتماعی
۲۵۱- مبین سوسن‌آبادی مدیریت
۲۵۲- علیرضا سولقانی هنرهای زیبا
۲۵۳- حمید سیدهاشمی مدیریت
۲۵۴- نفیسه سیدی فنی
۲۵۵- سروین سیف علوم اجتماعی
۲۵۶- سامان سیفی علوم اجتماعی
۲۵۷- صادق شادمانی علوم اجتماعی
۲۵۸- منا شاطری ادبیات وعلوم انسانی
۲۵۹- محمدمعین شاکری ادبیات و علوم انسانی
۲۶۰- محمد شباهتی علوم اجتماعی
۲۶۱- سیاوش شریفی فیزیک
۲۶۲- سوگند شریفی عرب هنرهای زیبا
۲۶۳- ابوالفضل شریفیان ادبیات و علوم انسانی
۲۶۴- شیما شعاعی علوم اجتماعی
۲۶۵- چنور شفیع‌زاده روانشناسی و علوم تربیتی
۲۶۶- بهار شفیعی علوم اجتماعی
۲۶۷- شهره شفیعی علوم اجتماعی
۲۶۸- مائده شکری علوم اجتماعی
۲۶۹- مبینا شمسی‌خانی روانشناسی و علوم تربیتی
۲۷۰- محمدجواد شهابی‌نژاد ادبیات و علوم انسانی
۲۷۱- عباس شهرابی علوم اجتماعی
۲۷۲- فاطمه شهریاری علوم اجتماعی
۲۷۳- یگانه شوق‌الشعرا علوم اجتماعی
۲۷۴- احمد شوندی ادبیات و علوم انسانی
۲۷۵- حسن شویکلو مرادی حقوق و علوم سیاسی
۲۷۶- مصطفی شیخی حقوق و علوم سیاسی
۲۷۷- امین شیرپور هنرهای زیبا
۲۷۸- زهرا صابری علوم اجتماعی
۲۷۹- فرید صابری ادبیات و علوم انسانی
۲۸۰- پرستو صاحبی علوم اجتماعی
۲۸۱- محمد صادقی علوم اجتماعی
۲۸۲- میکائیل صادقی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۲۸۳- امیررضا صالحی فنی
۲۸۴- یاسمن صانعی ادبیات و علوم انسانی
۲۸۵- زهرا صباغی علوم اجتماعی
۲۸۶- صدف صبوری علوم اجتماعی
۲۸۷- زهرا صدقی علوم اجتماعی
۲۸۸- محمدحسین صدیق زبان‌ها و ادبیات خارجی
۲۸۹- محمد صفایی علوم اجتماعی
۲۹۰- نوشین صفائیان علوم اجتماعی
۲۹۱- سمانه صفری علوم اجتماعی
۲۹۲- هیرش صمدی تودار حقوق و علوم سیاسی
۲۹۳- الهام صمیمی علوم اجتماعی
۲۹۴- مشکات طالبی هنرهای زیبا
۲۹۵- فائقه طباطبائی علوم اجتماعی
۲۹۶- تارا ظفری هنرهای زیبا
۲۹۷- مهتاب عابدحیدری علوم اجتماعی
۲۹۸- مریم عابدینی ادبیات و علوم انسانی
۲۹۹- محمد عادلی علوم اجتماعی
۳۰۰- نسترن عادلیان فنی
۳۰۱- مهدی عارفان حقوق و علوم سیاسی
۳۰۲- هیلدا عبادی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۰۳- معصومه عبادیان زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۰۴- پرستو عباس‌شیرازی هنرهای زیبا
۳۰۵- امیرمهدی عباسی ادبیات و علوم انسانی
۳۰۶- سارا عباسی علوم اجتماعی
۳۰۷- مرضیه عباسی حقوق و علوم سیاسی
۳۰۸- آمید عبداله‌زاده زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۰۹- مهسا عبداله‌زاده فنی
۳۱۰- صبا عبدالهی ادبیات و علوم انسانی
۳۱۱- نعیم عبدلی حقوق و علوم سیاسی
۳۱۲- انیس عدالت‌پور فنی
