محکومیت نقض حقوق بشر در ایران از سوی ۴۷ کشور


نماینده آلمان در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل بیانیه مشترک ۴۷ کشور را در محکومیت نقض ‌آزادی‌ها و در حمایت از “شجاعت مدافعان حقوق بشر” در ایران را خواند.

در این بیانیه از نقض حقوق بشر در ایران، به ویژه استفاده گسترده از مجازات اعدام، نقض آزادی بیان و تجمع و همچنین موارد معتبر گزارش شکنجه و بدرفتاری با بازداشت‌شدگان و عدم دسترسی به دادرسی عادلانه انتقاد شده است.

کشورهایی که این بیانیه را امضا کرده‌اند می‌گویند ایران باید اجازه تحقیقاتی مستقل و شفاف را درباره “استفاده نامتناسب از زور علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز” بدهد و متخلفان در این زمینه باید پاسخگوی اعمالشان باشند.

ایران سال‌ها است که اجازه نمی‌دهد گزارشگران ویژه سازمان ملل برای تحقیق درباره موارد نقض حقوق بشر به این کشور سفر کنند.

نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل انتقادات مطرح‌شده را رد کرد.

شمار کسانی که سالانه در ایران اعدام می‌شوند از همه کشورهای جهان، به غیر از چین، بالاتر است و روند محاکمه بسیاری از اعدام‌شدگان با ابهام‌های زیادی روبرو است که مورد نوید افکاری آخرین نمونه آن است که در بیانیه آلمان و دیگر کشورها محکوم شده است.

ابراهیم رئیسی، که اکنون رئیس قوه قضاییه ایران است، در سال ۱۳۶۷ عضو هیاتی بود که به دستور آیت‌الله خمینی برای اعدام دسته‌جمعی و مخفیانه زندانیان سیاسی تصمیم گرفت.

استفاده از شکنجه و واداشتن بازداشت‌شدگان به اعترافات خلاف واقع علیه خود نیز یکی از روندهایی است که گزارش‌های موثقی از وقوع آن در دستگاه قضایی ایران وجود دارد.

در ایران زنان حقوق قانونی برابری با مردان ندارند و گروه‌های مذهبی و قومی نیز که در اکثریت نیستند با تبعیض‌هایی مواجه هستند.

کشورهایی که نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرده‌اند گفته‌اند “شجاعت مدافعان حقوق بشر” در ایران را می‌ستایند. آنها به خصوص از مدافعان حقوق زنان، فعالان محیط زیست و وکلای دادگستری ستایش کرده‌اند و خواهان آزادی زندانیان سیاسی شده‌اند.

‏توقف اعدام، آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی، رعایت موازین دادرسی عادلانه، تضمین حق دسترسی به وکیل انتخابی، محاکمه مسببین آبان خونین و همکاری با گزارشگر ویژه سازمان ملل از جمله درخواست‌های این ۴۷ کشور از مقامات ایرانی است.

آنها در عین حال گفته‌اند مشکلات ایران در مهار شیوع ویروس کرونا را به رسمیت می‌شناسند.

کشورهای امضا کننده بیانیه عبارتند از: آلبانی، استرالیا، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، اتریش، اوکراین، ایسلند، ایرلند، استونی، آلمان، اسرائیل، ایتالیا، بریتانیا، بلژیک، برزیل، بلغارستان، پرتقال، پالائو، جزایر مارشال، جمهوری چک، دانمارک، رومانی، سوئد، سوئیس، صربستان، فنلاند، فرانسه، قبرس، کانادا، کاستاریکا، کرواسی، لتونی، لیشتن‌ستاین، لیتوانی، لوکزامبرگ، لهستان، مالتا، مالدووا، موناکو، مجارستان، مقدونیه شمالی، نیوزیلند، نروژ، هندوراس، هلند، یونان

به جز این بیانیه مشترک، نمایندگان چند کشور دیگر نیز در شورای حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کردند.

علاوه بر ایران، وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی، سوریه، یمن و اقدامات اسرائیل در نوار غزه از جمله مسائلی بود که کشورهای متعددی از آنها ابراز نگرانی کردند.

نمایندگان کشورهایی که به دفعات به نقض حقوق بشر متهم شدند با مضمون مشابهی از “استفاده ابزاری” و “سیاسی کردن” حقوق بشر از طرف دیگر کشورها انتقاد کردند.

نماینده ایران از جمله از “برخورد گزینشی” با حقوق بشر و آنچه او تلاش کشورهای غربی برای درس دادن به دیگران خواند، انتقاد کرد.

ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل از نقض حقوق فلسطینیان از طرف اسرائیل و همچنین از تبعیض نژادی در آمریکا انتقاد کرد.

بی بی سی

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است