مخالفت مجلس با تخصیص مازاد درآمد نفتی به توسعه بهداشت و درمان


مجلس شورای اسلامی با طرح تخصیص یک میلیارد دلار مازاد درآمد نفتی به پروژه‌های نیمه‌‌تمام بهداشتی و درمانی مخالفت کرد. این درحالی است که وزیر بهداشت می‌گوید دولت حقوق نیمی از کارکنان درمانی را نمی‌تواند بپردازد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران با پیشنهاد اختصاص معادل ریالی یک میلیارد دلار مازاد درآمد نفت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مخالفت کردند. قرار بود این بودجه برای تکمیل پروژه‌های ناتمام این وزارت‌خانه و تجهییز اوژانس‌های کشور مصرف شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی “ایرنا” کمال علی‌پور، نماینده‌ی مردم قائم‌شهر یکی از طراحان و موافقان اصلی این طرح بود. او در جلسه‌ی علنی روز شنبه (۱۲ بهمن ماه) وضعیت ناوگان بهداشت و درمان و به‌ویژه آمبولانس‌ها را “فرسوده” و “نامناسب” توصیف کرد.

علی‌پور تاکید کرد که مراکز بهداشتی و درمانی اعتبار کافی برای رفع کمبودها ندارند و کمبودها مشکلات بسیاری را برای بیماران به بار آورده است.

موسی الرضا ثروتی، نماینده‌ی مردم بجنورد نیز با تاکید بر این‌که این طرح “آثار تورمی” ندارد، از نمایندگان خواست تا به طرح رای مثبت دهند.

با این‌حال تنها ۶۱ نماینده از ۲۰۱ نماینده‌ی حاضر به طرح رای مثبت دادند و مازاد درآمد نفتی به بهبود وضعیت بهداشت و درمان اختصاص نیافت.

برخی از نمایندگان مخالف، این طرح را برخلاف برنامه‌ی پنجم توسعه و در راستای وابستگی بیشتر به درآمد نفتی دانستند. برنامه‌ی پنجم توسعه می‌گوید وابستگی به درآمد نفتی تا پایان برنامه باید به حداقلی‌ترین شکل ممکن رسد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی به این طرح رای منفی دادند که پیشتر تصویب کرده بودند معادل ریالی هفت میلیارد دلار از درآمد مازاد نفتی در بخش دفاعی مصرف شود.

وضع نابسامان حوزه بهداشت و پزشکی

وضع نظام پزشکی و بهداشتی کشور با مشکلات زیادی روبرو است. پیش از این حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت کشور اعلام کرده بود که دولت ایران قادر به پرداخت حقوق نیمی از کارکنان بخش بهداشت و درمان نیست. او تاکید کرد که هرسال بر میزان ناتوانی دولت در این امر افزوده خواهد شد.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی همچنین گفته بود که با چنین وضعی بودجه‌ای برای توسعه و تجهییزات بیمارستان‌ها باقی نخواهد ماند. او همچنین از این‌که هزینه‌های کمرشکن درمانی باعث شده است ۷ درصد دیگر ایرانیان به زیر خط فقر روند، اظهار تاسف شدید کرد.

همچنین علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کرد که هزینه‌ی درمان در سال ۹۲ نسبت به یک سال قبل ۴۱ درصد افزایش داشته است. ربیعی تاکید کرد که این رقم درباره‌ی بیماری‌های خاص افزایشی ۷۰ درصدی داشته است.

آمارهای بانک مرکزی کشور نیز می‌گوید مجموع هزینه‌های درمانی در ایران از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ دست‌کم ۱۴۵ درصد افزایش داشته است.

دویچه وله

 

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است