۳۱۳- پریسا عروجی هنرهای زیبا
۳۱۴- زهرا عزتی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۱۵- محمدرسول عزیزی اقتصاد
۳۱۶- محمدمعین عزیزی دندانپزشکی
۳۱۷- حامد عسکری علوم اجتماعی
۳۱۸- حنانه عسکری ادبیات و علوم انسانی
۳۱۹- قنبر عسکری فنی
۳۲۰- سارا عسکری وادقانی علوم اجتماعی
۳۲۱- پارمیدا عطاری ادبیات و علوم انسانی
۳۲۲- غزاله عطازاده هنرهای زیبا
۳۲۳- محمد عظیمی یانچشمه مدیریت
۳۲۴- عاطفه علاالدین هنرهای زیبا
۳۲۵- محدثه علامی روانشناسی و علوم تربیتی
۳۲۶- مرضیه علایی مدیریت
۳۲۷- مصطفی علایی مدیریت
۳۲۸- فاطمه علمایی علوم اجتماعی
۳۲۹- محمدحسین علی ادبیات و علوم انسانی
۳۳۰- امیرحسین علی‌بخشی علوم اجتماعی
۳۳۱- ریحانه علی‌زاده علوم اجتماعی
۳۳۲- کیمیا علی‌زاده پردیس علوم
۳۳۳- محمد علی‌زاده هنرهای زیبا
۳۳۴- مریم عمونجف‌آبادی پردیس علوم
۳۳۵- محمد عنایت‌پور زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۳۶- پرنیان عیسی‌زاده مدیریت
۳۳۷- امیر غدیری حقوق و علوم سیاسی
۳۳۸- صابر غرضی علوم اجتماعی
۳۳۹- ملیکا غزنوی‌راد پردیس علوم
۳۴۰- اشکان غفاری هنرهای زیبا
۳۴۱- سمیرا غفاری هنرهای زیبا
۳۴۲- امیرحسین غلام‌پور علوم اجتماعی
۳۴۳- زینب غیاثی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۴۴- لاله غیاثی یکتا حقوق و علوم سیاسی
۳۴۵- علی فاضل‌زاده فیزیک
۳۴۶- راضیه فاطمی‌نیا اقتصاد
۳۴۷- علیرضا فتحی حقوق
۳۴۸- فرنوش فخار حقوق و علوم سیاسی
۳۴۹- فروغ فرامرزی‌خواه زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۵۰- راحیل فراهانی علوم اجتماعی
۳۵۱- فریده فراهانی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۵۲- علیرضا فرزانه‌جو ادبیات و علوم انسانی
۳۵۳- عارفه فرهمندی فنی
۳۵۴- فرتاش فرهمین فراهانی فنی
۳۵۵- معین فضلی علوم اجتماعی
۳۵۶- میلاد فکور علوم اجتماعی
۳۵۷- سبا فلاح علوم اجتماعی
۳۵۸- محمد فیروزی علوم اجتماعی
۳۵۹- مهسا فیروزی هنرهای زیبا
۳۶۰- آرمان قادری فنی
۳۶۱- رضا قاسمی هنرهای زیبا
۳۶۲- مائده قاسمی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۶۳- نادر قاسمی فنی
۳۶۴- علی قاصد زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۶۵- انیس قانع‌پسند هنرهای زیبا
۳۶۶- محمدحسین قائمی علوم اجتماعی
۳۶۷- فاطمه قدیری علوم اجتماعی
۳۶۸- صبا قدیمی علوم اجتماعی
۳۶۹- علیرضا قدیمی علوم اجتماعی
۳۷۰- فائزه قربانی علوم اجتماعی
۳۷۱- شیما قلی‌زاده زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۷۲- مریم قناد علوم اجتماعی
۳۷۳- معصومه قناد علوم اجتماعی
۳۷۴- وحید قناعتی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۷۵- آرش قنبری ادبیات و علوم انسانی
۳۷۶- کیمیا قنبری هنرهای زیبا
۳۷۷- یاشار کاربینی فنی
۳۷۸- هومن کاسبی علوم اجتماعی
۳۷۹- مجتبی کاشانی مدیریت
۳۸۰- ابراهیم کاظمی پردیس علوم
۳۸۱- داود کاظمی‌نیا هنرهای زیبا
۳۸۲- شادی کامرانی هنرهای زیبا
۳۸۳- محمدنادر کردی علوم اجتماعی
۳۸۴- علیرضا کرمی پردیس علوم
۳۸۵- هدی کرمی هنرهای زیبا
۳۸۶- هانیه کرمیان علوم اجتماعی
۳۸۷- زهرا کریمی روانشناسی و علوم تربیتی
۳۸۸- زهرا کریمی روانشناسی و علوم تربیتی
۳۸۹- سوزان کریمی ادبیات و علوم انسانی
۳۹۰- فاطمه کریمی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۳۹۱- محمد کریمی حقوق و علوم سیاسی
۳۹۲- امیرحسن کریمی‌زاده پردیس علوم
۳۹۳- کتایون کلایی‌راد علوم اجتماعی
۳۹۴- هانیه کلهر علوم اجتماعی
۳۹۵- سینا کمالی فنی
۳۹۶- ستایش کوچک‌زاده روانشناسی
۳۹۷- پیام کوشکی فنی
۳۹۸- زهرا کوهی ادبیات و علوم انسانی
۳۹۹- هستی کیمیائی هنرهای زیبا
۴۰۰- گلچهره کیوان علوم اجتماعی
۴۰۱- مهران کیوان‌منش روانشناسی و علوم تربیتی
۴۰۲- شایان کیوان‌نیا زبان‌ها و ادبیات خارجی
۴۰۳- امیرحسین کیومرثی هنرهای زیبا
۴۰۴- محمدحسن گچ‌پزپور علوم اجتماعی
۴۰۵- مینا گرامی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۴۰۶- ابراهیم گرانپایه هنرهای زیبا
۴۰۷- حسام گل‌چمن زبان‌ها و ادبیات خارجی
۴۰۸- علی گلستانی فنی
۴۰۹- مینا گلستانی ادبیات و علوم انسانی
۴۱۰- هستی گمرکی هنرهای زیبا
۴۱۱- ایلیا گیاهچی هنرهای زیبا
۴۱۲- امیرحسین لطفی فیزیک
۴۱۳- زهرا ماستری فراهانی ادبیات و علوم انسانی
۴۱۴- سارا مالمیر الهیات و معارف اسلامی
۴۱۵- حسین متوسل‌الحق ادبیات و علوم انسانی
۴۱۶- مریم مجیدی علوم اجتماعی
۴۱۷- یاسمن محبوبی متین علوم اجتماعی
۴۱۸- آکیتا محمدزاده ادبیات و علوم انسانی
۴۱۹- مرتضی محمدی هنرهای زیبا
۴۲۰- مهرداد محمدی حقوق و علوم سیاسی
۴۲۱- مهتاب محمودی علوم اجتماعی
۴۲۲- فاطمه مختاری علوم اجتماعی
۴۲۳- فاطمه مداحی ادبیات و علوم انسانی
۴۲۴- تارا مدرس‌پناه فنی
۴۲۵- علی مرادی فیزیک
۴۲۶- محمد مرادی علوم اجتماعی
۴۲۷- محمدحسین مرادی علوم اجتماعی
۴۲۸- سهند مرتضوی فنی
۴۲۹- سعید مردانی هنرهای زیبا
۴۳۰- احسان مسجدی فیزیک
۴۳۱- فاطمه مسرور حقوق و علوم سیاسی
۴۳۲- شکیبا مسعودی‌نسب علوم اجتماعی
۴۳۳- راستین مشتاق اقتصاد
۴۳۴- مهدی مشکاتی هنرهای زیبا
۴۳۵- تارا مظفری علوم اجتماعی
۴۳۶- محمدحسین معلم هنرهای زیبا
۴۳۷- پویا معماری ‌آزاد علوم اجتماعی
۴۳۸- غزل معماریان هنرهای زیبا
۴۳۹- امیرحسین معین مدیریت
۴۴۰- ساجده مقدس فنی
۴۴۱- هادی ملایری هنرهای زیبا
۴۴۲- پریچهر ملکشاهی علوم اجتماعی
۴۴۳- فاطمه ملکی هنرهای زیبا
۴۴۴- حامد ملیانی هنرهای زیبا
۴۴۵- زهرا منصوری علوم اجتماعی
۴۴۶- زهرا مهدوی‌راد علوم اجتماعی
۴۴۷- محسن مهدوی‌فر فنی
۴۴۸- مهتا مهدی‌زاده علوم اجتماعی
۴۴۹- محمدمهدی مهرابی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۴۵۰- رسول مهران‌فر ادبیات و علوم انسانی
۴۵۱- غزل مهربان‌پژوه پردیس علوم
۴۵۲- سجاد موسوی علوم اجتماعی
۴۵۳- میلاد موسوی علوم اجتماعی
۴۵۴- فاطمه موسوی‌پور زبان‌ها و ادبیات خارجی
۴۵۵- بهار موسوی‌راد ادبیات و علوم انسانی
۴۵۶- مریم موسیوند علوم اجتماعی
۴۵۷- الهام میرسلیمی علوم اجتماعی
۴۵۸- فاطمه میرکاظمیان زبان‌ها و ادبیات خارجی
۴۵۹- هادی میری آشتیانی علوم اجتماعی
۴۶۰- پریا میری‌زاده زبان‌ها و ادبیات خارجی
۴۶۱- مریم مینایی ادبیات و علوم انسانی
۴۶۲-‌علی نانوایی حقوق و علوم سیاسی
۴۶۳- جلال نباتی علوم اجتماعی
۴۶۴- مارال نجفی هنرهای زیبا
۴۶۵- مهدی نجفی علوم اجتماعی
۴۶۶- محمدمهدی نجفی‌خواه محیط‌ زیست
۴۶۷- حمید نصرت‌آباد هنرهای زیبا
۴۶۸- ابوالفضل نصیرالاسلامی علوم اجتماعی
۴۶۹- زهرا نصیریان‌فر علوم اجتماعی
۴۷۰- داریوش نظری اقتصاد
۴۷۱- محمد نظیفی هنرهای زیبا
۴۷۲- الناز نعمت‌الهی فنی
۴۷۳- هیوا نقیبی ادبیات و علوم انسانی
۴۷۴- محمود نوایی فنی
۴۷۵- فاطمه نورورزی ادبیات و علوم انسانی
۴۷۶- علی نوریان اردکانی علوم اجتماعی
۴۷۷- نگار نیازمند علوم اجتماعی
۴۷۸- سحر نیرومند فنی
۴۷۹- سپهر نیرومندفر پردیس علوم
۴۸۰- بهار نیک‌بخت ادبیات و علوم انسانی
۴۸۱- سعید نیک‌بخت علوم اجتماعی
۴۸۲- کیا هاشمی حقوق و علوم سیاسی
۴۸۳- مریم هاشمی علوم اجتماعی
۴۸۴- شهره هاشمی قوچانی روانشناسی
۴۸۵- علی هاشمیان علوم اجتماعی
۴۸۶- مریم همتی پردیس علوم
۴۸۷- کوثر هوشنگی روانشناسی و علوم تربیتی
۴۸۸- آرمیتا هومان علوم اجتماعی
۴۸۹- زهرا وثوق مدیریت
۴۹۰- امیر ودیعی علوم اجتماعی
۴۹۱- کیارش وزیرزاده مدیریت
۴۹۲- فاطمه وطن‌پرست مقدم علوم اجتماعی
۴۹۳- سوگند وهابی فنی
۴۹۴- سپیده یادگار علوم اجتماعی
۴۹۵- زهرا یاری زبان‌ها و ادبیات خارجی
۴۹۶- زهرا یاسی زبان‌ها و ادبیات خارجی
۴۹۷- فاضل یزدان‌پناه علوم اجتماعی
۴۹۸- انیسه یعقوبی ادبیات و علوم انسانی
۴۹۹- زهرا یعقوبیان زبان‌ها و ادبیات خارجی
۵۰۰- زهرا یغماییان روانشناسی و علوم تربیتی

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است